Tipy na zdravé silvestrovské pohoštění

Příchod nového roku obvykle slavíme bujarým veselím a stoly plnými dobrot. Nemusí být však každý zastáncem toho, že bude do svého těla cpát samé nezdravé věci. Ať už jste se rozhodli, že chcete žaludku ulevit po svátcích nebo se prostě jen chcete cítit nadále dobře, máme pro vás několik tipů, jak nachystat zdravé mlsání.

Zdravější chlebíčky

Místo světlé veky tentokrát použijte celozrnný žitný chléb. Můžete využít doma připravenou zeleninovou nebo tvarohovou pomazánku. Na ozdobení dejte kousky papriky, okurky, rajčat nebo třeba ořechů. Hodí se i semínka na posypání. Využít lze tempeh nebo tofu. Pokud se neobejdete bez masa, kupte kvalitní šunku nebo třeba uzeného lososa. Ze sýrů se hodí mozarella, ricotta a různé nízkotučné sýry.

Kořeněná cizrna

Cizrnu můžete využít jako přílohu k hlavnímu jídlu, ale také jako opraženou dobrotu k mlsání. Běžně ji uvařte, potom na ni dejte trochu oleje a libovolné koření. Záleží, co vám chutná. Pokud máte rádi ostřejší jídla, klidně sáhněte po kari nebo chilli. Použít lze ale i bylinky a sůl. Cizrnu posypte a dejte na plech na pečící papír. Pak pečte, dokud nebude na povrchu nazlátlá a uvnitř křupavá.

Naaranžované ovoce a zelenina

Po svátcích, kdy si člověk dopřával spoustu sladkého, vám i návštěvě možná právě toto přijde vhod. Na tác můžete připravit proužky papriky, kolečka okurek, kousky řapíkatého celeru, rajčata nebo ředkvičky. Můžete si vyhrát a zeleninu vykrájet do rozmanitých tvarů. Hodí se k tomu dodat i tmavé pečivo a domácí dipy. Využijete třeba bílý jogurt s kořením, bylinkami, česnekem. Ovoce opět můžete různě nakrájet, upravit do rozličných tvarů. Přijdou vhod jablka, banány, hroznové víno, pomeranče nebo mandarinky.

Zeleninové chipsy

Mrkev, červenou řepu nebo petržel můžete připravit i v troubě. Stačí je nakrájet na tenké plátky, osolit a rozložit na pečící papír. Pak už jen hlídejte, aby se vám v troubě připravily do křupava.

Ovesné sušenky

Pokud se ani na Nový rok bez sladkého neobejdete, můžete si připravit ovesné sušenky. Postačí udělat těsto z ovesných vloček, másla, celozrnné mouky a vajec. Pak do něj lze vmíchat rozinky, nastrouhané jablko a upéct. Zda si je dopřejete polévané čokoládou, je na vás.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Je lepší pít vodu z kohoutku nebo balenou? Tahle otázka zřejmě již každého někdy napadla - s méně či více jasnou odpovědí. Je lepší ušetřit peníze utracené za kupování vody v PET lahvích nebo tím svému zdraví opravdu tak výrazně prospíváme, že se to ve výsledku vyplatí? Napáchá na našem těle voda z kohoutku nějaké škody, když ji budeme dlouh...
Jak se zdravě stravovat v různém věku? Je zřejmé, že nemůže být shodně vytvořen jídelníček dítěte a dospělého pracujícího člověka. Během života dochází k mnoha změnám a měly bychom na ně reagovat i v tom, jaké potraviny, a jak často si dopřáváme. Jedině tak můžeme naše tělo dovést k harmonickému fungování. Zdraví pro ty nejmenší U mimi...
I Velikonoce můžete prožít zdravě Při představě Velikonoc si mnoho lidí vybaví stůl plný nejrůznějších dobrot, dny volna, kdy není třeba nikam spěchat a je možné jen lenošit doma – se stálým přísunem jídla a pití. Co však přichází po Velikonocích? Často jen výčitky svědomí z promarněného času, množství zkonzumovaného jídla a celkově...