ZdraváZóna.cz

Rozrazil rezekvítek – nenápadný, ale účinný pomocník

Rozrazil rezekvítek

Drobné modré kvítky si možná vybavíte pod pojmem bouřka nebo hromničník. Původní označení květinky bylo bezekvítek, protože se s ní můžeme často setkat po opadání okvětních lístků. Pokud chcete využít její léčebné účinky, nemusíte nic složitého připravovat nebo rostlinu sušit. Dá se totiž pohodlně konzumovat i bez dalších úprav.

Kde ho najdeme?

Kdekdo z nás v dětství věřil, že když rostlinu utrhne, přijde bouřka. Těžko lze posoudit, na kolik se nám toto vyplní. Natrhat si ale rozrazil pro své zdraví určitě můžete – a úspěchu se dočkáte s větší pravděpodobností.

Rostlinka je hojně rozšířená téměř po celé Evropě. Vyskytuje se i v Turecku a v některých oblastech Sibiře. U nás roste běžně na krajích luk, podél cest, ale i volně na zahradách a v lesích. Splést si ho můžete pouze s pomněnkou. Ta má však odlišnou barvu květů, které mají pět okvětních lístků, kdežto bouřka má čtyři.

Jaké má účinky?

Rozrazil prospěje našemu tělu hned v několika ohledech. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zlepšuje onemocnění dýchacích cest. Je možné ho doporučit při astmatu, zánětu průdušek. Na naše tělo má močopudné účinky. Pozitivně ovlivňuje i naše trávení. Při jeho konzumaci podpoříte také své psychické zdraví. Nápomocné bývají i jeho pozitivní účinky na stav pokožky.

Jak ho využít?

Jak už bylo řečeno, nejsnazší způsob je rostlinu utrhnout a prostě sníst. Pokud si ji chcete natrhat do zásoby, sbírejte celou kvetoucí nať. Kvete obvykle od května do srpna.

Po usušení se hodí rozrazil využít spolu s dalšími bylinkami při přípravě čaje. Při zánětu průdušek ho můžete kombinovat s listy jitrocele a květy lípy. Pokud chcete získat močopudný čaj, můžete sáhnout i po kopřivě a petrželové nati. Čaj pro lepší zažívání si připravíte z rozrazilu, listů máty a semen fenyklu.

Zdroje: