ZdraváZóna.cz

Zkoušeli jste už africkou kopřivu? Víte, kdy ji využít?

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tato rostlina je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Pochází z tropů – především z jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. U nás ji můžeme nejčastěji vidět jako pokojovou rostlinu. Možná jste už zaslechli pojmenování koleus nebo kopřivenka.

Rostlina je už dlouhou dobu populární v ajurvédské medicíně. Na první pohled vás možná nezaujme, ale především její kořeny v sobě obsahují léčivé látky. Její květy vám mohou připomínat mátu, patří totiž do stejné čeledi. Když se k ní přiblížíte, ucítíte kafr.

Pomocník při dietě

Africká kopřiva může být nápomocná při celé řadě neduhů. Její popularita začala vzrůstat především kvůli tomu, že může efektivně podpořit hubnutí. Dokáže totiž v těle změnit poměr mezi tukem a svalovou hmotou. Za to je zodpovědná látka zvaná forskolin. S její pomocí snadněji nastane tolik požadované formování postavy. Tedy jen to nenastane přes noc a bez naší snahy. Při hubnutí oceníte i to, že užívání rostliny urychlí váš metabolismus.

Zajištění harmonického fungování

Africká kopřiva je výborným doplňkem při léčbě poruch štítné žlázy. Zvyšuje totiž vylučování tyroxinu a trijodtyroninu. Podpoří zdraví srdce a plic. Zvyšuje v těle produkci inzulínu, hodí se tedy i pro pacienty s cukrovkou. Lze ji doporučit při léčbě astmatu.

Užívání předem promyslete

Pozor si dejte při konzumaci bylinky v případě, že dlouhodobě užíváte léky. Především pokud jde o léky na srdce, ředění krve nebo na léčbu žaludečních vředů. Pak se raději nejprve poraďte se svým lékařem. Africkou kopřivu by neměli užívat děti, těhotné a kojící ženy. Zejména na počátku konzumace se mohou přechodně objevit nepříjemné vedlejší účinky. Nejčastěji se jedná o nízký tlak, nepravidelný tep a bolesti hlavy. Po prvních dnech by však tyto potíže měly ustoupit.

Zdroje: