ZdraváZóna.cz

Balanční cvičení může nadchnout svou hravostí

Jestli vás při cvičení odrazuje stereotyp a rádi využíváte různé pomůcky, třeba právě balanční trénink může být vaší novou vášní. Je pestrý, přizpůsobíte si ho své kondici a cviky vás budou bavit. Je to spíš hra s vlastním tělem, kdy se učíte udržet rovnováhu. Po určité době uvidíte zcela zřetelné zlepšení, budete si moct dovolit i náročnější pozice, ve kterých byste se na počátku neudrželi.

Jak cvičení vypadá?

Lze sem zařadit veškeré cviky, jejichž cílem je podpora rovnováhy a stability v různých pozicích. Můžete trénovat čistě jen různé balanční pozice, ale může se jednat i o kratší součást jiného druhu cvičení. Často se využívá bosu, balanční podložky, míče, houpací desky, overball nebo protahovací gumy.

Při cvičení zaujímáte různé v podstatě nestabilní polohy těla. Zprvu se začíná tím, že má člověk co nejvíc opěrných bodů, postupně se z nich pak ubírá. Například stejný cvik vyzkoušíte jen na jedné noze nebo zvednete ruce. Kdybyste začali hned od těžkých cviků, nebyli byste schopni je provést. Akorát by zde hrozilo riziko, že vás to odradí od dalšího cvičení. Zároveň by byla vyšší možnost pádu a nepříjemného úrazu. Svalstvo těla by nebylo na takové pohyby připravené.

Pro koho je vhodné?

Balanční trénink mohou vyzkoušet lidé různého věku i tělesné kondice. A vždycky může mít toto cvičení zcela jinou podobu. Pokud někdo není vůbec trénovaný, léta necvičil nebo má zdravotní obtíže, cviky se zprvu mohou zdát pro okolí velmi jednoduché. Začíná se s tím, že si člověk procvičí rovnováhu ve stoji na obou nohách třeba na balanční podložce.

Postupně se pak dají cviky upravovat tak, aby byly náročnější. Je zde nutné vzít v úvahu individuální rozdíly v kondici každého, kdo cvičí. Pokud má někdo zdravotní omezení, je také třeba k tomu přihlédnout. Jedná se o velmi vhodné cvičení pro ty, kdo mají sedavé zaměstnání. Stejně tak ho mohou vyzkoušet lidé s nadváhou. Cvičení totiž nepřetěžuje klouby, jeho obtížnost a náročnost závisí v podstatě pouze na vás.

V čem nám prospěje?

Takovýto trénink přispívá zejména ke zpevnění středu těla. Důležité je zapojení hlubokého stabilizačního systému, koordinace pohybů i souhra mnoha svalů. Cviky zlepšují držení těla, mírní bolesti zad a kloubů. Můžete si díky zapojení veškerých svalových skupin efektivně zformovat postavu.

Přínos má balanční cvičení v podstatě pro každého, pak jen již záleží, s jakou frekvencí a intenzitou se mu věnujete. Někdo to může zařadit i jako běžnou součást dne, kdy bude vždy chviličku stát na balanční podložce.

Na cvičení vás může nadchnout jeho pestrost a v jistém ohledu i nenáročnost. Nepotřebujete na provádění cviků žádné nákladné vybavení ani speciálně upravený prostor. Klidně si můžete zacvičit v pohodlí domova. Cviky jsou pomalé, ale přesto budou mít na vaše tělo velký účinek. Jen na začátku je lepší, pokud vás správně nasměruje zkušený instruktor nebo fyzioterapeut.