ZdraváZóna.cz

Během pomůžete svému zdraví i štíhlé linii

Podzim vybízí k využití posledních dnů hezkého počasí venku. Jedním z vhodných venkovních sportů je právě běhání, které vám může pomoci v mnoha ohledech. Stačí si na něj nalézt pravidelně chvilku, můžete začít i s přáteli a výhodné je, že nepotřebujete při začátku nikterak náročné vybavení.

Lákavé cíle

Od běhání může mít každý trochu jiná očekávání. Někdo si potřebuje po náročném dni uspořádat myšlenky a odbourat stres, jiný má jako hlavní motivaci, že chce zhubnout, někdo se chce po zimě navrátit do původní kondice. Předem si jasně řekněte, čeho chcete dosáhnout, a s ohledem na to přiměřeně zvolte formu běhání.

Důležité je vybrat si trasu, která bude vám osobně vyhovovat. Někdo nevnímá nikterak rušivě, pokud se pohybuje v blízkosti silnice, jinému to vyloženě zkazí celý požitek z pohybu. Rozmyslete si tedy, jaká místa můžete pro běh ve vašem okolí využít, a zda vám opravdu budou vyhovovat. Stěží se zklidníte, pokud vyrazíte na hodinku běhat a bude vás při tom rozčilovat hluk z okolí.

Přínos na mnoha frontách

Pokud budete běhat pravidelně, budete moci pozorovat ve svém životě mnohá zlepšení. Získáte kondici, vaše tělo se zpevní, bude zde patrný úbytek na váze. Stejně tak ale vnesete do svého života více klidu, psychicky budete odolnější, zlepší se kvalita vašeho spánku a třeba i koncentrace. Postupem času se z běhání může stát vášeň i celá životní filozofie.

Neodraďte sami sebe hned na počátku

Pro začátek si zvolte jako stěžejní skutečnost, že budete pravidelně běhat a začleníte to do svého programu. Nedávejte si hned nereálné a náročné cíle. Jen byste se zbytečně odradili a nechtělo by se vám pokračovat.

Přizpůsobte se především svému zdravotnímu stavu. Záleží zde nejen na věku, ale zejména na celkové tělesné kondici a na případných zdravotních omezeních. Pokud máte nadváhu a v posledních měsících jste se hýbali pouze minimálně, klidně začněte s rychlejší chůzí a k běhu se mžete dopracovat až postupem času.

Nejprve protažení

Před tím, než se opravdu dáte do běhu, nezapomeňte se zahřát. Můžete se rozcvičit, protáhnout celé tělo. Snížíte tak riziko zranění vlivem toho, že by tělo nebylo na pohyb nachystané. Pak se vydejte na zvolenou trasu a dejte si za cíl hýbat se po určitou dobu. Zkuste tak zprvu strávit alespoň 30 minut – ideálně třikrát týdně. Jakmile zlepšíte svou kondici, můžete přidat další dny.

Zprvu nemusíte řešit, zda po celý čas opravdu poběžíte. Cílem není, abyste vyrazili co nejvyšším tempem a po pár minutách jen lapali po dechu. Klidně na začátku trasy jděte rychlejší chůzí, pak se snažte běžet. Můžete střídat běh s chůzí. Jakmile se přiblížíte ke konci trasy, pomalu nechte tělo uklidnit a vydýchat.

Běhat technicky správně

Většina začínajících běžců zřejmě techniku svého běhu příliš řešit nebude. Pokud je to však pro vás důležité nebo cítíte, že by váš styl potřeboval vylepšit, můžete se obrátit na trenéra nebo zprvu běhat s někým, kdo má již více zkušeností. Využít lze i víkendové kempy, kde vás seznámí se základními nutnostmi. Existuje též soubor cviků označovaný jako běžecká abeceda, která podpoří kvalitu běhu.

Potřeby do začátku

Záleží, jak moc vážně se do běhání pouštíte. Zprvu můžete jen vyzkoušet, zda vás tento sport naláká. Pak v podstatě potřebujete pouze běžnou sportovní obuv a časem si pořídíte vhodnější boty i oblečení. Někdo však může již do začátku vyžadovat, aby měl běžecké boty, které jsou k dostání ve specializovaných obchodech. Toto je třeba posoudit dle vlastních požadavků i aktuálních možností. Pokud vás běh nadchne, na vylepšení outfitu zřejmě postupem času beztak dojde.