Někdy může být počátek hubnutí velmi obtížný. Záleží samozřejmě i na tom, co vše jste už na svém těle vyzkoušeli. Třeba stačí takových pár diet (nějaké z těch drastičtějších a opravdu nezdravých), opětovné nabrání váhy, hladovění za trest a tělo vám pak přestane reagovat tak, jak byste si přáli. Jak se dá tedy hubnutí lépe nastartovat?
Můžete mít díky dosavadní stravě celkově pomalejší metabolismus, což hubnutí nijak nepomůže. U někoho mohou být opravdu problematické předchozí zkušenosti. Je třeba se pak vyvarovat základních chyb, kterými byste si z vlastního těla spojence při hubnutí rozhodně neudělali.
Hladovění hubnutí neurychlí
Mnoho lidí se jistě pozná v následujícím modelu: Vaše znechucení nad vlastní váhou pomalu ale jistě spěje ke svému vrcholu. Pak přijde poslední tečka – nejčastěji třeba večeře s přáteli, rodinná oslava nebo třeba pozvání na koupání. Buď budete sami tak vehementně ochutnávat vše, co se vám dostane pod ruku, že se sami sobě zprotivíte, nebo si někdo z vašich blízkých přisadí komentář na vaši postavu.
Pak se projeví vztek a odhodlání ke změně, ale jde o to, jak ji realizujete. Pokud se budete týrat pár dní hladovkou, kterou zakončíte vyjedením lednice, žádný dlouhodobý efekt se nedostaví. Pokud budete několik dní hladovět a pak se opět vrátíte k předchozímu způsobu stravování, je tu šance, že naopak i nějaké ty kilogramy přiberete. Tělo totiž přejde do režimu, že se bude bát, že ho opět necháte vyhladovět. Cokoliv si pak dopřejete, bude uloženo do zásob na horší časy.
Hýčkejte své tělo
Rozhodně se netrestejte hladovkou, ale dbejte na pravidelnou stravu. Když necháte tělo vyhladovět, nijak si nepomůžete. Naopak si ho hýčkejte, aby s vámi co nejlíp spolupracovalo. Dopřejte si čerstvá jídla, abyste se zásobili potřebnými živinami. Naopak ve stravě omezte „prázdné kalorie“ (různé pochoutky, které vám však nic pozitivního nedodají), alkohol a sladkosti. Připravujte si předem svačiny na dobu, kdy nebudete doma. Nemusíte pak improvizovat a nesklouznete k tomu, že si zakoupíte první jídlo, na které narazíte.
Rozhýbejte se
Pro nastartování metabolismu je ideální kardio trénink. Pokud pravidelně zařadíte cvičení do svého týdenního harmonogramu, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Optimální je věnovat se fyzické aktivitě dvakrát nebo třikrát týdně. Může se jednat o 45 minut intenzivního cvičení doma nebo třeba běh venku.
Pomocníkem je pitný režim
Z pití volte co nejčastěji čistou vodu. Můžete do ní přidat bylinky nebo citrón. Pokud víte, že budete několik hodin sedět kanceláři, nechte si vodu na stole, abyste ji měli na očích a pravidelně pili. I doma si navykněte na to, že máte stále připravenou sklenici s vodou. Pokud často cestujete, pití mějte s sebou a alespoň při každé svačině na něj nezapomeňte.
Kromě vody si můžete dopřát různé bylinkové čaje. Zvykněte si je ale pít neslazené a snažte se vynechat i jiné slazené nápoje – různé limonády, energy drinky atd. Když už si chcete dát džus, vyberte kvalitní a nařeďte si ho. K eliminaci hladu může přispět, pokud se napijete před jídlem. Rychleji získáte pocit nasycení i potom, co si dáte jídlo s vysokým obsahem vody.
Dopujte se zeleninou
Ve stravě si ohlídejte dostatečný příjem vlákniny – měli byste ji přijmout asi 20 až 35 gramů denně. Dokáže totiž povzbudit střevní peristaltiku a celkově zlepší metabolismus. Nejvíc ji najdete právě v zelenině, obilovinách, ovoci a luštěninách. Pokud máte rádi zeleninu, klidně si ji ukusujte i v průběhu dne, když vás přepadne hlad nebo různé chutě. Má málo kalorií a nedojde tak k dalšímu ohrožení vaší postavy.
Zdroje:
- 56 Ways to Start Losing Weight Today [online]. Women’s Health, 2014 [cit. 14.4.2019]. Dostupné z: https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a19911541/ways-to-lose-weight-fast/