ZdraváZóna.cz

Čím našemu zdraví prospějí zelené potraviny?

V dnešním článku bude řeč o nejčastěji používaných zelených potravinách – chlorelle, mladém ječmeni a spirulině. Mnohdy jsou jim připisovány doslova zázračné účinky a jsou prezentovány jako lék na každé onemocnění. Jak moc se tedy můžete spolehnout na jejich působení?

Zásobárna cenných látek

Mnohdy se o zelených potravinách hovoří jako o superfood. Pravdou je, že v sobě obsahují celou řadu vitamínů, minerálních látek, enzymů a antioxidantů. Dokážou našemu tělu dodat to, co mu ve stravě může snadno chybět. Je ale třeba brát v úvahu, že pestrou stravu na straně druhé rozhodně nenahradí. Doplňky s obsahem zelených potravin spíše zvyšují výživovou hodnotu kvalitního jídelníčku.

Díky vysokému obsahu vlákniny přispějí k pročištění těla. Mohou tím uvést tělo do rovnováhy, probudit imunitní systém. To se pak odrazí na fungování veškerých orgánových soustav. Účinnější obranyschopnost těla zajistí rychlejší boj s nemocemi a efektivní prevenci. Zelené potraviny mají také vysoký obsah chlorofylu, který zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran, popálenin, brání zánětům a infekcím.

Chlorella

Latinsky je označovaná jako Chlorella vulgaris nebo Chlorella pyrenoidosa. Pro naše tělo je prospěšná svým obsahem 40 % bílkovin, 20 % tuků, 5 % vlákniny a 10 % minerálních látek a vitamínů. Je v ní bohatě zastoupen chlorofyl a tzv. růstový faktor.

Chlorelle je připisováno mnoho pozitivních účinků. Z popisovaných zelených potravin bylo právě s ní provedeno nejvíc výzkumů. Studie publikovaná v Journal of Toxicological Sciences potvrzuje, že její konzumace podpoří vylučování rtuti močí a stolicí. Dále má její podávání schopnost zlepšit v těle citlivost buněk na inzulín. Má protizánětlivé působení, její užívání významně snižuje vysoký krevní tlak.

Nejčastěji je možné ji zakoupit ve formě tablet nebo prášků. Je však vždy nutné zjistit si složení u každého výrobce, jednotlivé produkty se mohou velmi lišit.

Mladý neboli zelený ječmen

Dle názvu je možné usoudit, o co se jedná. Ano, tento ječmen se opravdu sklízí v podstatě nezralý. Výhodou je totiž vyšší obsah živin. Lístky se po sklizni omyjí, lisují a vysuší. Vznikne tak prášek, který si pak rozmícháme ve vodě nebo v ovocné šťávě. Jen pozor na to, ať ječmen nerozmícháte v teplejší tekutině – došlo by k deaktivaci obsažených enzymů. Někoho bohužel může odradit chuť nápoje. Po čase byste si však měli zvyknout.

mladém ječmeni jsou obsažené vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K, H, cholin, vláknina a betakaroten. Dále je tu obsažen draslík, vápník, měď, železo a hořčík. Jeho konzumace podpoří správné fungování nervového systému, ukazuje se, že může působit jako prevence vzniku Alzheimerovy choroby. Tlumí zánětlivé procesy v těle, má pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, pomáhá s udržením optimální hladiny cukru a cholesterolu. Užívá se i zevně, kdy pomáhá hojit poranění kůže, podpoří léčbu ekzémů.

Spirulina

Na první pohled asi nemusí znít zrovna lákavě, že se jedná o druh sinice. V sušeném stavu však obsahuje asi 60 % bílkovin, jsou tu zastoupené v nemalém měřítku esenciální aminokyseliny. Prospěje nám obsažená kyselina gama-linolenová, vitamíny a karoteny. Má vysoký podíl železa, jsou tu potřebné enzymy i antioxidanty.

Naopak je v ní velmi nízký obsah kalorií a cholesterolu. Její příjem dokáže vybudit k činnosti imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu, může sehrávat prospěšnou úlohu při léčbě osteoporózy, anemie i artritidy.

Ze spiruliny se vyrábí vitamínové tablety, vločky nebo prášek. Je možné podávat ji i dětem, aniž by byly vystaveny riziku nějakých negativních účinků. Doporučuje se také těhotným ženám.

Zdroje: