ZdraváZóna.cz

Druhy rýže – v čem se liší basmati od jasmínové?

Možná se vám už stalo, že jste v obchodě stáli před regálem s různými druhy rýže a jen bezmocně tápali, podle jakého klíče si teda ten vhodný balíček máte vybrat. Rýže je velmi oblíbenou přílohou a není tedy na škodu vědět, jaký druh kdy nejlépe použít.

Jedná se o třetí nejčastěji pěstovanou surovinu na světě. Nejprve se začala připravovat v Asii, odkud se postupně rozšířila do dalších kontinentů. Dnes už se zdaleka nevyužívá jen jako příloha, ale připravuje se z ní třeba také rýžová mouka, rýžové víno nebo pivo. Zkusme si tedy nyní představit základní druhy rýže a objasnit, na jaké pokrmy se hodí.

Rýže Basmati

Pěstuje se především v Indii a Pákistánu. Po sklizni se nechává více než rok uskladněná v suchu a temnu. Má nižší glykemický index. Její zrna jsou delší, po uvaření je sypká, nadchne vás svou vůní. Zvolte ji k pokrmům, u nichž nepodáváte omáčku. Hodí se k masu, ale je vynikající přílohou k jakémukoliv jinému jídlu. Vynikající je v jídlech indické kuchyně.

Jasmínová rýže

Tato rýže je původem z Thajska. Využijete ji při přípravě pokrmů čínské kuchyně. Rýže je lepivá, má specifickou chuť i mírně květinovou vůni. Ideální je, pokud k ní podáváte omáčku.

Červená rýže

Zrna mají tmavohnědou barvu, po uvaření zůstávají tvrdší. Často se podává v kombinaci s jasmínovou rýží. Využijete ji jako přílohu v podstatě k jakémukoliv jídlu. Je výborná s omáčkou, ale hodí se i k rybám nebo mořským plodům.

Arborio

Jedná se o krátkozrnnou rýži pěstovanou v Itálii. Označuje se též jako kulatozrnná rýže. Má vyšší podíl škrobu, a proto je po uvaření lepivá, působí až kašovitým dojmem. Využijete ji především při přípravě rizota nebo mléčné rýže. Docílíte totiž snadno polotekuté struktury. Velmi podobná je svou konzistencí i možným využitím rýže carnaroli.

Zdroje: