ZdraváZóna.cz

Jak na dovolené nepřibrat a zachovat si svoji vydřenou postavu?

Období dovolených je tady. Pro někoho dlouho očekávaná odměna za celoroční práci, pro jiné stresující okamžik spojený s nutností odhodit svrchní vrstvy oblečení, nedejbože svléknout se do plavek. Právě hubnutí do plavek patří k jednomu z nejčastějších důvodů, proč mnozí začínají s dietou. Již od nového roku plní obsahy médií zaručené rady a tipy, jak uspět a konečně si bez rozpaků užít pobyt nejen u vody. Jak si ale zdravý režim udržet i na dovolené?

Snad jste uspěli a patříte mezi šťastlivce, kteří v uplynulých měsících shodili nadbytečné kilogramy a již se nemohou dočkat až vyloví z šatních skříní oblečení z kategorie „na dovolenou“. Jak si ale trvale udržet hezkou postavu a nepokazit si své několikaměsíční úsilí?

Přece si nebudu na dovolené nic zakazovat! Tento čas je od toho, abychom si ho dosyta užili a k tomu dobré jídlo a pití prostě patří. Za pár dní člověk přeci nemůže nabrat všechna kila zpátky, říkáte si. A je to pravda. Porušení dietního režimu ovšem často nekončí u pár dní. Obzvláště pokud jste své tělo dlouhodobě zatěžovali striktní dietou, která vám zakazovala všechno, co máte rádi. V okamžiku, kdy opustíte přísný jídelníček, přirozeně zatoužíte po veškerých potravinách, které jste si doteď nemohli dopřát.

A jakmile jednou začnete jíst bez limitů, je velice těžké přestat. Obzvlášť pokud vás okolní prostředí přímo pobízí k nekontrolované konzumaci.

Všechno povoleno?

Nejhůře se odolává při all inclusive programech. „Přece to tu nenecháme, když je to zadarmo“, velí nám naše přirozenost. Obzvláště Čeští turisté si rádi odnáší ke svým stolům přeplněné talíře, aby vyzkoušeli od každého trochu a nakonec si ještě došli přidat, co jim chutná nejvíce. Co nezvládnou sníst okamžitě, balí do papírových ubrousků a přenášejí do svých pokojů.

Odolat plným stolům je těžké, nikoliv nemožné. Chcete ochutnat všechno? Do toho! Zkuste se ale nad každým talířem zamyslet, jestli na konkrétní jídlo máte skutečně chuť, nebo jestli si nesete plnou porci jen protože je to „zadarmo“.

Nabrali jste si něco, co vám nechutná? Nebo už cítíte, že jste syti? Nebojte se jídlo nechat. Zapomeňte, jak vám od mala vtloukali rodiče do hlavy, že se musí všechno dojídat. A co by za to děti v Africe daly, že? Pokud se přejíte, nikomu tím neprospějete, ani dětem z Afriky, ani svému tělu a už vůbec ne vaší psychice.

Jezte jako místní

Z tohoto pohledu jsou pobyty, kde si turisté zajišťují stravování sami, bezpečnější. Nejste odkázáni na nabídku vašeho hotelu, ale celý svůj jídelníček si skládáte sami podle svých preferencí a momentálních chutí. Pokud se ale spoléháte na jídlo z restauračních zařízení, počítejte s tím, že do sebe přijmete mnohem více kalorií, než kdybyste si podobné jídlo uvařili sami. I zeleninové saláty se často topí v oleji a v tučných zálivkách, protože jídla s vyšším obsahem tuku a soli lidským chuťovým buňkám lahodí nejvíce.

Není to samozřejmě pravidlem. I v restauracích je možné najít si chutné a výživově bohaté pokrmy vhodné i pro odlehčené stravování. Snažte se vyzkoušet místní speciality a lokální potraviny. Dopřejte si čerstvé ovoce, zeleninu či mořské plody, které vás chuťově nadchnou a dodají vašemu tělu více vitamínů a zdravých složek.

Pokud chcete na dovolené ušetřit a vaříte si sami, zapojte místní suroviny i do svých receptů. Je zbytečné spoléhat se na klasiku – těstoviny s kečupem a sýrem, nebo na rýži s tuňákem z konzervy, když je svět přeplněn nejrůznějším spektrem produktů. Dojděte se inspirovat na místní tržnice a nebojte se experimentovat.

Z jednoho hrnce

A že máte omezené možnosti k vaření? I s jednou plotýnkou můžete dokázat zázraky. O tom se přesvědčuje stále více turistů, kteří využívají k cestování obytné automobily. Zde si i několik měsíců vystačí pouze s jednoduchým vařičem bez toho, aniž by jejich apetit jakkoliv strádal.

Ideální jsou recepty na jídlo z jednoho hrnce. I kuchař začátečník podle nich dokáže připravit hotové lahůdky – krevety v kokosovém mléce, gnocchi se sýrovou omáčkou, italské rizoto, mexickou pánev. Fantazii se meze nekladou. Chce to jen trochu plánování, cviku a organizace.

Nespornou výhodou vlasního stravování je značná finanční úspora. Na druhou stranu přijdete přípravou pokrmů o dost času, který byste na dovolené mohli strávit jinak.

Pijte chytře

A co pitný režim? Letní počasí nás svádí nabídkou nepřeberných možností sladkých koktejlů, limonád a  alkoholických nápojů. Všechny tyto druhy tekutin musíme započítat do kalorického příjmu.

Nejchytřejší volbou z nápojů samozřejmě zastává voda, kterou si můžete ochutit plátky ovoce, nebo okurkou. Z alkoholických nápojů sáhněte po suchém víně nebo vinném střiku.

Pamatujte, že žádný koktejl vás nedokáže zasytit, a přesto může obsahovat více kalorií než vaše večeře. Chcete-li si za každou cenu nějaký drink dopřát, preferujte nápoje ředěné vodou nebo sodovkou, kombinace džus + alkohol + smetana představuje doslova kalorickou bombu.

Hlavně v klidu

Ideální cestou, jak si dovolenou dosyta užít a nestresovat se zvýšeným energetickým příjmem je zvýšit i váš  výdej. Letní měsíce přímo vybízí ke sportu, ať už je to plavání, jízda na kole, nebo jenom procházky přírodou, každý pohyb se počítá.

Vyberte si takovou kombinaci stravování a pohybu, která vám bude sedět nejlépe a která bude udržitelná bez toho, aniž byste se museli do něčeho nutit, či přemáhat. Vaše tělo si zaslouží odpočinek nejen fyzický, ale i psychický, proto se hlavně nestresujte a užijte si vaše volno chytře, v klidu a bez výčitek.