ZdraváZóna.cz

Jak na zdravé stravování nalákat děti?

Jako dospělí si nalezneme mnoho důvodů ke zdravému stravování. Může jít prostě jen o zkušenost, že se při daném jídelníčku cítíme lépe, zlepší se náš zdravotní stav, nepřibíráme nebo nemáme potíže s trávením. Děti mají však priority nastavené trochu jinak, a tak v jídle nejčastěji vyhrává prostě to, co nejlépe chutná, a nevidí důvod, proč si nějakou tu dobrotu odpírat. Jak na zdravé stravování nalákat děti a taky jim vnést do jídelníčku dostatek zdraví prospěšných potravin a vytvořit u nich vhodné návyky pro pozdější rozhodování o skladbě jejich jídelníčku?

Nápaditě servírujte

Je pravda, že člověk „jí i očima“. Snažte se tedy, aby jídlo, které dětem připravíte, bylo barevné a lákalo je danou potravinu vyzkoušet. Kreativní rodiče si mohou vyhrát a třeba i žitný chléb se sýrem a spoustou zeleniny mohou nazdobit do podoby zvířátka nebo usměvavého obličejíku. Stejně tak lze vykrájet různé tvary z ovoce nebo je důmyslně poskládat na misku.

U dětí se běžně setkáváme s tím, že odmítají zkoušet nová jídla. Obvykle toto nastane v období, kdy již mají za sebou první příkrmy, avšak jakmile se jim pak snažíte na talíř propašovat něco nového, odmítají to byť jen ochutnat. Zde je třeba dostatek trpělivosti.

Danou potravinu klidně pár dní dítěti nedávejte a pak znovu vyzkoušejte, zda neochutná. Někdy je třeba dát klidně desetkrát jednu věc před dítě a až po jedenácté se rozhodne ochutnat. Dítě nenuťte, akorát byste u něj mohli vytvořit k jídlu odpor a ve výsledku by to nic prospěšného nepřineslo.

Jezte pravidelně a společně

Děti nejvíc nenaučíme našimi slovy, ale činy. Jděte jim tedy příkladem a snažte se, aby pro ně bylo jídlo příjemným rituálem. Pokud uvidí, že i vy běžně jíte dostatek ovoce a zeleniny, pravidelně s nimi usedáte ke svačině, snáze pak připravené jídlo sní – nebo přinejmenším alespoň ochutnají. A i to můžete považovat za úspěch. Jako ve všem ostatním platí, že dítě velmi motivuje pochvala. Nezapomeňte tedy zdůraznit i malý úspěch a dítě slovně oceňte.

Ideální je, pokud dítě jí 5 – 6 jídel v průběhu dne. V případě, že je velká pauza mezi jídly, tělo začne s přijímanou energií hospodařit odlišně. Nevyužije všechnu, ale část ukládá do zásoby na dobu, kdy jídlo k dispozici nebude. Snažte se tedy dopřávat dětem (ale i sobě) jídlo pravidelně. Vyhnete se tak nesnesitelnému pocitu hladu ke konci dne, kdy je tělo vyčerpané po dni bez adekvátního přísunu jídla.

Vynechejte sladké odměny

Kontraproduktivním je i chování, kdy rodiče dítěti za to, že sní zdravý oběd, slíbí nějakou tu dobrotu za odměnu. V pozdějším věku toto vede pouze ke vzniku špatných stravovacích návyků a riziko obezity je u dítěte znatelně vyšší. Jako odměnu můžete slíbit třeba výlet nebo společné hraní oblíbené hry.

Zároveň nechte dítě, aby si zvolilo, jaké množství jídla je pro něj vhodné. Nenuťte jej dojídat zbytky z talíře nebo ho do jídla netlačte jen pro váš pocit, že toho dost snědlo a nyní bude spokojené. Je třeba, aby samo respektovalo svůj pocit hladu a neučilo se, že přejídat se je vlastně prospěšné a rodiče to jedině ocení.

Na druhou stranu se však nesnažte některé potraviny ze stravy vynechat úplně. Dítě může konzumovat vše – jen v rozumném množství. Naprostý zákaz čokolády by vedl jen k tomu, že by ji váš potomek snědl celou v nestřeženém momentě, kdy se k ní náhodou dostane.

Nápoje stále při ruce

Kromě jídla dávejte pozor též na to, co konkrétně, a v jakém množství dítě vypije. U menších dětí je sníženo vnímání pocitu žízně, a tak se stává, že dítě si samo říká o pití až v momentě, kdy jsou pro něj tekutiny již opravdu nezbytné. Snažte se tomuto předejít a nechte dítěti vždy pití při ruce. Nepodávejte slazené nápoje nebo velké množství ovocných džusů.