ZdraváZóna.cz

Light potraviny nemusí být automaticky zdravé

Pohled v obchodě na light potraviny může být velmi lákavý. S tímto označením najdeme různé tyčinky, jogurty, sušenky a výrazné nápisy, že obsahují minimum tuku nebo cukru, v nás mohou vyvolat dojem, že na nich může být založena celá naše strava. Nenechte se však mýlit
a vybírejte s rozmyslem.

„Light“ neznamená automaticky „zdravý“

Pokud na výrobku stojí nápis light, je nutné, aby měl nejméně o 30% menší energetickou hodnotu. Pozor si však dejte, pokud na obalu najdete označení jako fitness, linie atd. – zde totiž žádná pravidla pro výrobek stanovena nejsou a výrobce může tyto pojmy užívat zcela libovolně.

Je pravdou, že light výrobky často poukazují na mizivý až nulový obsah tuku či cukru. Tímto však nevylepší své složení, pokud v jejich obsahu dále figurují samá „éčka“, různá umělá sladidla, škroby či želatina.

Zkoumejte složení výrobků

Nelze zde dát jednoznačné doporučení, jaké light potraviny vybírat. Na trhu najdete opravdu kvalitní, ale i takové, kterými si výrazně nepomůžete. Vždy je nutné podívat se na složení. Čím méně ingrediencí, tím je to obvykle lepší. Snažte se vyhnout výrobkům, kde je k chuti a konzistenci dopomáháno různými sladidly a dalšími přidanými látkami.

Třeba v bílých jogurtech sice pocítíte rozdíl, zda si dáte ke svačině vyloženě smetanový s 10 % tuku nebo kvalitní polotučný. Již si však nepomůžete tolik, pokud si vyberete jogurt s opravdu minimem tuku. Poznáte to však výrazně na jeho chuti.

Stejně tak je to např. při výběru tvarohu. Můžete vyřadit ten tučný, ale pokud přejdete až do kategorie nízkotučných, již si tolik nepomůžete, pokud jde o obsah tuku, ale rozdíl v chuti bude znatelný. U ovocných jogurtů či tvarohů je zapotřebí podívat se na konkrétní složení a zjistit množství cukru či různých sladidel, která obsahují.

Pokud volíte u shodného výrobku mezi jeho klasickou a light verzí, porovnejte jejich složení navzájem, zda vám úspora tuku opravdu stojí za to. Raději si dopřejte o tři procenta více tuku, ale bez dalších chemikálií.

Dobrý pomocník, ale zlý pán

Nízkotučné potraviny mohou být výborným pomocníkem při zdravém stravování. Záleží vždy však konkrétně na dané potravině. Rozhodně se neuchylujte k tomu, že se budete snažit vše konzumovat jen ve verzi light. Tuk může být mnohdy nahrazen něčím jiným, co vám prospěje ještě méně. Tyto složky mohou některým lidem navíc úplně vadit. Mohou být na ně citliví lidé trpící potravinovými alergiemi a neměly by vůbec patřit do jídelníčku dětí.

Další pastí může být i to, že pokud ve stravě omezíte příjem tuků opravdu na minimum, budete mít chuť na mnohem větší množství sacharidů a bude pro vás obtížnější držet své touhy na uzdě. Myslete i na to, že pro správné fungování těla musíte v rozumné míře přijímat veškeré potřebné živiny, tedy i cukry a tuky.