ZdraváZóna.cz

Posilování pánevního dna – proč a jak posilovat svaly?

Nenechte se mýlit představou, že by posilování těchto dobře ukrytých svalů mělo být jen doménou ženské části populace. I v mužském těle mají svou důležitou úlohu, a tedy při jejich ochabnutí můžete pozorovat nepříjemné následky. Velkou výhodou je skutečnost, že cviky k posílení svalů pánevního dna můžete provádět téměř kdykoliv a kdekoliv – aniž by někdo ve vašem okolí pojal sebemenší podezření, že něco děláte.

Když svaly nepracují…

Pokud dojde k ochabnutí svalstva pánevního dna, můžete to v mnoha ohledech poznat na kvalitě svého života. Pro ženy bývá komplikovanější početí potomka. V těhotenství mají tyto svaly za úkol držet dělohu i přes nárůst její váhy na správném místě. Pokud jsou svaly funkční, má žena větší šanci na snazší průběh porodu. Při ochabnutí mohou po těhotenství nebo později s vyšším věkem nastat nepříjemnosti jako inkontinence nebo až výhřez pochvy či dělohy.

Při posílení těchto svalů dochází ke zlepšení sexuálního prožitku – u mužů i u žen. U mužů se zlepšuje erekce, ale také dochází ke zlepšení potíží s prostatou. Lze tak předejít obtěžujícímu častému nucení na močení.

Jak je posílit?

K posílení svalů pánevního dna se doporučují zejména tzv. Kegelovy cviky. Nejprve je ideální vyzkoušet si, o jaké svaly nám vlastně při cvičení jde. Nejsnáze to poznáte během močení, kdy na chvilku proud moči zastavíte a uvědomíte si, jakými svaly to provádíte. Pokud vám je jasné, o jaké svaly se jedná, zkuste je zatnout i v jiných pozicích. Vyzkoušejte to při položení na podložku, vsedě na židli nebo vestoje.

Svaly se vždy snažte zatnout na 6 – 8 vteřin. Během této doby pravidelně dýchejte, všechny ostatní svalové skupiny by měly být v klidu. Ideální je, pokud to provedete třeba desetkrát za sebou a vzpomenete si na toto „cvičení“ tak třikrát denně.

Zdroje: