ZdraváZóna.cz

Udržujte rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami

Je nám všem zřejmě jasné, že příjem těchto důležitých mastných kyselin si musíme hlídat a pravidelně konzumovat potraviny, které naše tělo právě jimi zásobí. Není však důležité je jen do těla dostat v co největším množstvím, ale také zajistit mezi nimi rovnováhu. Většinu těchto kyselin lze označit jako esenciální. Naše tělo tedy není schopné si je samo vytvořit a nezbývá mu nic jiného než čekat na to, že mu je dodáme ze stravy.

Omega-3 mastné kyseliny

Naše tělo je získává především z ryb. Ideální jsou losos, sardinky, makrela, sleď, okoun nebo tuňák. Ostatní ryby obsahují tyto kyseliny také, ale mnohdy v daleko nižším množství. Dále tyto kyseliny najdeme ve lněném oleji, lněných semínkách nebo vlašských ořeších.

Podporují v našem těle zejména zdraví srdce a cév. Přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, bojují proti vzniku aterosklerotických plátů v cévách. Zároveň mají ale významný vliv na činnost mozku. Příznivě ovlivňují zdraví pokožky a vlasů. Pokud jich dlouhodobě přijímáme málo, zvyšuje se riziko vzniku nádorových onemocnění. Důležité jsou již pro vývoj plodu, jejich nedostatek může vést až ke špatnému vývoji centrální nervové soustavy.

Omega-6 mastné kyseliny

Tenhle typ mastných kyselin do sebe obvykle z běžné stravy dostáváme v adekvátním množství. Hrají významnou roli při tvorbě buněčných membrán. Zdrojem jsou zejména kvalitní rostlinné oleje (třeba olivový, lněný).

Ideální poměr mezi kyselinami

Problematická situace může nastat, když jsou ve stravě zastoupeny jen omega-6 mastné kyseliny a omega-3 nikoliv. Oba typy na sebe totiž v našem těle dále působí a je důležité přijímat vhodné množství z obou skupin.

Dříve byly dokonce preferované konkrétní poměry mezi nimi, dnes už se to ale nechápe jako stěžejní. Je však potřeba víc ve stravě hlídat omega-3 mastné kyseliny, které jsou u nás často nedostatkové. Příjem omega-6 mastných kyselin by se měl pohybovat v rozmezí 2,5 – 9 % z celkového doporučeného příjmu energie. U omega-3 mastných kyselin je to v rozmezí 0,5 – 2 %.