ZdraváZóna.cz

Severská dieta – vyzkoušejte skandinávská pravidla pro zdraví

Můžete zaslechnout i označení skandinávská či vikingská dieta nebo anglické nordic diet. Důkazy opravdu vypovídají o tom, že ten, kdo dietu dodržuje, je zdravější. Znatelně méně ho ohrožují nemoci, v jejichž základu stojí vysoké množství cholesterolu v těle.

Jedním z autorů tohoto typu stravování je Meinert Larsen. Základním cílem diety není zhubnutí, ale právě prevence vážných onemocnění. Hubnutí je spíš nezamýšleným vedlejším efektem. Jak se dá odvodit z názvu, princip stravy vychází ze zvyků předků obyvatel skandinávských národů.

Ryby a dostatek zeleniny

Základem jednotlivých chodů jsou především ryby, mořské plody, celozrnné obiloviny, zelenina a ovoce. Z ryb se na stole nejčastěji objevuje losos, sleď, ale třeba i pstruh, lín nebo cejn. Červené maso je v jídelníčku minimálně a obvykle dva dny v týdnu se maso nejí vůbec.

Důležitou složkou je kořenová zelenina. Hojně se používá i brokolice, špenát, květák a veškeré luštěniny. Zelenina se jí zcela neupravená, dušená nebo uvařená. Z ovoce jsou tu zastoupena třeba jablka, hrušky, borůvky nebo brusinky. Na stůl dále patří i celozrnné pečivo, vejce a mléčné výrobky.

Žádné exotické ovoce a sladkosti

Vše se využívá čerstvé, bez různých chemických přísad nebo konzervantů. Jídlo se připravuje především vařením, dušením nebo pečením. Smažené pokrmy tu nenajdete. Můžete tu vidět podobnost se středomořským stravováním. Asi nejvýraznější rozdíl je ale v tom, že se na severu nevyužívá olivový olej, ale dává se přednost kvalitnímu řepkovému.

Z ovoce a zeleniny najdou uplatnění především sezónní druhy od místních producentů. Do jídelníčku nepatří sladkosti, bílé pečivo, tučné mléčné výrobky, polotovary nebo uzeniny. Abychom nezapomněli na pití – nejčastěji se podává čistá voda, různé ovocné a bylinkové čaje. Na slazené nápoje tu nedojde.

Zdroje: