ZdraváZóna.cz

Využijte na podzim jedlé kaštany pro své zdraví

Jedlé kaštany můžete ocenit s právě se blížícím podzimem. Mohou se stát milým zpestřením jídelníčku, ale zároveň i velmi zdravou pochoutkou. Znali je již staří Řekové a Římané. Kdysi byly tak ceněné, že byly využívány jako platidlo. Tyto plody musí pocházet z kaštanovníku jedlého. Rozhodně si je nepleťte s kaštany, které u nás běžně sbíráte s dětmi a pak z nich vytváříte zvířátka nebo panáčky.

Jedlé kaštany se mohou pyšnit vysokým obsahem vitamínů – zejména B, C a E. Dále jsou v nich ukryté mnohé minerály, např. železo, zinek, vápník, draslík a hořčík. Nalezneme zde též antioxidanty. Velmi vhodné jsou jedlé kaštany při hubnutí. Podporují dobré trávení, zásobí naše tělo potřebnými látkami a zároveň nemají tak vysoký energetický obsah.

Co nám jedlé kaštany přinesou?

Díky tomu, že kaštany obsahují mnoho cenných látek, mohou naše zdraví podpořit rovnou na více frontách. Obsažené antioxidanty zabraňují předčasnému stárnutí buněk tím, že v těle likvidují škodlivé volné radikály. Pozitivně působí na trávení, celkově urychlují metabolismus, čistí tlusté střevo a podporují osídlení zdraví prospěšnou střevní mikroflórou. Jsou vhodné i pro diabetiky.

Konzumace jedlých kaštanů přispívá ke snížení hladiny krevního cukru i cholesterolu. Podílí se na prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje dobré fungování imunitního systému. Zároveň blahodárně ovlivňuje naši psychiku, tlumí úzkost a odhání depresivní myšlenky.

Jak si jedlé kaštany upéct?

Jako oblíbená pochoutka jsou vnímány zejména pečené kaštany. Nejprve je nutné je na několik hodin namočit. Po osušení nezapomeňte slupku naříznout nožem do tvaru kříže. Pak je jen vložte do trouby na pečící papír, trochu pokropte vodou. Pečte asi 20 minut při teplotě 180°C. Hotové kaštany by měly být uvnitř měkké.  Kaštany se ale mohou i vařit nebo je lze využít při přípravě různých dezertů.