ZdraváZóna.cz

Osvědčené přírodní recepty proti hmyzu

Teď v létě se tomu jen tak nevyhneme. Ať vyrazíme kamkoliv do přírody, můžeme se domů vrátit se štípanci od komárů, muchniček, včel nebo vos. Kromě chvilkové bolesti nás pak pár dní potrápí svědění a bolestivost v daném místě. Využijte tedy raději možností, jak si v takové situaci ulevit.

Běžná reakce na štípnutí

Nejčastěji se v daném místě objeví začervenání, okolí oteče, může být na dotyk bolestivé. Zvlášť po štípnutí komárem nás pak příslušná část těla ještě několik dní svědí. Toto vše je však zcela běžné a nemusí vás to nikterak vyděsit. Horší je, pokud u někoho propukne silná alergická reakce. Ihned se obraťte na doktora, jakmile se objeví horečka, malátnost, nepřiměřený otok nebo ztížené dýchání.

Zabránění infekci a zmírnění svědění

Na trhu jsou samozřejmě k dispozici přípravky, které dané místo vydezinfikují, zchladí a zmírní svědění. Můžete ale využít i potraviny, které máte běžně v domácnosti. Abyste zabránili infekci, místo potřete rozkrojenou cibulí nebo octem – nejvhodnější je jablečný nebo vinný. Můžete vyzkoušet také citrónovou šťávu.

Svědění se zmírní, pokud místo ponoříte do vody se solí. Může pomoct potírání plátky syrového oloupaného bramboru nebo rozmačkanými lístky máty. Na otok můžete přiložit mírně namačkané listy jitrocele, nápomocný je obklad z měkkého tvarohu. Lze přidat pár kapek levandulového oleje.

Zkuste hmyz odpudit

Pokud chcete spíš použít vhodnou prevenci, než pak myslet na hojení utržených ran, můžete vyzkoušet různé doma vyrobené repelenty.

Jedním z nich je hřebíčková tinktura:

Zdroje: