ZdraváZóna.cz

Proč zařadit do jídelníčku cizrnu?

Jako luštěniny si obvykle dopřejeme čočku, hrách a fazole. Mnohdy však opomíjíme cizrnu, která je velmi vhodná při většině diet a našemu tělu dodá mnoho důležitých látek. Existuje dostatek způsobů, jak ji v kuchyni využít, a nějaký pokrm z ní by si oblíbil snad každý.

Botanicky se rostlina nazývá cizrna beraní, což je odvozeno od jejího vzhledu připomínající beraní hlavu. Poměrně často lze zaslechnout též označení římský hrách. Původně se jedná o rostlinu z oblasti Střední Asie a Indie, dnes se však již pěstuje na více místech. Cizrna má příjemně oříškovou chuť, po uvaření získá máslovou konzistenci. Nejčastěji se setkáte s její béžovou odrůdou, existují však i jiné barvy cizrny.

Čím vám prospěje?

Cizrna obsahuje vysoké procento sacharidů a bílkovin, dále vitamíny skupiny B, vitamín C a E. V hojném počtu jsou zde zastoupeny omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, z minerálů zejména draslík, mangan a vápník. Nezanedbatelný přínos má i obsažená vláknina.

Tyto látky dávají cizrně skvělý potenciál k ovlivnění našeho zdraví. Při pravidelné konzumaci nám podpoří:

Jak si ji připravit?

Cizrnu je zapotřebí předem namočit – ideálně přes noc. Ráno pak vodu slijeme, dáme jinou a můžeme vařit. Nejrychlejší způsob je v tlakovém hrnci. Ještě výhodnější je nechat cizrnu dva až tři dny naklíčit, čímž získá další pozitivní vlastnosti a zvýrazní se její chuť.

Nejznámějšími pokrmy z cizrny jsou zřejmě humus (pomazánka) a falafel (smažené kuličky). Můžete z ní však připravit polévku, podávat cizrnu spolu s omáčkou, může tvořit základ salátu nebo kaše.

Lze zmírnit nadýmání?

Stejně jako ostatní luštěniny i cizrna způsobuje nadýmání. Je však možné jej minimalizovat právě namáčením nebo přidáním bylinek. Osvědčuje se zejména majoránka, oregano nebo bazalka. Je též možné odstranit z cizrny slupky. Snadno to provedete, když ji po uvaření přelijete studenou vodou a následně ve vodě trochu promnete mezi prsty. Slupky se rychle uvolní a vyplavou na povrch.