Dobromysl obecná – Oregano (Origanum vulgare)

Dobromysl je vytrvalá bylina, která je jako koření známá spíše pod španělským názvem oregano. Má chlupatou lodyhu, která má načervenalou barvu a dorůstá výšky až 90 cm. Na lodyze se objevuje velké množství zelených lístků s krátkým řapíkem. Přes léto kvete světle růžovými květy, které jsou shluklé v hlávce. Jednu takovou hlávku tvoří 25 drobných kvítků. Původem je z oblasti Středomoří, odkud se rozšířila i do zbytku Evropy, Asie a zavlečena byla také do Severní Ameriky. Ve volné přírodě zplaňuje. Používá se především v potravinářství, dále v lékařství nebo včelařství.

Popis dobromysly obecné

Dobromysl je vytrvalá aromatická rostlina rostoucí do výšky 20-90 cm. Má načervenalou lodyhu, která je na průřezu čtyřhranná. Bylina je vlnatě chlupatá a její oddenky dřevnatí. Na lodyze se nachází vstřícné řapíkaté listy a nachové růžové květy shlukující se v hlávce. Listy mají vejčitý tvar a jsou celokrajné nebo mírně vroubkované a od spodní části k horní se zmenšují. Květenství je uspořádané do vidlanovitých lat a tvoří jej až 25 droboučkých květů s trubkovitě zvonkovitým kalichem. Květy se na rostlině objevují od července do září. Celá rostlina má příjemnou kořeněnou vůni a lehce nahořklou chuť. Na její chuť má vliv oblast, ve které roste. Ve Středomoří má typicky nahořklou chuť, v severnějších oblastech má chuť jemnější a na síle ztrácí také aroma bylinky.

Za domovinu oregana bývá označováno Středomoří, ale také Malá Asie, Kavkaz, Blízký východ, jižní Čína a Tchaj-wan. Z těchto oblastí se bylina rozšířila po celé Evropě, severní Africe, do Číny a po 2. světové válce byla rostlina zavlečena také do Severní Ameriky. V České republice se v přírodě vyskytuje hojně především v teplejších oblastech od nížin do středních poloh (750 m n. m.). Je to divoká rostlina, která má tendenci zplaňovat. Roste na loukách, stráních, pasekách, světlých lesích, v křoviscích, skaliskách i lesostepích.

Pěstování dobromysly obecné

Komu se nechce bylinu vyhledávat v přírodě, může si ji vypěstovat – není to vůbec složité. Bylina se pěstuje na záhoně i v květináči. Je potřeba jí vzhledem k její výšce dopřát dostatečný prostor, aby mohla bez problémů růst.

Rostlina má ráda lehkou a dobře propustnou hlinito-písčitou vápenitou půdu, která nebude přemokřená. Na to je potřeba myslet i při pěstování v nádobě, kterou je dobré opatřit drenáží. Samotné stanoviště by mělo být suché a teplé s dostatečným světlem. Během růstu se doporučuje rostlinu pravidelně sklízet a zalévat odstátou vodou o pokojové teplotě, která se v případě pěstování v květináči nalije do misky, odkud si ji oregano vezme. Půda by měla být neustále vlhká, jinak oregano neporoste. Přelití může způsobit, že rostlina shnije, takže je zapotřebí věnovat při zálivce zvýšenou pozornost. Každých 14 dní se také doporučuje rostlinu hnojit tekutým hnojivem naředěným s vodou. Půda v okolí rostliny by se měla pravidelně prokypřovat. Samotnou rostlinu je třeba zaštipovat, aby se více rozvětvila a zabránilo se jejímu kvetení.

Rostlina je velmi citlivá na mrazy, musí se tedy v zimě přesunout na místo o teplotě nad 10 °C s dostatkem světla. Bylina se sestříhá na svou třetinovou velikost. Takto zazimovaná rostlina se nehnojí a i zálivka se podává v omezeném množství. Na jaře se pak rostlinka prostříhá a zbaví suchých větviček a znovu vyraší.

Pěstování dobromysly se provádí ze semínka, sazeničky, řízkováním či rozdělením trsů.

Pěstování ze semínka

Semínka se vysazují již na počátku jara. Jejich klíčení je velmi zdlouhavé a doporučuje se provádět spíše v pařeništi než přímo v květináči.

Pěstování ze sazenic

Sazenice si lze buď vypěstovat nebo pořídit ve specializovaných prodejnách. Buď se sází kdykoli v průběhu jara do květináče nebo v květnu na záhon ve sponu 30-40 cm.

Pěstování řízkováním

Řízky se odebírají na jaře nebo na podzim a vkládají se do sklenice s vodou, kde zakoření a po opadnutí mrazíků se mohou vysévat na záhon.

Pěstování dělením trsů

Dělení trsů se provádí od července do září tak, že se rostlina vykopne s celým kořenovým balem, který se rozdělí na dva a odděleně znovu zasadí.

Sklizeň dobromysly obecné

Jakmile rostlina dosáhne velikosti alespoň 15 cm, může začít probíhat sklizeň. Období sklizně lze vymezit na červen až září. Sbírají se listy, a to v době, kdy jsou na rostlině vidět poupata, ale ještě nekvete. Lepší je ale sbírat s listy i celé natě, lístky tak déle vydrží. Natě s listy i květy se sklízí v červenci a srpnu, nejlépe v dopoledních hodinách, za použití nože či srpu. Natě se stříhají asi 5 cm nad zemí. Sběr byliny je obvykle možný dvakrát do roka.

Uchování dobromysly obecné

Dobromysl lze usušit, zamrazit nebo používat čerstvě utrženou.

Uchování čerstvé dobromysly

Čerstvé utržené natě ale vydrží pouze krátkou dobu. Doporučuje se je skladovat v lednici zabalené ve vlhké papírové utěrce. Nejstabilnější přístup k čerstvé bylině zaručí její zasazení do květináče.

Uchování dobromysly sušením

Oregano se suší svázané ve snopech a zavěšené ve stínu a suchu v dobře větrané místnosti nebo za použití umělého tepla, kdy by teplota neměla přesáhnout 35 °C (bylina by ztratila své aroma). Při sušení se natě neobrací, došlo by k poškození. Dobře usušená rostlina se pozná tak, že se lehce zlomí, poté se z natí mohou odtrhnout lístky a uložit ve skleněných nádobách na tmavém místě. Skladovat by se ale neměly déle než 1 rok, protože potom vyčichnou a stanou se nepoužitelné.

Uchování dobromysly zamrazením

Bylina se mrazí buď vcelku nebo nasekaná ve vzduchotěsném obalu nebo v ledových kostkách vytvořených ve tvořítku na led a zalitých vodou nebo vývarem.

Recepty z dobromysly obecné

Dobromysl je bylina, která se používá ve středomořských kuchyních, nejčastěji francouzské a italské. Používá se především jako koření v sušené formě. Hodí se do omáček, salátů, k pečeným masům a rybám, k pečeným bramborám, těstovinám nebo do slaných závinů. Je nedílnou součástí pizzy. Čerstvé lístky se používají na ozdobu salátů a jiných pokrmů.

V receptech nelze opomenout pizzu. Oregano je důležitou surovinou pro více druhů pizz, nejzákladnější je šunková pizza s oreganem. Těsto se vytvoří smícháním mouky, prášku do pečiva, jogurtem, vejcem a solí. Vyválí se a nachystá na plech, potře se kečupem nebo rajčatovou salsou a poklade náplní složenou ze šunky, rajčat, paprik, žampionů, soli a oregana s nastrouhaným sýrem nahoře. Poté už se jenom upeče.

Slaný závin s oreganem se připraví stejně jednoduše. Na rozválené listové těsto se rozloží slanina, moravské uzené, plátkový sýr nebo niva, nastrouhané uvařené vajíčko a kukuřice. Nakonec se přidá sůl a oregano, zabalí se, potře vajíčkem a upeče.

Je také součástí typicky italského jídla insalata di patate, cipolle rosse e oregano. Je to vlastně horký salát z brambor, který se připravuje z brambor uvařených doměkka ve slupce. Brambory se oloupou a nakrájí, přidá se k nim nakrájená červená cibule na plátky, olivy, oregano, olivový olej, pepř, sůl a ocet. Všechny tyto suroviny se zamíchají a ihned podávají.

Z čerstvých lístků se může vyrobit čaj. Nakrájené lístky oregana se zalijí vroucí vodou a nechají vylouhovat. Poté se scedí, osladí medem a čaj se vypije.

Využití dobromysly obecné

1. Potravinářství

V kuchyni se využívá především bylinka sušená. Je součástí středomořské, asijské a mexické kuchyně, tradiční bylinkou je v kuchyni italské. Dochucují se s ní pizzy, těstoviny, rajčatové omáčky, špagety, zeleninové saláty, zvýrazňuje chuť telecího, skopového a kuřecího masa a také plodů moře.

2. Lékařství

Používá se pro své dezinfekční a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání, uvolňuje křeče a zvyšuje vyměšování žluči. [1]

3. Včelařství

Dobromysl patří mezi rostliny, které produkují velké množství nektaru s vysokou cukernatostí. Pylu ale včelám poskytuje málo. Ve Středomoří tak spolu se saturejkou a mateřídouškou vytváří hymetský nebo tymiánový med. Jedná se o velmi vonné medy s jemnou chutí.

Nežádoucí účinky dobromysly obecné

Bylina nemá žádné nežádoucí účinky a je vhodná i k delšímu užívání. Pouze těhotné ženy by se měly vyvarovat požívání vyšších dávek této byliny. [2, 3]

Zajímavosti o dobromysly obecné

  • Lidové názvy rostliny zní červená lebeda, divoká marjánka, dobrá mysl, dobráček, dobrotnice, mysl domácí, oregano, voněklas nebo zimní majoránka.
  • V řecké mytologii byla spojována s Afroditou, bohyní lásky, a to jako symbol štěstí. Řekové ji proto používali při svatebních obřadech. U nás se vil a nosil věneček při zásnubách a pokládal se na hroby mrtvých, aby se dočkali klidu po smrti.
  • Jídla dochucená dobromyslí rozveselují a přináší tedy „dobrou mysl“. Slovenský název pamajorán zase poukazuje na podobnost s majoránkou, kterou spolu s dobromyslí obdivovali bylinkáři všech dob.
  • Ve Francii je součástí provensálského koření, v Mexiku zase chilli koření, bez kterého se neobejde pravé chilli con carne.
  • Pravé oregano lze vypěstovat pouze na vápencových skalách ve Středomoří. Tam koření dosahuje maximální chuti. U nás se získává chuť o něco slabší.
  • V minulosti byla dobromysl známá jako svatojánské kvítí, které se trhalo na začátku léta na svátek sv. Jana. Věřilo se, že bylina má magickou moc a dovede ochránit před zlými silami.
  • V nati je obsažené barvivo, kterým se barvila ovčí vlna.

Zdroje:

  1. Dobromysl obecná – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dobromysl_obecn%C3%A1
  2. Origanum vulgare / dobromysl obecná :: Herbář :: AVICENNA Company. AVICENNA Company :: herbální přípravky pro Vaše zdraví[online]. Copyright © AVICENNA Company, spol. s.r.o. [cit. 09.07.2019]. Dostupné z: http://www.avicenna.cz/item/origanum-vulgare-dobromysl-obecna
  3. Koření-a-bylinky-z-celého-světa-velice-hodnotná-kniha-o-158-str.lf_ Pages 1 – 50 – Text Version | PubHTML5. Free HTML5 Digital Publishing Platform for Magazines,Catalogs,Brochures,Lookbooks & More…- PUB HTML5 [online]. Dostupné z:https://pubhtml5.com/qrio/yxdb/basic
  4. Bylinkový speciál: Dobromysl neboli oregano – Vitalia.cz.cz – chytře na život [online]. Copyright © 2009 [cit. 09.07.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-dobromysl-neboli-oregano/
  5. Oregano neboli staročeská dobromysl: léčivé koření – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování[online]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/oregano-neboli-staroceska-dobromysl-lecive-koreni
  6. Dobromysl, oregano – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinky pro všechny.Bylinky pro všechny – Bylinky pro všechny [online]. Copyright © Eva Mlčochová 2010 [cit. 09.07.2019]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/48-dobromysl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  7. Dobromysl obecná (Oregano) | Účinky, použití, info.cz | Léčivé bylinky, zázračné rostliny a další dary přírody [online]. Copyright © 2014 [cit. 09.07.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/dobromysl-obecna-oregano/

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z