15 potravin, které pomáhají spalovat tuk

Zeptejte se náhodných lidí na jejich osobní předsevzetí a většina z nich vám řekne: chci zhubnout. I když jsou důvody často povrchní (vypadat dobře), pravdou je, že hubnutí poskytuje mnohé další výhody – zejména zdravotní. Pokud se zaměříte na potraviny, které mají tu schopnost, že vám dokážou pomoci spalovat tuk, budete hubnout zdravě a rychleji.

Pokud jste toužili přidat do své stravy další potraviny na spalování tuků, zhubnout a cítit skvěle, zkuste následujících 15!

1. Jablečný vinný ocet

Jablečný ocet snižuje chuť k jídlu a navozuje pocit sytosti. Dejte si lžíci jablečného octa do sklenice s vodou před jídlem a uvidíte. Navíc přirozeně detoxikuje vaše tělo a vyvažuje pH žaludku.

2. Vývar z kostí

Vývar z kostí obsahuje velké množství aminokyselin a zabraňuje tak rozpadu svalů, zvyšuje metabolismus a pomáhá detoxikovat tělo. Až vám tedy příště zbudou kosti z kuřete, zkuste si z nich připravit lahodný vývar.

3. Kajenský pepř

Toto pikantní koření zvyšuje schopnost vašeho těla spalovat tuky a vyměňovat je za energii. To je přesně to, co chcete, když se snažíte zhubnout.

4. Chia semínka

Tato semínka, původně pěstovaná v Mexiku, jsou plné živin, které se podílejí na spalování tuků. Nejen, že konzumace chia semínek zvyšuje energii a poskytuje více vytrvalostní síly (po dlouhém dni a po cvičení), ale chia semínka také pomáhají zpomalit trávení těla. To pomáhá omezit hladovění a předchází vzniku cukrovky.

5. Kuřecí maso

Jen sto gramů kuřecího masa obsahuje asi 37 % denní hodnoty bílkovin. Bílkoviny udržují energii v těle a podílí se na stavbě svalstva. Vybírejte ale kvalitní druhy masa (libové maso).

6. Kokosový olej

Ne všechny tuky jsou stejné. Kokosový olej je jedním z nejzdravějších, nejpřirozenějších tuků, které můžeme konzumovat. Pomůže snížit jak tělesnou hmotnost, tak tělesný tuk. Vyměňte všechny ostatní rostlinné oleje za kokosový – to je způsob, jak ho jednoduše začleníte do své stravy.

7. Brukvovitá zelenina

Nejen, že se jedná o křupavou zeleninu – jako je kapusta, květák a růžičková kapusta, jedná se také o velmi zdravou zeleninu, která vám poskytne některé z důležitých živin. Množství kalorií, které prostřednictvím této zeleniny přijmete, je zanedbatelné v porovnání s tím, kolik živin a vitamínů tato porce obsahuje.

8. Ghí

Ghí, přepuštěné máslo, původně populární v Indii, je překvapivým jídlem spalujícími tuky. Toto máslo je vhodné pro osoby citlivé na laktózu a kasein. A díky středně dlouhému řetězci mastných kyselin, které obsahuje, může ghí skutečně pomoci vašemu tělu spálit další tuky.

9. Grapefruit

Grapefruit je stejně lahodný jako ostatní citrusové plody a naštěstí pro nás je to tuk spalující ovoce. Enzymy obsažené v ovoci pomáhají lidskému tělu rozkládat cukr, zvyšují metabolismus a následně také spalovat kila. Zkuste přidat plátek grapefruitu do své snídaně, nebo si vymačkejte šťávu z grapefruitu. Dokonce i jen čichání grapefruitového esenciálního oleje může pomoci zvýšit váš metabolismus.

10. Hovězí „krmeno trávou“

Červené maso je často stigmatizováno jako nezdravé, ale je to široce rozšířená mylná představa. Zaměřte se ale na kvalitní zdroje hovězího masa – jako je to, které je označeno jako „krmeno trávou“. Získáte tak jeden z nejvyšších zdrojů bílkovin, což pomůže podpořit hubnutí. Snížíte špatné hladiny cholesterolu, a to díky částečnému snížení obsahu tuku v tomto hovězím. Budete také přijímat vyšší hladiny vitamínů, antioxidantů a dobrých tuků.

11. Zelená listová zelenina

Listová zelenina, jako je kapusta, špenát, mangold, jsou plné živin a železa. Tyto potraviny pomáhají udržovat správné fungování svalů a spalování kalorií dlouho po cvičení. Jsou také nabité vitamínem K, který udržuje silné kosti.

12. Matcha Green Tea

Pravidelné pití matcha tea může snížit tělesný tuk a snížit hladinu cholesterolu. Navíc pomáhá tělu regenerovat se rychleji po vysoce intenzivních cvičeních.

13. Kefír

Kefír je fermentovaný nápoj plný probiotik. Ta pomáhají vašemu tělu v boji proti infekcím.

14. Čaj Rooibos

Obsahuje flavonoidy a fytochemikálie, které mohou pomoci hubnout a zvýšit metabolismus.

15. Syrovátkový protein

Syrovátkový protein vám nejen pomůže snižovat tělesný tuk a zvyšovat svalový tonus, ale také zvyšovat energetickou hladinu při stabilizaci hladiny cukru v krvi.

Zázračné potraviny

Na závěr bychom měli uvést, že samotná konzumace těchto potravin vám sama o sobě nepomůže zhubnout – pouze spalovat tuky. Pokud si dáte bůček a potom grapefruitovou šťávu, možná budete mít rychlejší metabolismus, ale kalorie přijaté z bůčku jsou pořád ve vašem těle. A i když těchto kalorií spálíte více než obvykle (budete-li jíst jmenované potraviny), úplně ideální postavy nedosáhnete. Zaměřte se proto na celkovou vyváženou stravu a správný životní styl.

Přečtěte si také

Důvody, proč se vám nedaří zhubnout Možná už se vám podařilo zhubnout bez zvýšeného úsilí. Anebo jste krátce po začátku diety dosáhli určitých výsledků. Bohužel, ztráta hmotnosti se může po určité době zpomalit nebo zcela zastavit. Proč tomu tak je? V tomto článku uvádíme nejčastější důvody, proč se vám nedaří zhubnout. Poučte se z ch...
Metabolismus a hubnutí – když funguje pomalu, nezhubnete Vážně se snažím, ale ani za nic nemůžu zhubnout! Držím se správných zásad a nepodvádím při dietě, jenže ani tak se mi nedaří shodit jediné deko! Už mě nebaví stoupat na váhu s netrpělivým očekáváním a poté zažívat zklamání, že je rafička stále na stejném čísle - nebo se posunula vpřed, jenže nespráv...
Jak může smoothie pomoci při hunutí? Popularita smoothie nezastavitelně roste. Na první pohled obyčejný koktejl, na stranu druhou výrazná pomoc pro naše zdraví. Nebo ne? Když se řekne smoothie, spousta lidí si představí nepříjemně zbarvené šťávy, které nelákají ani svou barvou, ani vůní - natož pak vůní. Smoothie je také velmi často sp...