6 tipů, jak začít žít zdravě právě teď

Mnoho z nás by chtělo žít zdravě, ale velmi často pro sebe hledáme nejrůznější výmluvy, proč to nejde. Zpravidla sami sebe přesvědčujeme, že na to nemáme čas. Že zrovna teď máme jiné starosti a povinnosti, které nám brání začít žít jinak. Že to nezvládneme a počkáme raději na dobu, kdy náš život nebude tak hektický a my se budeme moci soustředit na změnu životního stylu.

A víte co? Podobné výmluvy, kterých by mohlo být ještě daleko více, jsou úplně zbytečné a jsou jen pouhým důkazem naší slabé vůle. Pokud chcete žít zdravě, můžete s tím začít klidně hned teď. Žádné odkládání na zítra, žádné předsevzetí, že od nového měsíce začnete. Pojďte do toho právě teď, my vám poradíme jak!

6 tipů, se kterými začnete žít zdravě hned teď!

Kdo chce začít se zdravým životním stylem, musí se připravit na pár změn. Zvláště pak v případě, kdy jeho současný životní styl nebyl zrovna ukázkový. Proto jsme pro vás připravili celkem 6 tipů, jak začít žít zdravě, s nimiž to zvládnete hravě a jednoduše. Jděte na to pomalu, protože jedině tak vás to bude bavit a neskončíte ještě dříve, nežli vůbec stihnete začít.

Tip číslo jedna: začněte dodržovat pitný režim

Základem celého úspěchu je dodržování pitného režimu. Divili byste se, kolik lidí má s tímto úkolem problém a pije méně, nežli kolik si jejich tělo žádá. Každý zdravý dospělý člověk by měl vypít alespoň 2 litry čisté vody – samozřejmě někdy je nutné vypít daleko více. Proto začněte právě tím, že se budete soustředit na to, kolik toho denně vypijete.

Tip číslo dva: ráno se pořádně nasnídejte

Že nemáte po ránu chuť cokoli jíst? Tak to je chyba, protože snídaně je základem celého dne! Nejenže vás nastartuje, ale dodá vám dostatek energie, ze které pak budete celý den čerpat. Proto se určitě neostýchejte po ránu pořádně a tím máme na mysli vydatně najíst.

Tip číslo tři: omezte večerní nálety na ledničku

Také patříte k lidem, které po večerech honí mlsná a oni většinou spořádají, co jim přijde pod ruku? Na někoho tohle žravé období přichází v podvečerních hodinách, jiný se probudí uprostřed noci s nutkavou potřebou ukořistit něco z lednice. Chcete-li žít zdravě, musíte toho nechat. Jasně, mlsný jazýček vás bude nějakou dobu pokoušet, abyste si dali to či ono, ale pokud mu ukážete pevnou vůli, jistě se brzy svých pokusů vzdá.

Tip číslo čtyři: snažte se vyhnout alkoholu

Alkohol a zdravý životní styl nejdou zrovna ruku v ruce, ba spíše naopak. Když už si ale budete chtít nějaký ten alkohol dát, myslete na to, abyste každou várku alkoholu doplnili o sklenici čisté vody.

Tip číslo pět: pozor na kafe

Uměli byste si svůj život představit bez šálku lahodné kávy? Pokud ne, nemusíte si ji upírat úplně. Omezit množství vypitého kafe je ale na místě, protože káva dehydratuje a přetěžuje játra. Snažte se proto snížit příjem kávy na takové množství, které nebude pro tělo nebezpečné, ale zároveň dokáže uspokojit vaše potřeby.

Tip číslo šest: jezte tak, ať nejste přecpaní

Ne vždycky musíte z talíře tzv. vyluxovat úplně všechno. Někdy je daleko lepší nechat nějakou tu bramboru, trochu rýže, kousek masa, nežli se přecpat a pak sami sobě nadávat, jak je vám těžko. Ideální je nasytit se tak z 80%.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Tipy na zdravé silvestrovské pohoštění Příchod nového roku obvykle slavíme bujarým veselím a stoly plnými dobrot. Nemusí být však každý zastáncem toho, že bude do svého těla cpát samé nezdravé věci. Ať už jste se rozhodli, že chcete žaludku ulevit po svátcích nebo se prostě jen chcete cítit nadále dobře, máme pro vás několik tipů, jak na...
Proč je důležité se vyhnout překyselení organismu? Pro rovnováhu v našem těle je důležitý poměr mezi kyselými a zásaditými látkami. Vlivem nevhodné stravy, stresu a minima pohybu může snadno dojít k vychýlení pH k nižším hodnotám - a tedy k překyselení organismu. Mezi projevy lze zařadit oslabení imunity, únavu, bolesti v kloubech, bolesti hlavy a i...
Jaká je vhodná strava při kojení? Při kojení nás může napadat plno otázek ohledně toho, jak se stravovat. Děťátku chceme dopřát vše potřebné, na straně druhé se však mnohdy snažíme ze stravy vyloučit cokoliv, co by jej mohlo nadýmat a způsobovat bolesti bříška provázené srdceryvným pláčem. Pak se k tomu ještě přidají dobře míněné ra...