Luštěniny – často podceňovaná potravina, která má příznivé účinky

Když se řekne luštěniny, většina lidí si automaticky představí třeba takovou čočku a s ní neodmyslitelně spojené nadýmaní. To se samozřejmě týká i dalších luštěnin – například fazolí. Právě z tohoto důvodu se jim spousta lidí vědomě vyhýbá, aniž by věděli, že jim toho luštěniny mají hodně co nabídnout.

U našich předků byly luštěniny velice oblíbeným a častým pokrmem. Kromě skutečnosti, že se lidí obávají nadýmání, je od konzumace luštěnin odrazuje i jejich poměrně dlouhé vaření nebo nutnost namáčení před přípravou. I když se k luštěninám pojí řada předsudků, určitě by neměly chybět v jídelníčku zdravě se stravujícího člověka.

Důvody proč jíst luštěniny

Možná i vy patříte k lidem, kteří se luštěninám vyhýbají a drží se předsudků. Proto jsme se na vás připravili a sepsali pár důvodů, pro které určitě stojí za to zařadit luštěniny do jídelníčku.

Důvod číslo jedna: obsahují bílkoviny

Prvním důvodem je skutečnost, že luštěniny obsahují velké množství bílkovin. Právě z tohoto důvodu jsou nedílnou součástí stravy především vegetariánů a veganů, kteří nepřijímají pro tělo tolik důležité bílkoviny z živočišných zdrojů.

Důvod číslo dva: obsahují zdraví prospěšné látky

Dalším důvodem, pro který stojí za to konzumovat luštěniny, jdou zdraví prospěšné látky, kterých obsahují hned několik. Určitě zde zmíníme například zdravé tuky, vitamíny, kyselinu listovou a minerální látky – například draslík, železo, vápník, měď nebo zinek.

Důvod číslo tři: jsou levné

Určitě se shodneme na tom, že pořizovací cena luštěnin není nijak závratná a že patří k těm levnějším potravinám. Výhodou je, že balení luštěnin koupíte za pár korun a připravíte z nich velké porce jídla, které si můžete rozložit i do více dní.

Důvod číslo čtyři: spousta variací

Posledním důvodem, kterým se vás budeme snažit přesvědčit, že luštěniny zkrátka stojí za to, je nepřeberné množství možností, kterými je můžete připravit. Klasikou je příprava luštěnin naslano, buď mohou být hlavním jídlem, nebo pouze přílohou, někdo přidává luštěniny do salátů, jiný z nich peče sladké dezerty.

Věděli jste, že napomáhají s hubnutím?

Ne nadarmo luštěniny patří na seznam zdravých potravin. Konzumovat bychom je měli nejen proto, že obsahují zdraví prospěšné látky a důležité bílkoviny, ale dokážou nám pomoci i s hubnutím. Nevěříte? Pak si přečtěte, proč tomu tak je!

Luštěniny patří mezi potraviny, které se mohou pyšnit nízkým glykemickým indexem. Kromě toho obsahují poměrně málo tuků, takže se nemusíte luštěniny jíst i tehdy, kdy se snažíte zhubnout nebo kdy naopak chcete svou váhu udržet. Dalším důvodem, proč vám luštěniny mohou pomoci s redukcí hmotnosti je fakt, že jsou výborným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je nízkokalorická a zároveň vám dokáže dodat pocit sytosti, takže toho nesníte tolik.

Různé luštěniny – různá pomoc

Luštěnin existuje obrovské množství. Vy možná znáte čočku, fazole a hrách, což je jen základ všech druhů, které se ještě nadále dělí – fazole jsou třeba hnědé i černé. Klasická čínská medicína přišla s tvrzením, že každá barva působí na jiný orgán v našem těle. Chcete o tom vědět něco více?

Kupříkladu červená barva, kterou mají fazole či čočka, působí pozitivně na naše srdce a tenké střevo. Žlutá barva, kterou najdeme v podobě žlutého hrachu nebo sojových bobech, má dobrý vliv na žaludek a slinivku břišní. I bílá barva, kterou mají fazole, působí dobře na plíce a tlusté střevo. Zelené luštěniny, jako hrách a fazole ovlivňují játra a žlučník. Na závěr ještě zmíníme hnědé luštěniny, jako třeba čočku, fazole nebo černé sojové boby, které působí na močový měchýř a ledviny.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Vyzkoušejte fazole mungo, jsou zdravé i chutné Fazole mungo jsou populární zejména v čínské a indické kuchyni. Tyhle malé zelené fazolky se hodí konzumovat samostatně, ale lze je i přidat do mnoha jídel. Když si je doma necháte naklíčit, svému tělu dopřejete opravdu mnoho blahodárných látek. Podpora našeho zdraví Fazolky pochází z Indie a někd...
Co je to hummus a jak si jej připravit? Hummus není na jídelním stole žádnou novinkou. V Turecku se běžně konzumoval už ve středověku. Prošel pak postupným vývojem a dnešní podobu získal zhruba na přelomu 19. a 20. století. Přestože název pokrmu ve vás nemusí vyvolávat nijak vášnivou chuť k jídlu, tato pochoutka se těší stále větší oblibě...
Konopí nachází své místo i v kuchyni Pokud se hovoří o využití konopí, asi nás jako první nenapadne zrovna příprava jídla. Ale ono právě ve zdravé kuchyni jej můžete ocenit. Konkrétně jde o konopné semínko a z něj lisovaný konopný olej. Semínka neobsahují onu látku, která zajišťuje proslulost konopí. Žádných omamných účinků se tedy ned...