Sklony ke konzumaci většího množství jídla, než je v danou chvíli potřeba, úzce souvisí s celkovým životním stylem člověka a také jeho psychickým rozpoložením. Mnohdy se necháme strhnout stresem nebo po celém dni, kdy nestíháme jíst, večer vtrhneme do lednice a zlikvidujeme veškeré zásoby. Jak tento kolotoč přejídání zastavit?
Sklony k přejídání nejsou nijak vzácné. U žen se objevují o trochu častěji než u mužů. Nezáleží zde na věku a není zde jednoznačná spojitost s určitým typem postavy. U někoho nemusí být přítomná nadváha, a přesto má období, kdy nedokáže kontrolovat množství přijímaného jídla. V nadměrném množství nebývají konzumovány zdravé potraviny, ale naopak sladkosti, tučná a těžká jídla.
Uvědomte si příčinu
Nejdůležitějším krokem je ujasnit si sám v sobě, co si přejídáním kompenzuji, co mi v životě chybí. Mnoho lidí tak reaguje na nespokojenost, kterou se snaží nadměrným přísunem jídla řešit, a dopřát si nějaký pozitivní pocit – i když jen do doby, než nastoupí výčitky svědomí. Pokud odstraníte tuto nerovnováhu vlastního těla (spíše duše), podniknete nejefektivnější krok k tomu, aby už nebylo přejídání součástí vašeho života.
Záchvatovité přejídání se může střídat s držením hladovky. To, že se extrémně kontrolujeme a svému tělu nedopřejeme, co by potřebovalo, pak sklouzne k tomu, že ztratíme kontrolu úplně. Pokud člověk do této fáze spadne, nedokáže se již zastavit. Nezajímá jej druh jídla, ani jeho množství, ztrácí schopnost to sledovat a musí jíst až do pocitu naprostého přejedení.
Zkuste si tedy uvědomit, kdy u vás nejčastěji k přejídání dochází a co mu předchází. Jak se v té době cítíte? U někoho se může jednat o reakci na přílišný stres, na pocit samoty, vyčerpání. Někdy máme takové chování spjaté s určitou činností a denní dobou.
Udržujte si přehled
Najděte si čas na to, abyste začali sledovat sami sebe, kolik toho v průběhu dne sníte. Ideální je zapisovat si veškeré zkonzumované potraviny a zároveň začít vnímat, kdy jste sytí, a kdy je tedy vhodné s jídlem skončit.
Jídlo by mělo být rozvrženo do celého dne. Vyhnete se tak tomu, že budete bez jídla několik hodin a pak pod náporem hladu sníte vše, co se objeví ve vaší blízkosti. Nad jídlem předem přemýšlejte, klidně si i večer připravte jídlo na druhý den. Nestane se vám tak, že budete hladoví a bez rozmyslu si dopřejete první věc, kterou doma najdete.
Myslete na to, že je třeba též pravidelně pít – ne slazené nápoje, ale vodu nebo třeba čaje. Zbytečné množství kalorií do sebe vpravíte při pití slazených nápojů nebo alkoholu. Pití mějte vždy při ruce, abyste po něm nesáhli až v momentě, kdy začínáte opravdu pociťovat žízeň.
Netrestejte se
Pokud se stane, že se přejíte, nesnažte se trestat tím, že budete chtít hladovět. Nejpravděpodobnější scénář je ten, že sklouznete opět do stejného místa, kdy budete mít obrovský hlad a sníte toho mnohem více, než kdybyste se stravovali pravidelně a přiměřeně. I výčitky svědomí nejsou zcela na místě. Je třeba začít další den lépe a vydržet. Pokud budete mít rádi sami sebe, veškeré vaše snahy budou úspěšnější, než když si budete vyčítat každý přešlap a budete se chtít potrestat.
Změňte činnost
Pokud vás již přepadne nezvladatelná touha po jídle, mějte při ruce připravenou pořádnou porci zeleniny, kterou zaplníte žaludek, ale nepřijmete přílišné množství kalorií i dalších nepotřebných látek. Někdy pomůže též změna činnosti, abyste odbourali různé těžko utlumitelné chutě.
Tak místo vysedávání doma a šmejdění po kuchyni, kde byste našli co dobrého, uděláte líp, když si v tento moment obujete boty a vyrazíte na krátkou procházku. Možná si po ní na předchozí touhy ani nevzpomenete.