Jak se projevují nejčastější potravinové alergie

Když zcela neodborně řekneme „alergie na potraviny“, může se za tím skrývat široká paleta potíží. Často se totiž tímto slovem popisují jakékoliv potíže, které nastanou po příjmu dané potraviny. Z medicínského hlediska jde ale o přecitlivělosti imunitního systému, který v těle vyvolá neadekvátní reakci.

Diagnóza potravinové alergie

Nesnášenlivost některých potravin je v dnešní době velmi častá. Není tedy vzácné, že někdo má potíže, když sní konkrétní věc. Za potížemi může stát neschopnost těla danou potravinu zpracovat a využít. Vyloženou alergií ale tolik lidí zdaleka netrpí.

K jejímu diagnostikování je třeba navštívit alergologa, který provede potřebné testy. Jedinou možností léčby pak je vyloučení dané potraviny z jídelníčku. Při závažných reakcích mohou být podány léky k utlumení nežádoucích projevů.

Variabilita příznaků

Při alergii se mohou objevovat pocity pálení a svědění v oblasti úst a krku. Někdy se přidávají potíže s dýcháním, otoky v daných místech. Často jsou patrné potíže s trávením, nadýmání, nevolnost, zvracení. Může se dojít i k celkovému kolapsu a upadnutí do mdlob.

Pokud by docházelo k dlouhodobému podávání jídla, se kterým si tělo neumí poradit, nastávají chronické průjmy. Dochází pak i k úbytku hmotnosti. U malých dětí se mohou přidávat další potíže – narušení spánku, krev ve stolici, nechutenství, celkové neprospívání.

I když se příznaky mohou zdát jasné, ne vždy je diagnostika snadná. Matoucí může být skutečnost, že se známky alergie nemusí projevit ihned po požití potraviny. Člověka pak vůbec nemusí napadnout obtíže s konkrétním jídlem spojovat.

Možné alergeny

Nejčastěji se objevují alergie na mléko a jeho jednotlivé složky. U dětí není vzácností alergie na mléčnou bílkovinu. Naštěstí tyto potíže obvykle postupem věku ustupují a neznamená to, že dítě budou provázet celoživotně. Jako další problematické potraviny lze uvést sóju, ořechy, ryby a některé druhy ovoce a zeleniny. Do určité míry se za alergii dá považovat též celiakie. Při ní nastává v těle vyhrocená situace po požití lepku.

Zdroje:

  • BARTŮŇKOVÁ, Jiřina. Potravinové alergie: Jedinou racionální léčbou je vyloučení příslušné potraviny z jídelníčku. Vesmír. 1998, 77, s. 612 – 614. ISSN 0042-4544.
  • Máte podezření na potravinovou alergii? Příznaky mohou být různé. Pro alergiky [online]. 2018 [cit. 19.6.2019]. Dostupné z: https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/mate-podezreni-na-potravinovou-alergii

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Dřívější stravovací mýty: Čemu už není radno věřit? Jakmile někdo ve vašem okolí prohlásí, že potřebuje zhubnout nebo nějak upravit stravovací režim, hned má každý plno rad. Jeden doporučí vynechat večeři, druhý by vsadil na keto dietu, další na paleo stravu. Celá záležitost je stále zamotanější a už vůbec nevíte, co je vlastně pravda. Kterým mýtům o...
Připravte si doma sushi, je to jednoduché a zdravé Sushi je tradičním japonským pokrmem, ale stále víc si nachází cestu i na náš jídelní stůl. Někdy je zcela zbytečně vnímáno jako jídlo, které nutně obsahuje syrové ryby a mnoho lidí se právě nad tím ušklíbne. Základem je však dobře připravená rýže doplněná třeba zeleninou a velmi chutně okořeněná. ...
Které zlozvyky nám ničí zdraví? Třeba právě do nového roku jste si předsevzali, že konečně skoncujete s okusováním nehtů nebo večerními chipsy u televize. Zřejmě sami moc dobře víte, jaký vliv na zdraví to u vás má, ale je velmi těžké se ovládnout a přestat. Pokud se vám to však podaří, můžete pak být na sebe hrdí. A i vaše zdraví...