Co je to zdravý životní styl a jaké má zásady?

Řekli byste o sobě, že žijete zdravě? Kromě příležitostného výkyvu si většina z nás myslí, že ano. Snažíme se udržovat zdravé stravovací návyky a přiměřenou fyzickou aktivitu. Z nedávných studií ale vyplývá, že jen málo lidí žije skutečně zdravým životním stylem. Ženy zaznamenaly mírně lepší výsledky než muži.

Co je to zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je velmi široký pojem. Pro každého tak může obnášet něco jiného počínaje vynecháním kouření a alkoholu nebo komplexní změnou stravování a přístupu ke sportu.

Pro začátek můžete s dodržováním zdravého životního stylu začít tak, že:

  1. Vyvarujete se kouření a alkoholu.
  2. Budete si udržovat zdravou váhu (Například dle měřítka BMI).
  3. Začleníte do svého jídelníčku pravidelnou konzultaci ovoce a zeleniny namísto mastných a tučných jídel.
  4. Budete se věnovat cvičení, či libovolné pohybové aktivitě 30 minut denně.

Proč zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je způsob života, který snižuje riziko vážných onemocnění. Je důležité si uvědomit, že ne všem chorobám lze předejít, ale díky zdravému životnímu stylu se můžete velkému počtu z nich vyhnout. Jedná se především o choroby, které souvisí s onemocněním srdce a plic. Zdraví není jen o vyloučení nemocí. Jedná se také o tělesné, duševní a sociální blaho. Pokud přijmete zdravý životní styl, můžete ovlivnit i další osoby, které s vámi žijí – například vlastní děti.

Jídelníček a zdravý životní styl

Zdravý životní styl ovlivňuje z velké části jídelníček. Proto je důležité zaměřit se na to, aby vaše jídla obsahovala z velké části ovoce a zeleninu, libové bílkoviny a zdravé tuky a sacharidy. Ovoce si dopřávejte dopoledne, protože obsahuje spoustu sacharidů, na odpoledne si plánujte zeleninu. K libovému masu se řadí kuřecí či krůtí prsa, hovězí libové maso a například vepřová panenka. Zkuste zahrnout ryby do svého jídelníčku – alespoň jednou, či dvakrát týdně. Zdravé tuky zahrnují zejména rostlinné tuky, jako je olivový olej nebo avokádo. Zdravé sacharidy jsou pak ovoce, celozrnné pečivo a těstoviny.

Pomerančové kuře s kuskusem a skořicí

Abychom vám dokázali, že váš jídelníček se nemusí skládat jen z přírodního masa opečeného na troše olivového oleje a zeleniny, přikládáme jeden recept pro inspiraci.

Na 4 porce budeme potřebovat:

  • 1 ks fenykl,
  • 2 lžičky olivový olej,
  • 8 ks horní kuřecí stehna, bez kůže, s kostí,
  • sůl a pepř podle potřeby,
  • 1 ks cibule – nakrájená na jemno,
  • 1 ks mrkev – nakrájená na tenké plátky o délce 2,5 cm,
  • ¼ lžičky skořice,
  • ¼ lžičky paprika sladká mletá,
  • 50 ml pomerančová šťáva,
  • 10 ks olivy – nakrájené na čtvrtiny,
  • 1 konzerva rajčat krájených,
  • 1,25 šálku vody,
  • 1 šálek kuskusu.

Příprava:

  1. Z fenyklu odřežte tuhé stonky a nakrájejte jej na proužky.
  2. V pánvi rozpálíme olivový olej a opečeme na něm kuřata (osolená a opepřená) ze všech stran. Poté kuřata dáme stranou.
  3. Ve výpeku opečeme fenykl, cibuli a mrkev. Zasypeme skořicí a paprikou a minutu smažíme. Přidáme pomerančový džus, olivy i rajčata. Přivedeme k varu.
  4. Přidáme kuřata a dusíme 30 minut (nebo déle, chceme, aby kuře bylo dobře uvařené).
  5. Mezitím přivedeme vodu k varu a zalijeme jí kuskus v misce. Přikryjeme a necháme 5 minut odstát. Před podáváním načechráme vidličkou.
  6. Kuskus podáváme s kuřetem a zeleninovou směsí.

Zásady zdravého životního stylu

I když výše první uvedené faktory životního stylu jsou bezpochyby důležité, někteří mohou argumentovat, že je potřeba vzít v úvahu i další. Jaké jsou tedy další zásady zdravého životního stylu? Některé z těchto zásad například vůbec nemusejí být spojené s jídlem.

  • Denně si čistěte zuby, abyste snížili pravděpodobnost jejich onemocnění.
  • Spěte alespoň 8 hodin denně. Dostatečný spánek podporuje důležité funkce lidského organismu, včetně hubnutí.
  • Užívejte si rodinná jídla. Jako rodič můžete stravováním ovlivnit i budoucí vývoj svého dítěte. Proto se snažte dát mu to nejlepší.
  • Usmívejte se. I nucený úsměv dokáže časem vyvolat dobrou náladu, která prokazatelně zlepšuje také zdravotní stav.
  • Nainstalujte si krokoměr a snažte se dosáhnout minimálně 8 000 kroků denně.
  • Pokud stojíte rovně, vypadáte o několik kilo lehčí.
  • Udělejte si pravidelně chvilku jen pro sebe a najděte si činnost, při které budete moci „vypnout“. Odpočinou si od stresu a shonu všedního dne je čím dál důležitější. Například zkuste jógu. Ta kombinuje jak cvičení tak také meditaci. Duševní i fyzická pohoda jsou důležité pro zdraví člověka.

Všechno závisí na vás

Každý může pod pojmem zdravý životní styl rozumět trochu něco jiného. Proto i plány na zdravý životní styl se mohou lišit. Váš plán by měl odpovídat vašim potřebám. Nejdůležitější je zapamatovat si, že své zdraví a pohodu můžete ovlivnit. A to nejen jídlem, ale také pohybem a náladou, v jaké se udržujete. Pro dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl se nemůžete přemáhat, ale musíte si najít cestu vyhovující přímo vám.

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Přečtěte si také

Jak zdravě přibrat? Zaměřte na nabírání svalů místo tuku Pro někoho je otázkou pár dní, aby přibral nějaký ten kilogram. Stačí si dopřát víc sladkého a je hotovo. Pro jiného však může být cesta ke zvýšení hmotnosti dost strastiplná a vůbec se to tak lehce nedaří. Kupodivu při hubnutí i nabírání váhy je základní doporučení shodné – jíst pravidelně kvalitní...
Žvýkání může pomoci zdraví, ale pozor na škodlivé látky Někdo se bez nich neobejde jediný den, jiný je naprosto ze svého života vyškrtl. Pokud je vám žvýkání žvýkaček nepříjemné a neradi to vidíte u druhých, nejspíš vás k němu nepřimějí ani různé studie zkoumající jejich vliv na naše zdraví. Pokud jsou ale běžnou součástí vašeho života, je dobré vědět, c...
Chcete se v létě opalovat? Myslete při tom na své zdraví! Léto a opalování jdou k sobě stejně jako moře a pláž. Nebo jako nebe a mraky. Či snad jako osvěžující drink a kostky ledu. Zkrátka jakmile přijdou horké měsíce, táhne nás to na sluníčko, kde nadšeně odhazujeme svršky a po dlouhé zimě chceme tělo zásobit pořádnou dávkou slunečních paprsků. Zatímco...