Co je to zdravý životní styl a jaké má zásady?

Řekli byste o sobě, že žijete zdravě? Kromě příležitostného výkyvu si většina z nás myslí, že ano. Snažíme se udržovat zdravé stravovací návyky a přiměřenou fyzickou aktivitu. Z nedávných studií ale vyplývá, že jen málo lidí žije skutečně zdravým životním stylem. Ženy zaznamenaly mírně lepší výsledky než muži.

Co je to zdravý životní styl?

Každý si pod pojmem zdravý životní styl může představit něco jiného. Pro začátek můžete s dodržováním zdravého životního stylu začít tak, že:

 1. Vyvarujete se kouření a alkoholu.
 2. Budete si udržovat zdravou váhu (Například dle měřítka BMI).
 3. Začleníte do svého jídelníčku pravidelnou konzultaci ovoce a zeleniny namísto mastných a tučných jídel.
 4. Budete se věnovat cvičení, či libovolné pohybové aktivitě 30 minut denně.

Proč zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je způsob života, který snižuje riziko vážných onemocnění. Je důležité si uvědomit, že ne všem chorobám lze předejít, ale díky zdravému životnímu stylu se můžete velkému počtu z nich vyhnout. Jedná se především o choroby, které souvisí s onemocněním srdce a plic. Zdraví není jen o vyloučení nemocí. Jedná se také o tělesné, duševní a sociální blaho. Pokud přijmete zdravý životní styl, můžete ovlivnit i další osoby, které s vámi žijí – například vlastní děti.

Jídelníček a zdravý životní styl

Zdravý životní styl ovlivňuje z velké části jídelníček. Proto je důležité zaměřit se na to, aby vaše jídla obsahovala z velké části ovoce a zeleninu, libové bílkoviny a zdravé tuky a sacharidy. Ovoce si dopřávejte dopoledne, protože obsahuje spoustu sacharidů, na odpoledne si plánujte zeleninu. K libovému masu se řadí kuřecí či krůtí prsa, hovězí libové maso a například vepřová panenka. Zkuste zahrnout ryby do svého jídelníčku – alespoň jednou, či dvakrát týdně. Zdravé tuky zahrnují zejména rostlinné tuky, jako je olivový olej nebo avokádo. Zdravé sacharidy jsou pak ovoce, celozrnné pečivo a těstoviny.

Pomerančové kuře s kuskusem a skořicí

Abychom vám dokázali, že váš jídelníček se nemusí skládat jen z přírodního masa opečeného na troše olivového oleje a zeleniny, přikládáme jeden recept pro inspiraci.

Na 4 porce budeme potřebovat:

 • 1 ks fenykl,
 • 2 lžičky olivový olej,
 • 8 ks horní kuřecí stehna, bez kůže, s kostí,
 • sůl a pepř podle potřeby,
 • 1 ks cibule – nakrájená na jemno,
 • 1 ks mrkev – nakrájená na tenké plátky o délce 2,5 cm,
 • ¼ lžičky skořice,
 • ¼ lžičky paprika sladká mletá,
 • 50 ml pomerančová šťáva,
 • 10 ks olivy – nakrájené na čtvrtiny,
 • 1 konzerva rajčat krájených,
 • 1,25 šálku vody,
 • 1 šálek kuskusu.

Příprava:

 1. Z fenyklu odřežte tuhé stonky a nakrájejte jej na proužky.
 2. V pánvi rozpálíme olivový olej a opečeme na něm kuřata (osolená a opepřená) ze všech stran. Poté kuřata dáme stranou.
 3. Ve výpeku opečeme fenykl, cibuli a mrkev. Zasypeme skořicí a paprikou a minutu smažíme. Přidáme pomerančový džus, olivy i rajčata. Přivedeme k varu.
 4. Přidáme kuřata a dusíme 30 minut (nebo déle, chceme, aby kuře bylo dobře uvařené).
 5. Mezitím přivedeme vodu k varu a zalijeme jí kuskus v misce. Přikryjeme a necháme 5 minut odstát. Před podáváním načechráme vidličkou.
 6. Kuskus podáváme s kuřetem a zeleninovou směsí.

Zásady zdravého životního stylu

I když výše první uvedené faktory životního stylu jsou bezpochyby důležité, někteří mohou argumentovat, že je potřeba vzít v úvahu i další. Jaké jsou tedy další zásady zdravého životního stylu? Některé z těchto zásad například vůbec nemusejí být spojené s jídlem.

 • Denně si čistěte zuby, abyste snížili pravděpodobnost jejich onemocnění.
 • Spěte alespoň 8 hodin denně. Dostatečný spánek podporuje důležité funkce lidského organismu, včetně hubnutí.
 • Užívejte si rodinná jídla. Jako rodič můžete stravováním ovlivnit i budoucí vývoj svého dítěte. Proto se snažte dát mu to nejlepší.
 • Usmívejte se. I nucený úsměv dokáže časem vyvolat dobrou náladu, která prokazatelně zlepšuje také zdravotní stav.
 • Nainstalujte si krokoměr a snažte se dosáhnout minimálně 8 000 kroků denně.
 • Pokud stojíte rovně, vypadáte o několik kilo lehčí.
 • Udělejte si pravidelně chvilku jen pro sebe a najděte si činnost, při které budete moci „vypnout“. Odpočinou si od stresu a shonu všedního dne je čím dál důležitější. Například zkuste jógu. Ta kombinuje jak cvičení tak také meditaci. Duševní i fyzická pohoda jsou důležité pro zdraví člověka.

Všechno závisí na vás

Každý může pod pojmem zdravý životní styl rozumět trochu něco jiného. Proto i plány na zdravý životní styl se mohou lišit. Váš plán by měl odpovídat vašim potřebám. Nejdůležitější je zapamatovat si, že své zdraví a pohodu můžete ovlivnit. A to nejen jídlem, ale také pohybem a náladou, v jaké se udržujete. Pro dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl se nemůžete přemáhat, ale musíte si najít cestu vyhovující přímo vám.

Přečtěte si také

Tradiční stravování během svátků jara Velikonoce jsou důležitým svátkem z hlediska křesťanství. Dnes se na ně však mnozí dívají více jako na svátek jara, kdy se příroda probouzí po zimním útlumu. Ani to nám ale nebrání inspirovat se tím, jak se před svátky a během nich stravovali naši předkové. Mnoho pokrmů v sobě nese křesťanskou sy...
Udržujte rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami Je nám všem zřejmě jasné, že příjem těchto důležitých mastných kyselin si musíme hlídat a pravidelně konzumovat potraviny, které naše tělo právě jimi zásobí. Není však důležité je jen do těla dostat v co největším množstvím, ale také zajistit mezi nimi rovnováhu. Většinu těchto kyselin lze označit j...
Jaro je tu a s ním i jarní detox! Konečně je tady jaro, kterého se většina z nás již nemohla dočkat! Příroda se začíná probouzet a naše okolí se zahaluje do pestrých barev, které jsou pro jaro typické. A jestli k jaru ještě něco neodmyslitelně patří, pak je to detoxikace organismu. Naše tělo je po zimě vyčerpané a často zanesené ...