Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví.
Rýmovník (Plectranthus argentatus)
Rostlina sama o sobě vás na první pohled zřejmě ničím nezaujme. Pokud byste bazírovali na jejím správném označení, je to Plectranthus argentatus – česky molice. Jakmile k ní ale přičichnete, už ji pak bezpečně poznáte. Když rozemnete její list mezi prsty, okamžitě ucítíte tak trochu mentolovou vůni.
Jak pěstovat rýmovník?
Pěstovat rýmovník není žádná velká věda. Stačí jej dát k blízkosti světla – třeba na okenní parapet a je lepší jej méně zalévat. Jinak není náročný. Rozmnožit rostlinu můžete odříznutím části stonku. Ten pak dejte na několik dní do vody, než pustí kořeny, a potom přesaďte do hlíny.
Má pozitivní vliv na dýchání, můžete ho tedy umístit ložnice nebo do dětského pokoje. Kromě toho odpuzuje komáry. Pokud jej máte na balkoně, měli byste tu letní večery trávit bez nezvaného hmyzu.
Jak využít rýmovník?
Listy můžete využívat preventivně, ale i při léčbě rýmy. Utrhnete je, promnete mezi prsty a šťávou, která se z nich uvolní, si potřete okolí nosu. Někdo si kousek lístku rovnou do nosu na chvíli vloží. Každopádně se vyplatí inhalovat onu kořeněnou vůni – a je jedno, jakým způsobem to pro vás bude nejpohodlnější. Stěží lze vůni k něčemu připodobnit. Může vám připomenout mátu, ale klidně i meduňku.
Můžete si z něj i připravit čaj. Stačí utržený lístek zalít vroucí vodou a nechat chvilku louhovat. Odvar lze využít při bolesti hlavy, nachlazení, ale i při průjmu nebo střevní kolice. Šťávou lze i potřít různé oděrky nebo drobné popáleniny. V kuchyni se rýmovník hodí jako koření (hezky doplňuje chuť masa).
Angínovník k léčbě i na okrasu
Tahle rostlinka není jen léčivkou, ale je i okrasnou květinou. Váš domov zkrášlí a navíc vám může pomoci při zdravotních obtížích. Odborně se jedná o angínovník čínský (Belamcanda chinensis). Může být až metr vysoký. Má nádherné květy zbarvené do oranžova, a proto můžete zaslechnout jeho označení tygří lilie.
Jak pěstovat angínovník?
Rostlinu si klidně můžete vypěstovat ze semínka, stačí je v době od ledna do března zasadit. Před výsevem je ideální semínka na dva dny namočit, celý proces to značně urychlí. Po vyklíčení angínovník přesadíte do květináče a můžete ho ponechat v bytě. Má rád světlo, nevadí mu ani umístění na přímém slunci. Je jen třeba zeminu udržovat mírně vlhkou, nikoliv přemokřenou.
Jak využít angínovník?
Rostlina je ideálním pomocníkem, pokud vás bolí v krku. Ustřihněte špičku listu a rozžvýkejte. Zbytek pak vyplivněte. Má podobný efekt jako různé znecitlivující prostředky z lékárny. Listy je možné také naložit do lihu a využívat jako kloktadlo.
Jen je třeba si u angínovníku hlídat dávkování, listu odstřihněte opravdu jen kousek a nežvýkejte častěji než šestkrát denně. Po rozkousání zbytky listu nepolykejte. Raději ho nepoužívejte k léčbě u malých dětí. Nejprve vyzkoušejte jen menší množství, a pokud by se objevila jakákoliv alergická reakce (např. otoky), v užívání rozhodně nepokračujte.