Jaké bylinky uleví při bolesti hlavy?

Migrénu lze popsat jako úpornou bolest hlavy, ke které se mohou přidružovat i další příznaky. Může jít o žaludeční nevolnost, zvracení nebo světloplachost. Prostě nic, o co by člověk stál. Než sáhnete po analgetikách, zkuste využít pomoc bylinek.

Na migrénu si častěji stěžují ženy. Spouštěčem mohou být hormonální změny v těle, výrazný stres, ale i nevyspání nebo nadměrná fyzická zátěž. Ataka migrény může mít různou intenzitu i délku trvání. Ideální je, pokud se vyvarujete mechanismů, které u vás migrénu spouští. Přírodní prostředky lze užívat preventivně, ale i jako doplnění léčby.

Kopretina řimbaba

Je jednou z nedoporučovanějších bylinek, které vám pomohou zatočit s migrénou. Sbírá se z ní kvetoucí nať, případně listy. Lze ji používat preventivně, kdy se osvědčuje rozžvýkat jeden čerstvý list denně. Je možné z ní také udělat tinkturu. Uzavíratelnou světlou sklenici naplníme z jedné třetiny nasekanou natí bylinky, tu potom zalijeme lihem a necháme tři týdny louhovat.

Kozlík lékařský

Léčivé účinky v sobě nese oddenek kozlíku lékařského. Sbírá se na jaře nebo na podzim. Kromě pomoci s léčbou migrény nám prospěje i podporou klidného spánku a zmírněním úzkosti. Upravuje krevní tlak, tišší menstruační bolesti.

Máta peprná

Máta peprná má chlupatou lodyhu a vejčité listy. Kvete v době od července do září, může zaujmout svými nafialovělými květy. Bylinku lze snadno poznat díky její specifické vůni. Při bolesti hlavy se z ní osvědčuje zejména tinktura, kterou se potírají spánky.

Meduňka lékařská

Jedná se o vzhledově velmi nenápadnou rostlinu, ale její účinky jsou mimořádné. Meduňka lékařská dokáže celé tělo uklidnit, zmírňuje zažívací potíže. Léčivé účinky nejlépe využijete, budete-li natírat čelo a spánky jejími podrcenými listy nebo připravenou tinkturou.

Rozmarýn lékařský

Nejčastěji se využívá jako koření v kuchyni, ale můžete vyzkoušet třeba účinky čaje. Jednu lžičku sušené bylinky přelijete 250 ml vody a necháte pár minut louhovat. Kromě migrény rozmarýn ještě pomáhá při nachlazení, upravuje trávení a má desinfekční účinky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Při nachlazení pomůže rýmovník i angínovník Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví. Rýmov...
Bylinky na posílení imunity a detox V nadcházejícím zimním a nepříznivém počasí je potřeba podporovat náš organismus, aby byl schopný čelit různým virům a bakteriím a bránit se tak onemocnění. V lékárnách je k dispozici spousta vitamínů a doplňků, které mohou pomoci. Určitě ale není na škodu nejprve vyzkoušet bylinky, protože jejic...
Sléz je bylinka vhodná nejen při kašli Sléz je jednou z bylinek, která má opravdu pestré využití. Můžeme se setkat se slézem lesním, maurským a přehlíženým. Všechny tyto druhy působí již na první pohled velmi přitažlivě. Jedná se o vyšší rostlinu s růžovými až fialově zbarvenými květy. Roste na loukách a pastvinách, podél cest nebo kolem...