Poznejte zdravotní přínosy šípkového čaje

Usušené šípky můžete klidně využívat v průběhu celého roku. Našemu tělu dodají nejen vitamín C, ale i mnoho dalších látek. Mohou zmírnit únavu a zároveň podpořit naše trávení. Navíc šípkový čaj má velmi specifickou chuť, která někdy bývá připodobňována k brusinkám. Dopřejte si ho horký nebo i ledově vychlazený – obě varianty mají mnoho příznivců.

Kromě již zmíněného vitamínu C v šípkách najdeme i vitamín A, E, K a vitamíny skupiny B. Je tu obsažen také lykopen, rutin, vápník, železo a pektin. Jsou v nich látky se silným antioxidačním účinkem.

Posílení imunity

Díky obsaženým vitamínům konzumace šípků doslova „nakopne“ náš imunitní systém. Zvýší se obranyschopnost organismu, pokud jste nemocní, šípky podpoří rychlejší zotavení. Pravidelné popíjení šípkového čaje se může stát velmi efektivní obranou proti virovým i bakteriálním infekcím.

Prevence vážných onemocnění

Látky s antioxidačním účinkem v našem těle hubí kyslíkové radikály, které mohou poškozovat některé struktury. Předchází tak vzniku srdečních onemocnění, ale i některých typů rakovinného bujení. Jsou vhodnou prevencí revmatoidní artritidy, ale uplatňují se i při její léčbě. Mají protizánětlivé účinky a snižují bolest. Také zabraňují předčasnému stárnutí a udržují nám mladistvější vzhled.

Detoxikace a lepší trávení

Na naše tělo mají šípky výrazné močopudné účinky. Je tedy vhodné je užívat při potížích se záněty močových cest a ledvin. Kromě toho i pozitivně ovlivňují trávení a usnadňují vyloučení veškerých škodlivých látek z našeho těla. Hodí se, pokud vás sužuje průjem nebo křečovité bolesti břicha.

Snadná příprava čaje

Najít venku šípky nebývá nijak složité. Běžně rostou podél cest, ale i na zahradách. Pouze z nich vyberte nepoškozené tvrdé plody, které jsou sytě oranžové až červené. Využít je můžete čerstvé nebo usušené. Sušení zvládnete bez jakýchkoliv obtíží doma, jen šípky nevystavujte teplotám vyšším než 70°C.

Čaj připravíte povařením čerstvých šípků nebo zalitím zhruba jedné polévkové lžíce sušených plodů 250 ml vařící vody. Sušené šípky můžete několik hodin předem namočit. Dle chuti lze přidat citrón nebo med.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké bylinky uleví při bolesti hlavy? Migrénu lze popsat jako úpornou bolest hlavy, ke které se mohou přidružovat i další příznaky. Může jít o žaludeční nevolnost, zvracení nebo světloplachost. Prostě nic, o co by člověk stál. Než sáhnete po analgetikách, zkuste využít pomoc bylinek. Na migrénu si častěji stěžují ženy. Spouštěčem moh...
Čím vaše zdraví obohatí houba reishi? Houby patří již od pradávna mezi významné hráče na poli přírodního léčitelství. Obsahují látky, které našemu tělu vyloženě prospívají. Reishi se užívala k léčbě nespavosti a astmatu už ve starověké Číně a ne nadarmo měla označení „houba věčného mládí“. Samé cenné látky Jen málokdo by pro reishi bě...
Skořice je přínosná pro chuť i pro zdraví Toto koření obvykle vnímáme spíš v kontextu vaření a pečení. Pravda je ale taková, že skořice nepotěší jen naše chuťové buňky, ale podpoří naše zdraví v mnoha ohledech. Možná příště, až s ní budete něco ochucovat, vám její vůně přijde ještě lákavější, když budete vědět, co vše pozitivního vám může d...