Poznejte Tai Chi: staré bojové umění původem z Číny

Pokud jste o něm ještě neslyšeli, jedná se o staré bojové umění původem z Číny. Vaše tělo podpoří snad na všech možných frontách. Pomůže při léčbě onemocnění, ale dokáže přispět ke zklidnění vlastní mysli, k nalezení koncentrace. A když ovládnete svou mysl, můžete následně ovlivnit i mnoho ze svých dosavadních zdravotních neduhů.

Co můžete očekávat?

Tai Chi je sestavou jemných, plynulých a velmi přesně prováděných pohybů. Nebudete se po něm zřejmě koupat ve vlastním potu, ale budete odcházet příjemně naladěni, spokojeni a protaženi.

Dbá se tu na přesnost pohybů i vhodné hluboké dýchání, odstraní se nesprávné držení těla. Dokáže ulevit od bolesti zad, bolesti hlavy. Je vhodný při léčbě diabetu, artritidy nebo osteoporózy. Výsledkem pravidelného cvičení je získání energie. Tělo i mysl se během cvičení zrelaxuje. Dojde k uvolnění svalstva, odstraní se bloky na úrovni těla. Zároveň se ale uvolní mysl, zlepší se celková psychická odolnost. Lidé se při pravidelném cvičení dokážou lépe uklidnit, stres na nich nezanechává neblahé následky, dokážou se lépe soustředit. Postupem času mizí potíže se spánkem, zlepšuje se schopnost rozhodování.

Čím déle se Tai Chi věnujete, tím víc poznáváte své tělo, sami sebe a přínos ze cvičení se pro vás může dost proměňovat. Zprvu se budete plně soustředit na každý pohyb, postupem času získá cvičení svou ladnost, dojdete během něj k uvolnění, odstraníte veškeré nashromážděné napětí.

Pro koho se hodí?

Se cvičením může začít v podstatě každý. Tai Chi je ideální i pro lidi ve vyšším věku. Hodí se pro ty, co mají sedavé zaměstnání a potřebují rozhýbat tělo. Ve větších městech naleznete kurzy cvičení Tai Chi i pro konkrétní cílové skupiny, pro pokročilé i úplné začátečníky.

Nemusíte se obávat nadměrného přetěžování vybraných kloubů nebo jen určitých svalových skupin. Právě Tai Chi by vás mělo naučit, jak se tomuto vyhnout i během každodenního pohybu.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Strollering – i s kočárkem si můžete zacvičit Během těhotenství tělo žen prochází výraznými změnami a není divu, že po porodu se mnoho maminek cítí nespokojené s váhou a určitými partiemi. Byla by však škoda vymlouvat se na nedostatek času a omezené možnosti hlídání miminka, které brání pohybu. Naopak - aktivní můžete být i v době, kdy se vysk...
Dá se při cukrovce sportovat? A jaké sporty jsou vhodné? Už jsme se věnovali tomu, že roli v prevenci vzniku cukrovky sehrává i fyzická aktivita (více tady). Jak je to ale se sportem, když už si s sebou z ordinace lékaře nesete diagnózu diabetes mellitus? Rozhodně by neměla být chápána jako signál k tomu, abychom se veškeré fyzické aktivitě vyhýbali a sna...
Kliky jsou nejznámější cvik na světě, ale děláte je správně? Kliky jsou výborné k posílení horní poloviny těla. Nejsou náročné na čas a jejich efekt je brzy patrný. Navíc je můžete obměňovat na mnoho způsobů. Je však třeba provádět je správně, aby vašemu tělu opravdu prospěly. Správná technika kliku Při pravidelném cvičení kliků posílíte především velký prs...