V případě, že je půst dobře prováděn, a člověk má pro něj vhodnou motivaci, může být ideálním společníkem k udržení harmonie v těle. Je podstatné, abychom při něm brali ohledy na své pocity a chápali jej opravdu jako očištění těla i mysli. Neměl by to být den, kdy trpíte hlady, ale kdy vnímáte sami sebe, relaxujete a zklidňujete se.
K čemu slouží půst?
Půst je vhodný pro jedince, který ví, proč se k němu rozhodne, a netrápí jej nemoci, u kterých by vynechání jídla mohlo způsobit vážné následky. Zda vyzkoušet půst by si měli dobře rozmyslet lidé, kteří berou dlouhodobě léky nebo trpí některým chronickým onemocněním. V tomto případě vše předem proberte s lékařem. Opatrnost při půstu je nutná též u nemocných s diabetem.
Motivací by neměla být primárně snaha zhubnout, ale opravdu detoxikovat své tělo a nastartovat v něm veškeré ozdravné procesy. Je pravdou, že půst může přispět ke zrychlení metabolismu, a je tedy vhodný jako start dietního stravování, avšak jako cíl není dobré vnímat to, abychom v co nejkratší době co nejvíce zhubli.
Přínosem půstu je zejména odplavení nanesených škodlivých látek. Tělo nespotřebovává energii na trávení, ale může ji věnovat regeneraci a očistě. Zlepší se činnost jednotlivých soustav, zbystří se smysly a člověk pak dokáže věci vidět jasněji.
Jak s ním začít?
Pokud s půstem začínáte, zvolte si pro něj vhodný den a pojměte jej opravdu jako 24 hodin bez jídla. Jakmile si na toto zvyknete, můžete pak vyzkoušet i delší půsty, avšak nezačínejte s nimi – pro tělo by to bylo příliš vyčerpávající.
Připravte se na to, že první jednodenní půst pro vás bude dost náročný. Zvolte si tedy den, kdy nejdete do práce a máte čas sami na sebe. Můžete relaxovat, věnovat se tomu, co vás baví. Důležité je zůstat v klidu – fyzickém i psychickém. Buďte připraveni na to, že můžete být podráždění, unavení a mohou vás přepadat chutě na různá jídla. Během celého dne pravidelně pijte. Vhodná je čistá voda nebo bylinkové čaje. Dopřejte si dostatek spánku. Jakmile se vyspíte do dalšího dne, měli byste pocítit příval nové energie.
Každý další půst pak již vaše tělo bude zvládat lépe. Nejprve si můžete jednodenní půst zařadit vždy jedenkrát v měsíci, později jedenkrát v týdnu. Pokud se začnete na půst vyloženě těšit, můžete jej zkusit prodloužit. V žádném případě však nevolte půst delší než tři dny. To už by vám mohlo přinést více škody než užitku.
Co jíst před a po půstu?
Ideální je začít s přípravou na půst již tři dny před ním. Snažte se přejít pozvolna na lehkou stravu, vynechejte maso a smažená jídla. Důležitý je i den po proběhlém půstu. Pokud byste si chtěli okamžitě vynahradit den bez jídla a začali nezřízeně konzumovat vše, na co máte chuť, nastal by akorát jojo efekt, který by ve výsledku tělu neprospěl. Po šetřícím režimu by si vše přijaté důkladně uložilo do zásob. Do jídelníčku zařaďte dušenou zeleninu a postupně se vracejte k běžné stravě.