Alternativní stravování není pro každého

Celý náš život probíhá v různých fázích a procházíme si různými obdobími. Často zkoušíme nové věci a mnohdy dospějeme do bodu, kdy chceme ve svém životě něco zásadního změnit. Jednou takovou velkou změnou bývá změna životního stylu a s tím může být spojené stravování.

Je zapotřebí se zamyslet, co a proč chceme změnit, jaký k tomu máme důvod a co prospěje našemu zdraví. Dnes je k dispozici mnoho alternativ stravování a všechny velmi ovlivňují zdraví a životní styl. Pojďme si je teď společně představit!

Vegetariánství

Vegetariánství je nejznámější a nejrozšířenější alternativní formou stravování. Princip je takový, že vegetariáni nekonzumují žádný druh masa a jakékoli živočišné produkty, které vznikají po usmrcení zvířat. Patří sem tedy i sádlo.

Do jídelníčků vegetariánů tak mohou patřit med, vejce, mléko a všechny produkty z mléka. Tato alternativní forma stravování se zdá jako nejvhodnější, protože nejsou zcela vyřazeny živočišné produkty a lidskému tělu tak jsou dodávány téměř všechny potřebné látky a živiny.

vegetariánství vychází mnoho dalších směrů stravování.

  • Vegani – stejně jako vegetariáni nekonzumují žádné maso, ovšem jejich jídelníček neobsahuje ani živočišné produkty jako vejce, mléko a med. Jedná se zde tedy o ryze rostlinné potraviny a stravování veganů je zcela odpoutáno od živočišné říše.
  • Vitariáni – vitariáni vycházejí z veganství a princip tohoto stravování je v úpravě rostlinných potravin. Při zpracování potravin nesmí být překročena teplota 42°C a můžeme zde hovořit o tzv. raw stravě. Potraviny jsou konzumovány v syrovém stavu, jsou drcené a mixované nebo sušené.
  • Frutariáni – poměrně přísnou odnoží alternativních směrů stravování jsou frutariáni. Konzumují pouze rostlinnou stravu, ovšem pouze v případě, že konzumace daných potravin nezabíjí celou rostlinu. Jedná se tedy o plody, bobule a ořechy (rajčata, borůvky, okurky atd.) a zapovězena je veškerá kořenová zelenina, brambory a cibuloviny. Všechny potraviny jsou konzumovány pouze v syrovém stavu.

Paleo strava

Paleo strava je to poměrně moderní stravovací směr, který se vrací ke stravovacím návykům našich předků ve starší době kamenné. Při tzv. paleo dietě je snaha nekonzumovat potraviny, které jsou pro náš metabolismus nepřirozené. Jedná se o obilniny, luštěniny, mléko, cukry a rafinované oleje.

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta je strava určená pro celiatiky. Lidé trpící celiakií musí dodržovat dietu, protože tato choroba se vyznačuje nesnášenlivostí k lepku. Jsou to bílkoviny obsažené ve všech obilných zrnech a nedodržování doprovází nepříjemné zdravotní komplikace.

Celiatici nemohou konzumovat potraviny vyrobené z žita, pšenice, ovsa, ječmene a špaldy.

Alternativní stravování není pro každého

Ač se na první pohled může zdát, že alternativní stravování přinese pozitiva a zlepšení zdravotního stavu, není to vždy pravidlem. Zejména u dětí a dospívajících je důležitá především vyvážená strava, která zahrnuje všechny důležité látky.

Je tedy potřeba konzumovat potraviny z rostlinné i živočišné říše a zejména u malých dětí se stravováním příliš neexperimentovat. Ne všechny dobré úmysly mohou přinést kýžený pozitivní výsledek.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

11 způsobů, s jejichž pomocí zaženete chuť na nezdravé jídlo Chuť na jídlo je nejhorším nepřítelem každé diety. Velmi často se jedná o chuť na nezdravé potraviny s vysokým obsahem cukru. Chutě jsou jedním z největších důvodů, proč lidé mají problémy snižovat tělesnou hmotnost a udržet si ji. Proto níže uvádíme, jak se takových chutí na nezdravé jídlo zbavit. ...
Rady na stravu během tropických letních dní Během dní, kdy rtuť teploměru atakuje hodnoty nad 30°C, se značně mění fungování našeho těla a je třeba tomu podřídit i naše stravovací návyky. Na co myslet v parných letních dnech, a jak je zvládnout tak, aby naše tělo doznalo co nejmenší újmy? Odlehčete jídelníček Pokud si v takovém náročném dni...
Co přináší trend čistého stravování? Clean eating není ani tak dietou, ale spíš životním stylem a dodržováním určitého přesvědčení. Může vám vnést do života mnoho zdraví prospěšných zvyků. Na straně druhé se však při něm můžete cítit až příliš limitováni. Základní princip čistého stravování V základu čistého stravování stojí úcta k n...