Chcete si vyzkoušet přerušovaný půst?

Již z názvu lze asi odhadnout, že tato metoda hovoří o přerušení doby jídla určitým časem, v němž se postíme. Někdo možná čas od času přerušovaný půst dodržuje, aniž by o tom sám věděl. Stačí jen prodloužit si dobu, kdy běžně nejíte – ke spánku tedy přidat čas bez jídla večer a po ránu.

Co se v těle při půstu děje?

Snahou metody je odbourání tukových zásob v těle a podpora celkového zdraví. Tuk se ale začne štěpit až v momentě, kdy delší dobu nejíme. Při příjmu potravy dochází k uvolňování inzulínu a následnému získávání energie primárně z cukrů, které do sebe vpravujeme. Základním doporučením je tedy prodloužit intervaly mezi jídly tak, aby tělo bylo nuceno odbourávat již uložené zásoby.

Kdy se doporučuje jíst?

Jak již bylo řečeno, střídá se doba, kdy držíte půst, a kdy jíte. Střídání nastává během jediného dne. Do půstu se samozřejmě zahrnuje doba spánku. Nejobvyklejším režimem je 16 hodin bez jídla a 8 hodin běžného stravování u mužů, 14 hodin půstu a 10 hodin s jídlem u žen. Uvedené modely je možné si trochu upravit tak, aby vám to vyhovovalo. Případně můžete začít s nižším počtem hodin bez jídla a tuto dobu postupně prodlužovat.

Pokud tedy muž dodržuje přerušovaný půst, může to vypadat tak, že v šest hodin večer se navečeří, pak je bez jídla do deseti hodin ráno a do šesti do večera opět může jíst.Když vám vyjde první jídlo dne v podstatě až na oběd, je na vás, jestli začnete den rovnou obědem nebo větší snídaní.Někdo zásady dodržuje a možná o tom ani neví. Stačí k tomu skutečnost, že večeříte relativně brzo, pak již nejíte a snídani si dáte trochu později.

Co si mohu dopřát?

Stravování během hodin, kdy máte jídlo „dovolené“ je pak jen čistě na vás. Není určeno, co smíte jíst, co máte z jídelníčku vynechat, ani kolik toho máte sníst.Základem by však měla být kvalitní a vyvážená strava v adekvátním množství k vašemu dennímu výdeji energie. Tělo byste neměli vystresovat tím, že bude hladovět. Není na místě si razantně snížit příjem energie a ještě být delší dobu bez jídla. Tělo by bylo jen vyhladovělé a dělalo by si z přijaté potravy větší zásoby.

Tento režim je možné uzpůsobit i pro lidi, kteří mají nějaká dietní omezení, nejí maso nebo jsou třeba zastánci paleo stravy. Ti všichni mohou přerušovaný půst dodržovat, jen se v hodinách, kdy jí, řídí dle svých přání a potřeb.

Pozor si dejte na to, že v době, kdy držíte půst, sice nepřijímáte jídlo, ale pít byste měli. Tělu je třeba dodat tekutiny, aby nestrádalo.Vyhnete se tak nepříjemným projevům, které mohou na počátku změněného režimu nastat. Doporučuje se zejména voda nebo čaj. Jen je nutné, aby nápoje neobsahovali cukry.

K čemu je to dobré?

Dle příznivců tohoto stravování dojde k úbytku váhy, ale také k celkové podpoře metabolismu, tělo se při něm efektivněji čistí od škodlivých látek.Pokud se objeví nějaké nepříjemné pocity, je to spíš v prvních dnech, než si tělo na změnu zvykne. Přerušovaný půst má však i přínos uznávaný mnohými odborníky.

Pokud někdo jí v průběhu dne velmi často, začne již snídaní, pak stále něco uzobává a plynule přejde přes oběd k večeři (a možná i druhé večeři), v těle se mu neustále vyplavuje inzulín. Efektem je, že tělo na něj postupně přestává reagovat. Po určité době může vlivem hromadění cukru v těle nastat poškození cév, rozvíjí se tu různé zánětlivé procesy. Takovéto celodenní stravování pak nahrává rozvoji nemocí jako např. cukrovky.

Pokud se k přerušovanému půstu rozhodnete, zamyslete se nejprve nad svým zdravotním stavem. Metoda určitě není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy nebo ty, co se dlouhodobě léčí s onemocněním, které právě změněný přísun potravy může ovlivnit. V tomto případě je na místě konzultace s lékařem.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Hubneme do plavek – zkuste to s těmito potravinami! Letní měsíce se nezastavitelně blíží a společně s nimi i vidina času stráveného někde u vody. Možná vás už teď děsí představa, že se budete muset svléknout do plavek a vystavit tak ostatním na obdiv vaše nedokonalosti. Brrrr, běhá vám z toho mráz po zádech?! Snad každý by chtěl mít pěknou, pevnou...
Kolik jíst při hubnutí sacharidů? Naše strava se skládá z cukrů, tuků a bílkovin. Všechny tyto živiny potřebujeme našemu tělu bezpodmínečně dodávat, ale ve správném množství. Pokud bude vaše strava založena čistě na sacharidech, vůbec si tím neprospějete. Jaké množství je tedy vhodné, pokud se snažíte shodit nějaké ty nadbytečné kil...
Hubnutí pro muže – základem je pohyb a úprava jídelníčku Svou váhu většinou řeší spíš ženy. Muži si často nějaké to kilo navíc prominou a nevěnují tomu pozornost. Právě u nich je ale mnohem větší riziko negativního dopadu nadváhy na zdraví, než je tomu u žen. Pokud se však rozhodnou, že je třeba zhubnout, bude to pro ně snazší než pro jejich drahé polovič...