Kolik jíst při hubnutí sacharidů?

Naše strava se skládá z cukrů, tuků a bílkovin. Všechny tyto živiny potřebujeme našemu tělu bezpodmínečně dodávat, ale ve správném množství. Pokud bude vaše strava založena čistě na sacharidech, vůbec si tím neprospějete. Jaké množství je tedy vhodné, pokud se snažíte shodit nějaké ty nadbytečné kilogramy?

Jednoduché cukry klidně vynechejte

Cukry bývají označovány též jako sacharidy, karbohydráty nebo uhlohydráty. Můžeme je rozdělit dle jejich složení. Jednoduché sacharidy do našeho těla dodávají zejména kalorie, ale již jej nijak nezásobí vitamíny nebo jinými užitečnými látkami.

Obvykle jsou to sladkosti, které si dodáme v momentě, kdy nás přepadne touha po sladkém (různé sušenky, bonbony, zákusky nebo sladké pečivo). Sice si na chvíli život osladíme, ale jelikož mají tyto potraviny vysoký glykemický index, rychle dojde k poklesu hladiny krevního cukru a my opět potřebujeme něco konzumovat. Pokud tyto rychlé cukry ze stravy vynecháme, prospějeme si tím.

Žádané sacharidy tělu naopak dodejte

Dále lze odlišit polysacharidy, které by již měly být nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Jako specifický sacharid je možné zmínit vlákninu. Do této skupiny potravin lze zařadit mouku, rýži, těstoviny nebo brambory. Vlákninu naleznete v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, luštěninách a v zelenině. Pro naše tělo má velký užitek – zajišťuje efektivní trávení, pomáhá tělo chránit před kardiovaskulárními chorobami a při hubnutí je velkým pomocníkem.

Vhodná doba i přiměřené množství

Množství sacharidů, které tělo potřebuje, se v mnohém odvíjí od běžné fyzické aktivity. Sacharidy jsou výborných zdrojem energie, a pokud se celý den hýbeme, budeme potřebovat tuto energetickou spotřebu pokrýt dostatečným příjmem. Udává se, že při hubnutí by sacharidy měly tvořit zhruba 40 – 50% z celkového denního příjmu. Obvykle se doporučuje zařadit je do jídelníčku zejména v ranních či dopoledních hodinách, ale toto záleží spíše na individuální nastavení každého z nás. Klidně vyzkoušejte, co vám osobně vyhovuje, a dle toho se zařiďte.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Light potraviny nemusí být automaticky zdravé Pohled v obchodě na light potraviny může být velmi lákavý. S tímto označením najdeme různé tyčinky, jogurty, sušenky a výrazné nápisy, že obsahují minimum tuku nebo cukru, v nás mohou vyvolat dojem, že na nich může být založena celá naše strava. Nenechte se však mýlit a vybírejte s rozmyslem. „Lig...
Ketonová dieta – aneb zhubněte s nejznámější dietou světa Milé ženy - která z nás by alespoň jedenkrát v životě nezatoužila zhubnout?! Určitě i vy často stojíte před zrcadlem, kriticky si prohlížíte svůj odraz a říkáte si, že bez těch kil usazených na bříšku, na stehnech nebo na zadečku, byste se cítila mnohem lépe. A co víc, lépe byste i vypadala. Jenž...
Smoothie – jak může pomoci při hunutí? Popularita smoothie nezastavitelně roste. Na první pohled obyčejný koktejl, na stranu druhou výrazná pomoc pro naše zdraví. Nebo ne? Když se řekne smoothie, spousta lidí si představí nepříjemně zbarvené šťávy, které nelákají ani svou barvou, ani vůní - natož pak vůní. Smoothie je také velmi často sp...