Nejčastější chyby při hubnutí – děláte je taky?

Hubnutí je běh na dlouhou trať. Často se snažíme zhubnout, ale ani přes veškerou snahu nadbytečná kila ne a ne zmizet. S očekáváním stoupáme na váhu a zklamaně sestupujeme zpět po zjištění, že jsme zase o pár deko těžší. Ptáme se sami sebe: v čem je chyba? Co děláme špatně? Proč místo hubnutí jenom přibíráme?

Možná už máte za sebou nespočet neúspěšných pokusů. Vyzkoušeli jste několik diet a všechny dopadly stejně: nezhubli jste ani deko, nebo se objevil neoblíbený jo-jo efekt. Teď znovu stojíte na startovní čáře a opět očekáváte neúspěch. A vás nezajímá, proč tomu tak je?

Nedopouštíte se chyb, které ničí vaši snahu zhubnout?

Pokud do posledního detailu dodržujete nějakou dietu a přesto se vám nedaří dostat rafičku na váze na takové číslo, které jste si vysnili, pak s největší pravděpodobností děláte chybu. Nechytejte se hned za hlavu – dělá je spousta lidí, i když nevědomě. Zatímco někdy jsou to chybičky drobné, jindy fatální. A všechny mají stejný cíl: sabotovat vaši snahu zhubnout!

Pojďme teď společně chyby v hubnutí odhalit!

1. Když budu méně jíst, zaručeně zhubnu!

Mezi lidmi se traduje domněnka, že čím méně jídla si během dne dopřejí, tím rychleji zhubnou. Zkrátka se drží představy, že pokud svému tělu nedopřejí jídlo, nebude mít po čem přibírat a váha tak logicky půjde dolů sama.

Tohle je ale ta největší chyba, kterou na své cestě za vytouženou váhou a postavičkou jako lusk můžete udělat. Při hubnutí se naopak doporučuje jíst vícekrát za den menší porce. Takže si na něčem pochutnejte klidně 6x denně, jen to nepřehánějte s množstvím konzumovaného jídla.

2. Musím jíst hodně ovoce, je přece zdravé!

Když se podíváte do jídelníčku sestaveného s ohledem na kteroukoli dietu, najdete v ní především ovoce. Je přece zdravé a mnohem lepší, nežli kterákoli jiná pochutina. Hodně lidí to ale s ovocem ve snaze zhubnout přehání – i když to myslí dobře. Ve skutečnosti vám ale může nadměrné množství sladkého ovoce spíše uškodit. Zvláště pokud budete jíst to, ve kterém je velký obsah cukru.

3. Musím zhubnout co nejrychleji, jinak nebudu spokojená!

Zhubnout hodně a co možná nejrychleji – to je představa drtivé většiny žen, které chtějí snížit rafičku na váze na přijatelnější číslo. Jenže snaha zhubnout v rekordním čase je nezdravá. Uvědomte si, že kila, která teď nosíte na těle, jste také nepřibrali ze dne na den – tudíž se jich nemůžete zbavit přes noc.

I když byste si to tolik přáli. Hubnutí je proces trvající klidně i několik dlouhých měsíců. Pokud zhubnete hodně rychle, můžete si poškodit zdraví a s největší pravděpodobností můžete očekávat jo-jo efekt.

4. Snídani můžu vynechat, nic se nestane!

Kdo chce zhubnout, musí snídat. Ať chce nebo ne. Snídaně je nedůležitějším jídlem celého dne, na kterém dále můžete stavět. Mnoho lidí nemá krátce po probuzení na jídlo chuť – možná ani vy ne. Správně byste se měli najít nejpozději půl hodiny poté, co vylezete z postele. Rozhodně ale snídani nevynechávejte.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Jak využít Paretovo pravidlo při hubnutí? Aneb i při hubnutí můžete hřešit. Pokud vyslovíme název dnešního článku, nejspíše na něj zareagují zejména lidé s ekonomickým vzděláním. Je pravdou, že Paretovo pravidlo se nejčastěji skloňuje právě v oblasti ekonomie a managementu, ale lze jej aplikovat i na mnoho ostatních sfér našeho života. A možná, pokud se jeho optikou zadívát...
Čím můžete probudit svůj metabolismus? Někdy může být počátek hubnutí velmi obtížný. Záleží samozřejmě i na tom, co vše jste už na svém těle vyzkoušeli. Třeba stačí takových pár diet (nějaké z těch drastičtějších a opravdu nezdravých), opětovné nabrání váhy, hladovění za trest a tělo vám pak přestane reagovat tak, jak byste si přáli. Jak...
Jak se liší zásady hubnutí dle věku? Je zřejmé, že s přibývajícími léty se fungování našeho metabolismu mění. Když si dopřejete bohatou večeři ve dvaceti, nezanechá to na vaší postavě takové stopy, jako když toto provedete po čtyřicítce. Spolu s rychlostí trávení se často proměňuje i náš životní styl. Proto je vhodné jakékoliv dietní d...