Co je to syrovátka a k čemu vlastně slouží?

Syrovátka je pojem, o který se v posledních pár letech začíná zajímat stále více lidí. Zatímco někteří nemají sebemenší tušení o definici syrovátky, pro jiné je tzv. mléčné sérum každodenním chlebem. Možná i vy chcete o tomto produktu, který vzniká po sražení mléka, vědět něco více. Především vás zajímá, jaké je využití syrovátky ve zdravé stravě a zda do ní vůbec patří.

Nejdříve si vysvětlíme, co to syrovátka vlastně je. Možná jsou mezi vámi totiž tací, kteří stále ještě nemají v jejím významu jasno.

Co je to syrovátka?

Syrovátka se ve skutečnosti nazývá mléčné sérum, což je produkt vznikající při sražení mléka. Pokud se srazí mléko, vznikne tvaroh a zároveň i tekutina, která má žlutozelenou barvu – a to je právě syrovátka, o které si dnes budeme povídat.

K čemu je dobrá?

Když už jsme si ujasnili, co to ta syrovátka vlastně je a jakým procesem vzniká, možná vám teď v hlavě běží další otázka: k čemu je ta syrovátka vlastně dobrá? Stručně řečeno lze říci, že syrovátka představuje cenný zdroj bílkovin, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla a ve zdravé stravě bezesporu mají své čestné místo.

Účinky syrovátky na naše zdraví:

  • snižuje pocity hladu
  • napomáhá při hubnutí
  • podporuje správné trávení
  • snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění
  • snižuje hladinu vody v těle
  • je protizánětlivá
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • bohatá na důležité živiny

Věděli jste, že syrovátka dokáže zlepšit náladu?

Kromě výše zmíněných pozitivních účinků na naše zdraví se může syrovátka pyšnit ještě dalším velkým plusem: vyvolává dobrou náladu! Možná si teď říkáte, co je to za hloupost. Jak by mohla nějaká žlutozelená tekutina plná bílkovin napomoci k tomu, že se vaše špatná nálada jako mávnutím kouzelného proutku obrátí k lepšímu. A víte co? Opravdu je tomu tak!

Syrovátka totiž obsahuje velké množství bílkovin – ve skutečnosti až 70 % – které fungují nejen jako prevence proti vysokému cholesterolu, ale které se zároveň mohou postarat o to, že se ve vašem mozku zvýší hladina hormonu zvaného serotonin. Ten je zodpovědný za vaší dobrou náladu.

Místo jídla? Ano, ale s rozumem!

Závěrem ještě pár slov k využití syrovátky. Ta se dá pít jak studená, tak i teplá, takže záleží na vašich chutích. Je pravda, že je potřeba syrovátce nejdříve přijít na chuť, ale pokud se vám to povede, uděláte něco pozitivního pro své zdraví a vaše tělo se vám za tento dobrý počin určitě odvděčí.

Syrovátkou můžete nahradit i jedno jídlo denně, protože vás dokáže natolik zasytit, že tělo nebudete trápit hladem. Určitě ale nedoporučujeme nahrazovat syrovátkou více jak jedno jídlo denně – pamatujte, že všeho moc škodí!

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Zajímavé přínosy mrkve na naše zdraví „Sněz všechnu mrkev, je dobrá na oči“ říkávala často babička každému z nás a apelovala na to, aby z talíře zmizela všechna vesele oranžová zelenina. Možná jste jí jako děti nesnášely, protože byla díky nízké ceně a snadné dostupnosti častou součástí pokrmů, když se ale na mrkev podíváte pozorněji, r...
Čočka na Nový rok přinese štěstí po zbytek roku Pokud dodržujete tradice, pravděpodobně u vás na Nový rok nechybí na stole čočka. V dalších měsících by se vás pak měly držet peníze. Není však jednoznačně dané, jak si čočku připravit, a nabízí se vám tedy plno možností. I pokud vám klasická zelená nebo hnědá čočka nechutná, můžete vyzkoušet třeba ...
Čím nám může prospět jablečný ocet? Jablka jsou oblíbena sama o sobě a našemu tělu přináší mnoho potřebných látek. Některé léčivé účinky však získávají navíc svou další úpravou. Pro své zdraví můžete využít i jablečný ocet, jen je nutné užívat jej s rozumem tak, aby nám byl opravdu ku prospěchu. Staletími prověřené účinky V léčitels...