Lze efektivně zhubnout jízdou na kole?

Stále více lidí řeší svou postavu. Pravda je taková, že jen málokdo může s klidným svědomím říci, že by na sobě vůbec nic neměnil a že je sám se sebou maximálně spokojený. Možná i vám začíná vadit pneumatika tvořící se okolo bříška a rafička na váze vám dává jasně najevo, že tudy asi cesta nepovede. Napadá vás otázka, jestli se dá přebytečných kil zbavit jízdou na kole. A odpověď? Rozhodně ano!

Jízda na kole a hubnutí

Jízda na kole a hubnutí je stále častěji skloňovaný pojem. Jízda na kole je oblíbená především z toho důvodu, že na kole jednak umí drtivá většina z nás (navíc se to nezapomíná!) a za druhé k tomu nepotřebujete kdovíjak předražené vybavení. Jezdit mohou muži i ženy, nezáleží ani na věku nebo tělesné kondici, protože jízdu na kole jednoduše přizpůsobíte svým možnostem.

Vypočítejte si správnou tepovku

Hubnutí jízdou na kole nedosáhnete v případě, kdy se budete jen tak pomalu loudat uličkami. Kdo chce zhubnout, ten určitě ví, že hubnutí dosáhne pouze v případě, kdy bude sportovat v tzv. aerobním režimu. Aerobní režim je ten, při kterém po cca 20 minutách začnete spalovat přebytečné tuky – v opačném případě se jedná o režim anaerobní, při kterém dochází ke tvorbě svalů, ale tuky se nespalují. Abyste zjistili, při jaké tepové frekvenci začne vaše tělo spalovat tuky, spočítejte si správnou tepovku podle následujícího vzorce:

220 – váš věk (pro příklad: 220 – 34 (34 let) = 186 tepů za minutu)

Poznámka: aerobní režim poznáte i podle reakcí vašeho těla, pokud během aktivity můžete mluvit nebo si třeba něco zazpívat, je to v pořádku. Naopak pokud už dýcháte přerývavě, doporučujeme zpomalit.

Chce to pravidelnost

Nic na světě není zadarmo a hubnutí už vůbec ne. Jízda na kole a hubnutí může jít dohromady pouze v případě, kdy budete jezdit pravidelně. Kdo chce hubnout a brzy se těšit z prvních výsledků, měl by jezdit alespoň 3x do týdne, přičemž jízda na kole by měla trvat minimálně hodinu čistého času. Ze začátku radíme jezdit po méně náročných trasách, později si můžete přidat nějaký ten kopeček či náročnější terén, který vám dá více do těla.

Na co nezapomenout

I když jsme na začátku článku zmiňovali, že pro jízdu na kole nepotřebujete kdovíjaké vybavení, základ přeci jen nutný bude. Základem myslíme vhodné kolo, které musí být správně seřízeno. Určitě nezapomínejte při jízdě dodržovat pitný režim a vždy s sebou vozte láhev s (nejlépe) čistou vodou. Po jízdě radíme protáhnout tělo, především pak nohy, které při cyklistice dostávají nejvíce zabrat.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Jaké cviky si můžete zacvičit i v kanceláři? Kdo pracuje v kanceláři a tráví osm hodin denně sezením u počítače s rukou na myši, jistě hned potvrdí, že po pár letech již mohl na svém těle pozorovat mnohé negativní dopady. Sedavé zaměstnání má vliv na zdraví našich zad, ale poškození může nastat i u rukou. Jsme na několik hodin omezeni v pohybu...
Kliky jsou nejznámější cvik na světě, ale děláte je správně? Kliky jsou výborné k posílení horní poloviny těla. Nejsou náročné na čas a jejich efekt je brzy patrný. Navíc je můžete obměňovat na mnoho způsobů. Je však třeba provádět je správně, aby vašemu tělu opravdu prospěly. Správná technika kliku Při pravidelném cvičení kliků posílíte především velký prs...
Vyzkoušejte cvičení venku na čerstvém vzduchu Patříte k lidem, kteří se neradi zavírají doma nebo ve fitku či posilovně? Nebaví vás cvičit samotné v obýváku před televizí a ani šmírující pohledy ostatních vám při návštěvě posilovny nedělají dobře? Pokud chcete cvičit a rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, pak z těchto dvou zájmů udělejte jeden...