Jak naše zdraví ovlivní chov domácích mazlíčků?

Pro někoho může být už jen představa toho, že by si domů pořídil nějaké zvíře, značně děsivá. Nepořádek, chlupy na koberci, možná něco zničeného, nutnost chodit pravidelně ven, starat se o dalšího člena rodiny… Je možné za tím vidět plno negativ, pokud budeme chtít. Úhel pohledu však může být zcela jiný. Navíc řada výzkumů dá za pravdu těm, co se ve společnosti domácích mazlíčků cítí spokojeně a dokonce i oplývají lepším zdravím.

Snížení rizika mnoha onemocnění

Více výzkumů už prokázalo spojitost mezi chovem domácích mazlíčků a lepším zdravotním stavem. Pokud máte doma nějaké zvíře (a myšleno opravdu ze zvířecí říše, manžel a děti se nepočítají), je u vás nižší riziko srdečního infarktu, je menší pravděpodobnost vzniku astmatu. Pokud je se zvířetem v kontaktu dítě do jednoho roku, je u něj menší riziko pozdějších alergií. Nezanedbatelnou součástí je i větší psychická odolnost, kterou společně se svým zvířecím miláčkem získáte.

Ven, i kdyby se vám nechtělo

Majitelům pejsků je jasné, o čem je řeč. Pokud máte čtyřnohého kamaráda, který potřebuje pravidelně ven, nevysvětlíte mu, že zrovna prší, je tam zima nebo se vám prostě dneska nikam nechce. Zvlášť u lidí ve vyšším věku je znát, že je takový parťák snadno naladí na každodenní procházku. Déle se udrží co nejvíc pohybliví, nezůstávají zavření jen v prostorech svého bytu.

Snazší navázání kontaktů

S předchozím odstavcem se pojí i další pozitivum – „pejskaři“ se mezi sebou mnohem lépe seznamují. Na procházce snadno prohodíte pár slov s majitelem jiného psa, můžete si vyměnit zkušenosti a třeba se tak naváže nové přátelství. To vše se odrazí na vaší psychické pohodě. Je přece jen rozdíl, když žijete v místě, kde nikoho neznáte, a kde hned po ránu pozdravíte známou tvář.

Necítíte se opuštěně

Když si domů pořídíte zvíře, rázem se pro vás pocit „doma“ stane intenzivnějším. Už nepřicházíte do prázdného bytu, ale někdo tu na vás čeká, vítá vás. I taková chvilka, kdy můžete svého mazlíčka pochovat a pohladit, vám velmi prospěje. Ne nadarmo se využívá kontaktu se zvířaty třeba při canisterapii nebo felinoterapii.  Kontakt a pocit, že je u vás někdo, kdo vás má rád, vás uvede do psychické pohody. 

Zdroje:

  • McNICHOLAS, June, GILBEY, Andrew, RENNIE, Ann. Pet ownership and human health: a brief review of evidence and issues. BMJ [online]. 2005, 331(7527): 1252–1254 [cit. 17.4.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1289326/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Během pomůžete svému zdraví i štíhlé linii Podzim vybízí k využití posledních dnů hezkého počasí venku. Jedním z vhodných venkovních sportů je právě běhání, které vám může pomoci v mnoha ohledech. Stačí si na něj nalézt pravidelně chvilku, můžete začít i s přáteli a výhodné je, že nepotřebujete při začátku nikterak náročné vybavení. Lákavé ...
Jaké cviky na pevná stehna bez celulitidy Také vždycky závistivě pozorujete ženy, které mají krásně pevná stehna, zatímco ta vaše se klepou jako rosol a k pevnosti mají očividně hodně daleko? Stydíte se díky nezpevněným stehnům nosit krátké šaty, sukně a kraťasy už jste na sobě také neměli hodně dlouho? V tom případě je dobře, že jste se ro...
Jak se v zimě nachystat na pohyb venku? O přínosu venkovních aktivit pro naše tělo a mysl jistě není třeba příliš polemizovat. Když je ale venku hezky, snadněji se přimějeme k procházce, běhu, jízdě na kole či koloběžce. Jakmile pak přijdou první sychravé dny, už se nám ven tolik nechce. Sportování venku vás však i přes zimu výborně nalad...