Je lepší pít vodu z kohoutku nebo balenou?

Tahle otázka zřejmě již každého někdy napadla – s méně či více jasnou odpovědí. Je lepší ušetřit peníze utracené za kupování vody v PET lahvích nebo tím svému zdraví opravdu tak výrazně prospíváme, že se to ve výsledku vyplatí? Napáchá na našem těle voda z kohoutku nějaké škody, když ji budeme dlouhodobě pít?

Každodenní potřeba tekutin

Voda je pro naše tělo nepostradatelná. Její konkrétní spotřeba se může v mnohém lišit podle toho, jak velkou fyzickou aktivitu v průběhu dne vykonáváme, i v jakém se pohybujeme prostředí. Jednoznačně ji do těla musíme doplňovat víc v parných dnech nebo v době, kdy dlouhou dobu fyzicky pracujeme.

Jako průměr však lze brát denní spotřebu tekutin asi 40 ml na každý kilogram hmotnosti. A tady přihlédněte k tomu, aby se jednalo opravdu o nápoje, které vám tekutiny dodají, nikoliv naopak. Nápoje s kofeinem vedou k dehydrataci a rozhodně vám v tomto ohledu neprokážou dobrou službu.

„Obyčejná“ voda

Plno lidí má spíše zažitý předsudek, že kupovaná balená voda je pro zdraví přínosnější. Obavy ohledně kvality vody z kohoutku ale nejsou na místě. Její složení sice není na všech místech republiky stejné, ale každopádně musí splňovat určité normy a prochází pravidelnou kontrolou. Její kvalitu si můžete zjistit sami kontaktováním konkrétního dodavatele vody. Mohou se do ní dostat látky třeba z půdy, jejichž obsah tu rozhodně není žádoucí, avšak jedná se vždy pouze o stopová množství.

Dle obsažených látek mohou být patrné rozdíly v její chuti. Někdy i v rámci jednoho města poznáte, že některé lokality jsou zásobené vodou z jiného zdroje. Voda z kohoutku je však zdravotně nezávadná. Může vám pouze vadit obsažený chlór, který ale po chvilce vyprchá. Stačí, když vodu necháte pár minut odstát. Pro malé děti je vhodnější vodu převařit. Nedoporučuje se její stabilní konzumování u lidí, kteří mají vážně narušenou imunitu.

Drahá voda i obal

Může se to zdát divné, ale u balené vody je mnohem vyšší riziko její kontaminace škodlivými látkami, a tedy i její zdravotní závadnosti. Po měsících skladování totiž její kvalitu nikdo nekontroluje a jen stěží se dozvíte, zda byla před prodejem uchovávána ve vhodných podmínkách.

Při koupi balené vody stoupá i riziko toho, že se ztratíte ve spleti obsažených látek. Někdy tak do sebe můžete i zcela nevědomky vpravovat zcela zbytečně cukr. Při kupování balených vod to samozřejmě pozná vaše peněženka, ale i životní prostředí. Vysokou zátěží je výroba i následné využívání plastových obalů. Je spíše jen přetrvávajícím přesvědčením, že chuť balené vody je lepší. To ostatně můžete vyzkoušet sami porovnáním její chuti s chutí vody z kohoutku.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak svému tělu zajistit dostatek kyseliny listové O kyselině listové toho většina z nás ví jen málo. Přitom se jedná o důležitý ve vodě rozpustný vitamín spadající do skupiny B-komplex. Mnoho lidí si jej správně spojuje s těhotenstvím, kdy je jeho příjem důležitý pro zajištění správného vývoje miminka. Skutečnost je ale taková, že dostatek kyseliny...
Čím nahradit cukry a jak sladit jídlo zdravěji? O tom, jak naše strava obsahuje příliš cukru, se můžeme dozvědět všude. Zároveň je k dispozici dostatek informací o tom, jak moc nám cukr škodí, co vše může způsobit, a jak jej máme omezit. Čím si ale můžeme jídlo osladit, aby to pro nás taková pohroma nebyla? Bílý cukr nám neprospívá Jako největš...
Co o vašem zdraví prozradí krevní tlak? Zjištění hodnoty krevního tlaku je nedílnou součástí návštěvy lékaře téměř jakéhokoliv zaměření. Jakmile si o vás sestřička zjistí potřebné informace, již vám nasazuje na paži manžetu. Někdo si musí tlak pravidelně měřit i doma. Snadno pak na sobě může jeho výkyvy sledovat. Krevní tlak není jen pouh...