Rady na stravu během tropických letních dní

Během dní, kdy rtuť teploměru atakuje hodnoty nad 30°C, se značně mění fungování našeho těla a je třeba tomu podřídit i naše stravovací návyky. Na co myslet v parných letních dnech, a jak je zvládnout tak, aby naše tělo doznalo co nejmenší újmy?

Odlehčete jídelníček

Pokud si v takovém náročném dni dopřejete těžké jídlo, vaše tělo má s jeho trávením další práci navíc. Zkuste mu tedy ulevit už jen tím, že sáhnete po něčem jiném než třeba po svíčkové s knedlíky. Volte méně kalorická jídla. Když si chcete dopřát maso, zvolte libové nebo třeba rybu. Vyhněte se smaženým pokrmům.

V průběhu celého dne pojídejte dostatek zeleniny. Můžete si dopřát víc ovoce. Ideální variantou je takové, které vám dodá velké množství vody, např. meloun. Můžete si i připravit ovocný salát nebo třeba smoothie.

Vhodné jsou polévky, zvláště vývary. Tělo pomocí nich zásobíte mnoha látkami, které se ve větší míře vypařují pocením. Někdo možná přijde na chuť polévkám, které se podávají zastudena. Prospějí vám i kysané mléčné výrobky. Osvěžení zajistí různé jogurtové nápoje.

Nesnažte se radikálně zchladit

Když už se chcete ochladit, nemusíte to hned udělat pomocí pití zmrzlého téměř na led. Vašemu tělu mnohem víc uleví vlažné nápoje. I když vám to zprvu může připadat zvláštní, klidně sáhněte po vlažném čaji. Sami pak můžete pocítit, zda vám jeho průběžné popíjení bude příjemné nebo ne.

Příjemným ochlazením je samozřejmě zmrzlina. Zkuste si připravit nějakou domácí. Při přípravě budou ochotně asistovat i další členové rodiny, možná se společně podílíte na vymýšlení toho, jaké ingredience může zmrzlina obsahovat.

Doporučení čínské medicíny

Dle čínské medicíny je možné potraviny dělit na ty, které nás ochladí, a na ty, které nás naopak prohřejí. Vyberte tedy především ty z první skupiny. Může se jednat o mléčné výrobky, rajčata, okurky, chřest a bylinky. Můžete k nim doplnit i neutrální potraviny, např. fazole, červenou čočku, semínka, ořechy, med. Při vaření omezte solení. Vyhněte se i hodně ostrým jídlům. Pokud už si je dopřejete, udělejte to v parných dnech spíše výjimečně.

Pitný režim

Tento bod je samozřejmě klíčový. Ať už se rozhodnete pro pití čaje nebo vody, dbejte na to, abyste v průběhu dne vypili dostatečné množství tekutin. Mějte pití vždy po ruce. Obvykle máme tendenci na pití zapomínat v momentě, kdy se zabereme do práce nebo třeba jedeme autem. Při práci si nechte sklenici s vodou po ruce. Při řízení si dělejte častěji pauzy a vždy se alespoň trochu napijte.

V parných dnech tělo nezatěžujte konzumací alkoholu. Můžete vyzkoušet různé doma připravené limonády nebo jen obyčejnou vodu dochutit bylinkami. I vychlazené bylinkové čaje mohou být příjemným zpestřením. Vyhněte se naopak perlivým nápojům a různým energetickým drinkům.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Nechte se inspirovat středomořskou stravou Jídelníček typický pro země na jihu Evropy má v sobě zakomponováno mnoho charakteristik zdravého stravování. Není pak divu, že obyvatelé v této oblasti jsou méně náchylní k nadváze, vysoké hladině cholesterolu i různým srdečně cévním onemocněním. Pokud je vám tento jídelníček blízký, nechte se jím i...
Jak se stravovat, když máte vysoký krevní tlak? Pokud je u vás potvrzené, že máte vysoký krevní tlak, možná se už spoléháte na pomoc pravidelně užívaných léků. Velkou úlohu při ovlivnění vašeho zdraví však sehrává i stravování. Zařaďte do jídelníčku více prospěšných potravin a omezte dopady vysokého krevního tlaku na vaše zdraví. Jako vysoký k...
Vegetariánství s rozumem, aneb pozor na rizika K tomu, abychom ze stravy vynechali maso, můžeme mít různé důvody. Pro někoho je prioritou etické hledisko, kdy prostě nechce dopustit zabíjení zvířat, jiný vám jako důvod řekne to, že maso nepotřebuje, nechutná mu a cítí se lépe, pokud jej nekonzumuje. Pokud se ho však rozhodneme ze stravy vyřadit...