Co dělat, když váha při hubnutí začne stagnovat

Začnete hubnout a během pár týdnů jasně vidíte, že pokud dodržujete vhodný jídelníček a zařadíte do života pravidelný pohyb, vaše váha jde dolů. Třeba se hýbe různým tempem, ale motivující je právě tento úspěch. Vidíte jasné výsledky, okolí vám může dodat první pochvaly ohledně toho, jak vám to sluší.

Pak ale nastane obrat. Váha se může zaseknout na určitém čísle a najednou se ne a ne pohnout. Snadno vás může napadnout, co že tedy děláte špatně. Je třeba nyní něco ve stravování změnit?

Nepropadejte panice

Na počátku hubnutí, zvláště v případě, kdy vaše tělo není navyklé na neustálé zkoušení diet, se změna stravování na vaší postavě projeví velmi rychle. Pak ale kilogramy přestanou rázem ubývat. Tuhle změnu však nemusíte vnímat nijak tragicky. Jedná se pouze o odraz toho, že tělo je chytré a snaží se za jakýchkoliv okolností zajistit si co nejlepší stav. Zvykne si tedy na změnu režimu, ale zpomalí metabolizmus a pro jistotu si začne vytvářet zásoby, kdyby mělo být hůř.

Psychika v tomto případě hraje velkou roli. Pokud s vámi začne cloumat stres, vašemu snažení to nijak nepomůže. Právě naopak. Berte to tedy jako přirozenou součást hubnutí a nenechte se odradit. Zcela zbytečné je vážit se několikrát denně a přemlouvat váhu, aby ukázala nižší číslo. Vážení jedenkrát do týdne zcela postačí.

Nečiňte žádné drastické změny

Pokud začnete panikařit a svůj energetický příjem ještě víc snížíte, tělo akorát dostává zprávu, že opravdu bude hůř a je na místě si dělat zásoby. Zvažte, zda váš nastolený režim je správný. Pokud ano, stravujete se dietně, zdravě a přijímáte vše potřebné, jen ve stejném režimu vytrvejte.

Důležité je, zda opravdu dodržujete vhodný jídelníček, nehřešíte sladkostmi a pravidelně se věnujete pohybu. Pokud v tomto problém není, vyčkejte třeba dva týdny a uvidíte, že váha začne opět klesat. Kdyby se tak nestalo, můžete se obrátit na výživového poradce, který zjistí, zda někde nenastala chyba. Do té doby však nijak rapidně nesnižujte svůj energetický příjem, nevyřazujte ze stravy některé živiny, ani se nesnažte držet hladovku.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Smoothie – jak může pomoci při hunutí? Popularita smoothie nezastavitelně roste. Na první pohled obyčejný koktejl, na stranu druhou výrazná pomoc pro naše zdraví. Nebo ne? Když se řekne smoothie, spousta lidí si představí nepříjemně zbarvené šťávy, které nelákají ani svou barvou, ani vůní - natož pak vůní. Smoothie je také velmi často sp...
Mobilní aplikace, které mohou pomoci s hubnutím Mobilní aplikace už používáme téměř na všechno. Ani vytvoření zdravého jídelníčku a pravidelné cvičení nejsou výjimkou. Na trhu je dnes nepřeberné množství appek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám proces hubnutí alespoň zpříjemní. Pokud chcete získat kontrolu nad svým stravováním, pitným re...
Mýty o hubnutí – máte jasno, co je a pravda a co ne? Přiznejme si to bez mučení -  drtivá většina z nás je z jakéhokoli důvodu nespokojená se svou postavou. Zatímco někomu vadí, že se díky prostornějšímu zadečku nevejde do svých oblíbených džínů, jiný se trápí pro povolenější bříško a dalšímu nedají spát jeho široké boky. Ve snaze zhubnout přebytečná ...