Stravujte se na dovolené tak, aby vaše zdraví netrpělo

Během letní dovolené na sebe nechceme být příliš přísní. U diety mnohdy rozvolníme pravidla, ochutnáváme neznámá jídla nebo se stravujeme dle toho, jak se vaří v hotelu. Asi ale nikoho nenadchne, když se po pár dnech vrátí domů s kily navíc a hlavou plnou výčitek. Zkuste tedy vhodně propojit zdravý životní styl s dovolenou, kdy nebudete příliš bolestivě omezovat své chutě.

Rizika i výhody all inclusive

Při tomto typu stravování máte jídlo a pití v ceně dovolené, během dne se nemusíte o nic starat. All inclusive obvykle využíváme v zahraničí při ubytování ve větším hotelovém komplexu. Můžeme si tak celé dny užívat koupání na pláži nebo u bazénu a dopřát si, co je libo. Snadno pak ale sklouzneme k tomu, že naše stravovací návyky změníme až příliš.

Omezte si výběr

Nesnažte se během jídla ochutnat vždy vše, co se vám nabízí. Když si ode všeho vezmete trochu, beztak odcházíte ke stolu s plným talířem. Nehledě na to, že něco si možná ještě zajdete přidat. Vsaďte spíš na to, že každý den ochutnáte třeba tři jiná jídla. Vždy si dopřejte dostatek zeleniny – klidně místo přílohy. Pečivo si vybírejte celozrnné, v jídelníčku se snažte o co největší zastoupení vlákniny.

Důležité je zohlednit i příjem alkoholu, kterým do svého těla dodáte relativně velké množství kalorií. Když už si chcete nějaký dopřát, sáhněte po vinném střiku nebo vínu. Pokud se neobejdete bez koktejlu, dejte si jen jeden.

Polopenze v sobě neskrývá večerní přejídání

Pokud si chceme dopřát na dovolené výlety a počítáme s tím, že budeme mimo hotel nebo penzion většinou celý den, spíše zvolíme polopenzi. Máme tak zajištěnou snídani a večeři – jinak se v průběhu dne o stravu staráme sami.

Nerezignujte na pravidelnou stravu

Nebezpečnou volbou je zejména celý den hladovět a pak se snažit toho co nejvíc sníst při večeři. Případně si ještě k tomu dopřát velké množství alkoholu. Myslete na to, abyste jedli v průběhu celého dne. Počítejte s tím, že si předem připravíte svačiny nebo si zajdete do restaurace na oběd.

Jestli trávíte dovolenou v zahraničí, klidně vyzkoušejte místní kuchyni. Ideální volbou bývají mořské plody, ryby, různě upravené maso a zelenina. Raději si připravte na cestu do auta studený oběd, než abyste se uchýlili ke stravování v rychlém občerstvení.

Dovolená bez stravy nebo jen se snídaní

Někomu je bližší, když se o jídlo v průběhu dovolené postará sám. Nutností je to v případě, kdy využíváme pronájem chaty, kde nikdo stravu prostě nezajišťuje. Může to být i volbou při dovolené v zahraničí, kdy je v blízkosti větší město a není problém si jídlo opatřit. Samozřejmost je to v případě, kdy si doma sbalíte batoh, stan a vyrazíte dál od města.

Zdravá a lehká jídla

Pro stravování ve městě platí už dříve zmíněné zásady. Nenechte se oslnit pestrou nabídkou jídel a nesnažte se ochutnat vše během jediného večera. V průběhu dovolené budete mít času dost na zkoušení místních specialit.

Když se vydáte na aktivní dovolenou s batohem na zádech, je třeba nachystat si jídla opravdu lehká – ani ne co do obsahu kalorií, ale na jejich váhu. Na kratší výlet vystačíte i s připravenými toasty nebo jiný celozrnným pečivem. Když s sebou máte vařič, máte hned více možností. Využijete třeba kuskus, těstoviny nebo rýži. Hodit se mohou sušená rajčata, sušené maso. Lehké je i koření, kterým si můžete jídlo dochutit. Na rozdíl od dříve popsaných dovolených počítejte s tím, že budete mít velký výdej energie. Přibalte s sebou klidně čokoládu, oříšky nebo proteinové tyčinky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké potraviny pomohou v boji s únavou? Souvislost mezi naší náladou, množstvím energie a stravou už byla prokázána v mnoha výzkumech. Existují potraviny, díky kterým u sebe můžete alespoň trochu zmírnit pocity únavy. Jak si tedy dodat potřebnou energii? Některé potraviny vás tak nadopují, že v těle spustí tvorbu tzv. hormonů štěstí (e...
Tipy na zdravé silvestrovské pohoštění Příchod nového roku obvykle slavíme bujarým veselím a stoly plnými dobrot. Nemusí být však každý zastáncem toho, že bude do svého těla cpát samé nezdravé věci. Ať už jste se rozhodli, že chcete žaludku ulevit po svátcích nebo se prostě jen chcete cítit nadále dobře, máme pro vás několik tipů, jak na...
Jaký je skutečný vliv fytoestrogenů na naše zdraví? Pojmem fytoestrogeny se označují rostlinné estrogeny. Trochu problematické se může zdát, že někdy bývají vychvalované, a jindy zase zdraví škodlivé a nebezpečné. Pojďme v tom tedy udělat trochu jasno, abychom věděli, co s naším tělem dělají a kde je vůbec můžeme najít. Podobnost s estrogeny Tyto l...