Jak si poradit se zadržováním vody v těle?

Naše tělo se bez vody neobejde. Pokud ji však máme v těle příliš, po čase se nám to také přestane líbit. Můžeme na sobě začít pozorovat otoky končetin, nadmuté břicho, ale i výkyvy hmotnosti. Jak můžeme přírodními způsoby zadržování vody v těle omezit?

Následek dehydratace

Voda se může ukládat v tkáních, tělních dutinách a v oběhovém systému. I když se to může zdát na první pohled divné, nejčastěji je příčinou dehydratace organismu. Ano, za vším stojí právě nedostatek tekutin. Pokud tělu dodáváme dlouhodobě málo vody, samo si najede na režim, kdy se s ní bude snažit šetřit a bude ji v sobě ukládat pro případ, že bude ještě hůř.

Někdy mohou být na vině i hormonální změny v organismu. Ženy mohou pociťovat nadměrné zadržování vody v těle před menstruací, při menopauze nebo v těhotenství. I tady je na místě hlídat si jídelníček a pitný režim nebo využít pomoc bylinek. Pokud je však problém dlouhodobý a nic nepomáhá, je třeba prokonzultovat situaci s lékařem.

Pitný režim

Z výše zmíněného je zřejmé, co bude hlavním předpokladem toho, aby se tělo zbytečně nezásobovalo vodou. Je třeba především dbát na její dostatečný příjem. Ne tedy, že se budete snažit do sebe vody vpravovat ještě míň, ale přesně naopak. Jak si poradit se zadržováním vody v těle?v tomto ohledu čistá voda (můžete přidat citrón nebo libovolné bylinky) a čaj. Naopak se vyhněte konzumaci nápojů s kofeinem.

Omezení soli

Nadměrný příjem soli se může také projevit zadržováním vody. Zbytečné je dosolování potravin. Někdy se zamyslete nad tím, jestli u vás solení není spíš zvykem než opravdovou potřebou. Některá jídla solíme totiž automaticky i bez ochutnání. Dodat jim na chuti však můžeme i jinak – třeba s pomocí bylinek.

Negativní vliv však má nejen sůl samotná, ale i potraviny, které jí v sobě mají velké množství. Z jídelníčku je vhodné odstranit uzeniny, ale i tavené sýry, paštiky, dresinky nebo kořenící směsi, kde je vysoké zastoupení soli. Každého zřejmě napadnou potraviny, které jsou slané samy o sobě, např. chipsy, solené oříšky.

Změna jídelníčku

Může pomoci i další změna jídelníčku. Jako nápomocné se jeví zvýšení příjmu hořčíku ve stravě. Pomoci vám tedy může pravidelná konzumace ořechů, hořké čokolády a listové zeleniny. Dále je důležité si ve stravě ohlídat dostatečný příjem draslíku a vitamínu B. Negativní vliv má nadměrný přísun cukru, snažte se ho tedy omezit. Jako potraviny s diuretickým účinkem lze jmenovat chřest, meloun, lilek, okurku, špenát, cuketu nebo zelí.

Pomohou i bylinky

bylinek se osvědčuje petržel, zázvor, libeček nebo kopřiva. Výborné jsou i pampeliškové listy. Všechny uvedené bylinky můžete využít v kuchyni jako koření, z některých si lze připravit čaj. Lze si zakoupit i připravené směsi sloužící k odvodnění. Kromě řešení těchto potíží vám přinesou i různé další benefity. Kopřiva podpoří celkovou detoxikaci těla, dobrou krvetvorbu. Se zázvorem se vyhnete nachlazení a prospějete svému trávení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak na dovolené nepřibrat a zachovat si svoji vydřenou postavu? Období dovolených je tady. Pro někoho dlouho očekávaná odměna za celoroční práci, pro jiné stresující okamžik spojený s nutností odhodit svrchní vrstvy oblečení, nedejbože svléknout se do plavek. Právě hubnutí do plavek patří k jednomu z nejčastějších důvodů, proč mnozí začínají s dietou. Již od nov...
Hlavní rozdíly mezi probiotiky a prebiotiky Není divu, že tyhle dva pojmy se často pletou. Úzce spolu souvisí, a pokud do života zařadíme jen jedno z nich, trochu to ztrácí smysl. Pojďte se tedy blíže podívat, o co se konkrétně jedná. Bakterie ve střevech Slovo probiotika pochází z částí pro (příznivý) a bios (život). Jedná se o zdraví pros...
Dřívější stravovací mýty: Čemu už není radno věřit? Jakmile někdo ve vašem okolí prohlásí, že potřebuje zhubnout nebo nějak upravit stravovací režim, hned má každý plno rad. Jeden doporučí vynechat večeři, druhý by vsadil na keto dietu, další na paleo stravu. Celá záležitost je stále zamotanější a už vůbec nevíte, co je vlastně pravda. Kterým mýtům o...