11 způsobů, s jejichž pomocí zaženete chuť na nezdravé jídlo

Chuť na jídlo je nejhorším nepřítelem každé diety. Velmi často se jedná o chuť na nezdravé potraviny s vysokým obsahem cukru. Chutě jsou jedním z největších důvodů, proč lidé mají problémy snižovat tělesnou hmotnost a udržet si ji. Proto níže uvádíme, jak se takových chutí na nezdravé jídlo zbavit. Zde je 11 způsobů, s jejichž pomocí zaženete chuť na nezdravé jídlo.

1. Pijte vodu

Náš mozek obvykle nedokáže rozlišit hlad od žízně. Pokud máte náhlý pocit touhy po určitém jídle, zkuste vypít velkou sklenici vody a počkejte několik minut. Možná zjistíte, že jste vlastně měli jen žízeň. Navíc, pití velkého množství vody může pomáhat při hubnutí.

2. Jezte více bílkovin

Více přijatých bílkovin (zejména na snídani) může snížit váš apetit a vaše touhy po nezdravém jídle. Bílkoviny vás také zasytí na delší dobu. Zvýšením příjmu bílkovin může snížit touhu po jídle až o 60 % a snížit touhu po občerstvení v noci o 50 %.

3. Distancujte se od chuti na jídlo

Když cítíte, že máte chuť na jídlo, prostě se od ní distancujte. Například si dejte rychlou procházku nebo sprchu nebo dělejte něco jiného. Změna myšlenek vám může pomoci zbavit se touhy po jídle.

4. Naplánujte si jídlo

Pokud je to možné, naplánujte si jídlo na každý den nadcházejícího týdne. Tím, že budete vědět přesně, co jíst, snížíte faktor spontánního jídla. A navíc, když už si dáte práci s plánováním jídla, bude vám více líto jídelníček porušit.

5. Vyhněte se extrémnímu hladu

Pocit hladu patří mezi hlavní důvody, proč máme chuť na určité potraviny. Abychom se tomuto stavu vyhnuli, je třeba jíst pravidelně. Pokud máte hektické dny v práci, připravte si zdravé svačinky po ruce – jako je proteinová tyčinka, zeleninová šťáva nebo hrst ořechů.

6. Bojujte proti stresu

Stres může indukovat chuť k jídlu a ovlivnit vaše stravovací návyky. Lidé (a zejména ženy) ve stresu obvykle sní vyšší množství kalorií. Snažte se minimalizovat stres plánováním dopředu, meditací a celkově zpomalením.

7. Užívejte výtažek ze špenátu

Výtažek ze špenátu je doplněk stravy, který je připraven ze špenátových listů. Pomáhá zpomalovat trávení tuku, což zvyšuje hladinu hormonů, které snižují chuť k jídlu a hlad.

8. Dodržujte pitný režim

Pijte hlavně vodu, dopřát si můžete také neslazené nápoje. Pozor na ovocné šťávy a džusy – obsahují fruktózu. Dostatečný pitný režim zbavuje lidské tělo toxinů a nadbytečné vody a zrychluje metabolismus.

9. Spěte dostatečně

Váš apetit je hodně ovlivněn hormony, které se mění po celý den. Nedostatek spánku narušuje toto kolísání hormonů a může vést ke špatné regulaci chuti k jídlu.

10. Jezte správná jídla

Hlad a nedostatek klíčových živin mohou způsobit chutě na jídlo. Proto je důležité jíst ta správná jídla. Pokud bude mít tělo všechny živiny, které potřebuje, a vy nebudete hladovět, nebudete mít ani žádné chutě.

11. Nechoďte do supermarketu hladoví

Supermarkety jsou tím nejhorším místem, kde se můžete ocitnout, jste-li hladoví. Za prvé, poskytují velké množství jídla. Za druhé, supermarkety obvykle umísťují nezdravá jídla do výšky očí. Takže jsou to první, co uvidíme.

Vypořádejte se s chutěmi

Chutě po nějakém (nezdravém) jídle jsou velmi běžné. Ve skutečnosti více než 50 % lidí trpí chutěmi pravidelně. To hraje důležitou roli v přírůstku hmotnosti, v závislosti na potravě a v konzumaci alkoholu. Tím, že si uvědomíte své chutě a začnete s nimi bojovat, si usnadníte jejich vyloučení. Pokud se snažíte zkrotit své chutě a zhubnout, budete nuceni začít jíst zdravě. Což je další plus.

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Přečtěte si také

Jaké potraviny pomohou v boji s únavou? Souvislost mezi naší náladou, množstvím energie a stravou už byla prokázána v mnoha výzkumech. Existují potraviny, díky kterým u sebe můžete alespoň trochu zmírnit pocity únavy. Jak si tedy dodat potřebnou energii? Některé potraviny vás tak nadopují, že v těle spustí tvorbu tzv. hormonů štěstí (e...
6 tipů, jak začít žít zdravě právě teď Mnoho z nás by chtělo žít zdravě, ale velmi často pro sebe hledáme nejrůznější výmluvy, proč to nejde. Zpravidla sami sebe přesvědčujeme, že na to nemáme čas. Že zrovna teď máme jiné starosti a povinnosti, které nám brání začít žít jinak. Že to nezvládneme a počkáme raději na dobu, kdy náš život neb...
Vláknina – nestravitelná, ale prospěšná O vláknině můžeme slyšet z mnoha stran, jak je důležitá, jak je třeba přijímat jí dostatek. Jaké potraviny nám ji ale skutečně dodají? Co tak zásadního se s ní v našem těle děje? Nejen výživa pro prospěšné bakterie Přestože vláknina je v našem těle jen minimálně stravitelná, má pro nás velký příno...