Lze efektivně zhubnout jízdou na kole?

Stále více lidí řeší svou postavu. Pravda je taková, že jen málokdo může s klidným svědomím říci, že by na sobě vůbec nic neměnil a že je sám se sebou maximálně spokojený. Možná i vám začíná vadit pneumatika tvořící se okolo bříška a rafička na váze vám dává jasně najevo, že tudy asi cesta nepovede. Napadá vás otázka, jestli se dá přebytečných kil zbavit jízdou na kole. A odpověď? Rozhodně ano!

Jízda na kole a hubnutí

Jízda na kole a hubnutí je stále častěji skloňovaný pojem. Jízda na kole je oblíbená především z toho důvodu, že na kole jednak umí drtivá většina z nás (navíc se to nezapomíná!) a za druhé k tomu nepotřebujete kdovíjak předražené vybavení. Jezdit mohou muži i ženy, nezáleží ani na věku nebo tělesné kondici, protože jízdu na kole jednoduše přizpůsobíte svým možnostem.

Vypočítejte si správnou tepovku

Hubnutí jízdou na kole nedosáhnete v případě, kdy se budete jen tak pomalu loudat uličkami. Kdo chce zhubnout, ten určitě ví, že hubnutí dosáhne pouze v případě, kdy bude sportovat v tzv. aerobním režimu. Aerobní režim je ten, při kterém po cca 20 minutách začnete spalovat přebytečné tuky – v opačném případě se jedná o režim anaerobní, při kterém dochází ke tvorbě svalů, ale tuky se nespalují. Abyste zjistili, při jaké tepové frekvenci začne vaše tělo spalovat tuky, spočítejte si správnou tepovku podle následujícího vzorce:

220 – váš věk (pro příklad: 220 – 34 (34 let) = 186 tepů za minutu)

Poznámka: aerobní režim poznáte i podle reakcí vašeho těla, pokud během aktivity můžete mluvit nebo si třeba něco zazpívat, je to v pořádku. Naopak pokud už dýcháte přerývavě, doporučujeme zpomalit.

Chce to pravidelnost

Nic na světě není zadarmo a hubnutí už vůbec ne. Jízda na kole a hubnutí může jít dohromady pouze v případě, kdy budete jezdit pravidelně. Kdo chce hubnout a brzy se těšit z prvních výsledků, měl by jezdit alespoň 3x do týdne, přičemž jízda na kole by měla trvat minimálně hodinu čistého času. Ze začátku radíme jezdit po méně náročných trasách, později si můžete přidat nějaký ten kopeček či náročnější terén, který vám dá více do těla.

Na co nezapomenout

I když jsme na začátku článku zmiňovali, že pro jízdu na kole nepotřebujete kdovíjaké vybavení, základ přeci jen nutný bude. Základem myslíme vhodné kolo, které musí být správně seřízeno. Určitě nezapomínejte při jízdě dodržovat pitný režim a vždy s sebou vozte láhev s (nejlépe) čistou vodou. Po jízdě radíme protáhnout tělo, především pak nohy, které při cyklistice dostávají nejvíce zabrat.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Nejlepší cviky na krásný zadek a stehna Ukažte prstem na ženu, která by nechtěla mít nádherně pevný zadeček! Vždyť je to právě dámské pozadí, které láká pohledy mužů - a kolikrát se za ženou s krásným zadečkem závistivě otočí i nejedna žena. Mít krásně pevný, kulatý a přitažlivý zadek není nic až tak složitého. Chce to jen znát ty sprá...
Maličkosti, které vám každý den zajistí víc pohybu Někdy i malá změna může do našeho života vnést zásadní obrat. Kolikrát máme pocit, že musíme svůj život zcela radikálně otočit, ale ono to vlastně k dosažení cíle není nezbytně nutné. Stejně tak je to i s pravidelným pohybem. Nemusíte se nutně tlačit do toho, abyste třikrát týdně pětkrát oběhli blok...
Co jíst před cvičením a co jíst po něm? Když začneme pravidelně cvičit, můžeme přemýšlet nad tím, jaký je vhodný příjem jídla v době před a po cvičení. Kdy je lepší se najíst? Co je ideální konzumovat před cvičením, aby následně plný žaludek neomezoval pohyb? Co si dát po cvičení, abychom nenabrali zpět veškeré vydané kalorie? Efekt cvič...