Co jíst před cvičením a co jíst po něm?

Když začneme pravidelně cvičit, můžeme přemýšlet nad tím, jaký je vhodný příjem jídla v době před a po cvičení. Kdy je lepší se najíst? Co je ideální konzumovat před cvičením, aby následně plný žaludek neomezoval pohyb? Co si dát po cvičení, abychom nenabrali zpět veškeré vydané kalorie?

Efekt cvičení

Pravdou je, že při cvičení spalujete tuky, což je jistě věc, kterou většina ocení. Spotřebováváte však i další důležité látky, které je zapotřebí do těla opět dodat. Je nutné doplnit tekutiny, bílkoviny i sacharidy. Tělu musíte dodat vše potřebné, aby se bylo schopné věnovat pohybu, ale také aby se zvládlo po jeho proběhnutí regenerovat.

Předem se zamyslete nad tím, v jakou denní dobu se věnujete cvičení. Pokud je to až navečer, je zapotřebí počítat s tím, že pak musíte mít dostatečnou časovou rezervu před spaním, abyste si stihli dát adekvátní večeři a zároveň nešli spát hned po ní.

Lehká strava před výkonem

Aby nebylo příliš zatíženo trávení a během cvičení se zvládly odbourat některé zásoby, najezte se nejpozději hodinu před plánovaným pohybem. Vyberte si snadno stravitelné potraviny, vynechejte tučná, mastná nebo příliš sladká jídla. Vhodné je celozrnné pečivo, ovoce nebo proteinové tyčinky.

Tělo potřebuje tekutiny

I během cvičení si dopřejte dostatek pití. Rozhodně se nehodí slazené nápoje nebo perlivé vody. Ideální je neperlivá voda, do které lze přidat citronovou šťávu nebo bylinky. Vhodné jsou i iontové nápoje bez přidaného cukru. Rychle jimi doplníte ztrátu iontů, ke které dochází při pocení.

Po pohybu zejména sacharidy a bílkoviny

Zde velmi záleží, proč cvičíte. Pokud chcete zhubnout, doporučuje se jíst až zhruba hodinu po cvičení. Snažte se tělu dodat zejména bílkoviny a sacharidy, hodí se k tomu zeleninový salát s masem nebo vejci. V případě, že chcete spíše nabrat svaly, zařaďte do jídelníčku především sacharidy – a to již v době 30 minut od cvičení.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jóga pro těhotné – příprava na porod i zpevnění postavy Jóga slouží k navození pocitu harmonie a celistvosti. To můžete výborně ocenit právě v průběhu těhotenství, kdy vám může pomoci vnímat citlivěji své tělo, ale i vaše nenarozené miminko. Můžete tak budovat silné prenatální pouto mezi vámi a vaším dítětem. Opatrnost je třeba zejména v prvním trimestr...
Balanční cvičení může nadchnout svou hravostí Jestli vás při cvičení odrazuje stereotyp a rádi využíváte různé pomůcky, třeba právě balanční trénink může být vaší novou vášní. Je pestrý, přizpůsobíte si ho své kondici a cviky vás budou bavit. Je to spíš hra s vlastním tělem, kdy se učíte udržet rovnováhu. Po určité době uvidíte zcela zřetelné z...
Sporty pro efektivní vytvarování postavy Možná jste se právě rozhodli, že chcete začít s nějakým sportem a ideálně byste zvolili takový, který vám pomůže hezky vytvarovat ženské křivky. Máte tu na výběr hned z několika vhodných. Výsledkem opravdu může být hlavně zformování postavy, nikoliv nabrání svalů jen v určitých partiích nebo zbavení...