Maličkosti, které vám každý den zajistí víc pohybu

Někdy i malá změna může do našeho života vnést zásadní obrat. Kolikrát máme pocit, že musíme svůj život zcela radikálně otočit, ale ono to vlastně k dosažení cíle není nezbytně nutné. Stejně tak je to i s pravidelným pohybem. Nemusíte se nutně tlačit do toho, abyste třikrát týdně pětkrát oběhli blok, kde bydlíte. Akorát si tím mnohdy můžete celou aktivitu značně znechutit. Jděte na to jednoduše!

A teď nikoho nenabádáme k rezignaci na pravidelné sportování. Vyberte si vždy to, co vám vyhovuje a baví vás to. Pokud máte dojem, že sport do vašeho života prostě nepatří, nejste na něj zvyklý a jakýkoliv jeho druh vás odrazuje, vyzkoušejte třeba některý z následujících tipů. Možná nebudete hubnout zázračnou rychlostí, ale změn se dočkáte.

Zapomeňte na výtah

Pokud bydlíte nebo pracujete ve vyšších patrech, je to pro vás ideální příležitost. Zkuste ze svého života odbourat jízdy výtahem. Třeba konečně zjistíte, v jakém patře kdo bydlí nebo kde má kancelář ten milý pán, kterého vídáte ve firmě vždy u oběda. Kromě toho ale posílíte svaly na nohou a hýždích. Zároveň se při pravidelné chůzi do/ze schodů zlepší vaše fyzička.

Společný čas s přáteli

Máte s kamarády ve zvyku chodit každý pátek na večeři, pak posedět v restauraci, povídat a u toho popíjet? Zkuste navrhnout změnu. Nebo si k pátečnímu dýchánku přidejte ještě další v jiný den. Nikde ale neseďte a jděte na procházku nebo společně s celou rodinou vašich známých naplánujte výlet. Kromě pohybu vám to přinese plno nových zážitků. Stejně tak, když si domlouváte místo, kde se s přáteli sejdete. Nemusíte se potkat co nejblíže vašemu domu. Klidně jim jděte naproti, vyzvedněte je u nich doma.

Využijte aplikace

Někoho možná k pohybu nalákají mobilní aplikace. Pokud je pro vás motivací to, že si můžete v aplikaci odškrtnout splnění konkrétního úkolu, využijte to. Některé aplikace vám průběžně doporučují provádění určitých cviků, které můžete vykonat prakticky kdekoliv.

Změňte své cestování

Kam se během dne nejčastěji přepravujete? Každý má nějaké své trasy, kam se vydává prakticky denně. Pro někoho se může jednat o cestu z domova do práce, pro jiného třeba cestu do obchodu, do školky. Zkuste se zamyslet nad tím, zda byste tuhle cestu nemohli změnit ke svému prospěchu. Nemusíte třeba nutně jet celou cestu městskou hromadnou dopravou. Nastupte o zastávku dál a vystupte o zastávku dřív. I tak si jistě zajistíte pěknou procházku. Pokud chodíte celou cestu pěšky, zkuste zvolit delší trasu.

Generální úklid

Takové domácí práce vám mohou zajistit celé hodiny pohybu, ze kterého možná budete mít ve výsledku opravdu radost. Pokud je to potřeba a vyloženě vás to neznechutí, můžete se pustit třeba do mytí oken. Kdo vlastní zahradu, jistě tu najde plno užitečných činností, které je třeba udělat.

Buďte aktivní i u počítače v práci

Vypadá to možná zvláštně, ale i během práce v kanceláři můžete posilovat své svaly. Stačí, když změníte způsob, jakým sedíte u počítače. Místo židle zvolte velký míč a hned pro vás nebude osm pracovních hodin tak odpočinkových. Svaly zad vám jedině poděkují. Existují i cviky, které můžete bez potíží provádět během pracovní doby – více informací najdete třeba zde.

Větší změny

Jestli se nebojíte větších změn, můžete si pořídit člena rodiny, který vás spolehlivě prožene. Pes vás donutí každý den vyjít ven, a když uvidíte jeho nadšené oči v momentě, kdy sáhnete po vodítku, jistě vás to nebude obtěžovat. Odvážnější si mohou k obstarání pohybu pořídit kupu dětí, tady ovšem hrozí i nechtěné vedlejší účinky. Možná je ideální variantou si nejprve zapůjčit dítě svých přátel. O pohyb se vám jistě postará dokonale.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak motivovat dítě ke sportu a jaký sport zvolit Že by měl být sport nedílnou součástí života, se hezky říká. Jak k němu ale přimět vašeho potomka, co by nejradši zůstal jen zalezlý v teple domova? Ideální je vést dítě k pohybu už od malička a najít pro něj sport, který ho osloví. I zde platí - příklady táhnou „Nejsnazší“ variantou je jít dítěti...
Během pomůžete svému zdraví i štíhlé linii Podzim vybízí k využití posledních dnů hezkého počasí venku. Jedním z vhodných venkovních sportů je právě běhání, které vám může pomoci v mnoha ohledech. Stačí si na něj nalézt pravidelně chvilku, můžete začít i s přáteli a výhodné je, že nepotřebujete při začátku nikterak náročné vybavení. Lákavé ...
Jaké cviky si můžete zacvičit i v kanceláři? Kdo pracuje v kanceláři a tráví osm hodin denně sezením u počítače s rukou na myši, jistě hned potvrdí, že po pár letech již mohl na svém těle pozorovat mnohé negativní dopady. Sedavé zaměstnání má vliv na zdraví našich zad, ale poškození může nastat i u rukou. Jsme na několik hodin omezeni v pohybu...