Sléz je bylinka vhodná nejen při kašli

Sléz je jednou z bylinek, která má opravdu pestré využití. Můžeme se setkat se slézem lesním, maurským a přehlíženým. Všechny tyto druhy působí již na první pohled velmi přitažlivě. Jedná se o vyšší rostlinu s růžovými až fialově zbarvenými květy. Roste na loukách a pastvinách, podél cest nebo kolem stavení. Sléz maurský se kromě léčivých účinků využíval také třeba k barvení látek nebo v kuchyni při přípravě pokrmů. Květy zdobily připravené saláty i pečivo.

Pro léčebné účinky můžeme využít květy a listy rostliny, které se obvykle sbírají od července do září. Obsahují blahodárné slizovité látky, barviva, třísloviny, silice, šťavelan vápenatý, pektin, vitamíny A, B a C.

Pomůže při nachlazení i průjmu

Květy rostliny účinně zmírňují záněty v ústech, napomáhají k vykašlání hlenů, léčí chrapot. Dokážou zmírnit suchý a dráždivý kašel. Pokud si připravíme čaj, může nám pomoci při léčbě žaludečních vředů. Celkově zlepší trávení, je vhodným pomocníkem při léčbě průjmu.

Připravte si koupel

Sléz můžete využít i na koupel nebo obklady těla. Pomůže při kožních potížích – ekzémech, lupénce nebo k regeneraci pokožky po zranění. Uleví tělu při hojení prodělaných zlomenin, po úrazech dokáže zmírnit otoky těla. Pokud vás trápí nepříjemné svědění třeba při vyrážce, utlumí ho.

Pozor při přípravě čaje

Ideální je využít sléz v jeho čerstvé podobě. Pokud si ho ale chcete uchovat do zásoby, můžete ho usušit, zamrazit nebo naložit. Nejčastěji se z bylinky připravuje čaj. Jen při jeho přípravě myslete na to, že rostlina se nezalije horkou vodou, ale nechá se přes noc ve studené vodě. Na 250 ml vody se využije jedna čajová lžička rostliny. Přes noc vše tedy necháte stát, ráno si připravený výluh ohřejete.

Takovýto čaj můžete smíchat s ječnou moukou a vytvořenou kaši využít jako obklad. Když si chcete připravit koupel, opět bylinku zalijete studenou vodou, necháte stát a až potom ohřejete. Můžete pak vodu využít jen k namáčení nohou nebo přidat do vany a nechat si zregenerovat celé tělo.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Když si dopřáváte bylinky, tak efektivně a bezpečně! Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat! Správná příprava Z bylinek zřejmě bud...
Kdy nám od nemoci pomůže beraní jazyk neboli jitrocel Jitrocel kopinatý i jeho příbuzný jitrocel větší nám mnohou posloužit mnoha léčebnými účinky. Bez potíží je můžeme nalézt podél cest, na okrajích luk nebo na jakékoliv jinak nevyužívané půdě. Můžete zaslechnout i jeho označení babyka, babí list, již zmiňovaný beraní jazyk nebo hojínek. Proti kašli ...
Mějte při ruce bylinkovou lékárničku V domácí lékárničce obvykle najdeme plno všemožných tablet, pilulek, sirupů a kapek, pak nezbytné obvazy a náplasti. Každý má lékárničku vybavenou trochu jinak – dle toho, zda jsou v domácnosti děti, na jaké nemoci jsou jednotliví členové rodiny více náchylní. Lékárničku však můžete zásobit též byli...