Pupalka dvouletá. Léčivá bylina pomáhající našemu zdraví

Pupalka se někdy označuje jako „noční svíce“. Má bílé nebo žluté květy, které kvetou pouze jednu noc a následně uvadají. Z této rostliny pocházející z Ameriky se nejčastěji využívá olej lisovaný z jejích semen. Našemu tělu může prospět v mnoha ohledech. Můžete ho použít zevně, ale i vnitřně.

Pupalka se ze svého domácího prostředí rychle rozšířila i do Evropy. Roste zejména v blízkosti vodních toků, často je i na místech, která bývají podemílána vodou. Udrží se tu díky svému silnému kořenovému systému. V prvním roce růstu buduje rostlina právě kořeny, až druhým rokem se pořádně vyvíjí její nadzemní část.

Prospějí nám esenciální mastné kyseliny

K léčebným účelům můžete spotřebovat více částí rostliny. Kořen se dá běžně konzumovat, můžete ho zkusit přidat třeba do salátu. Listy lze použít na obklady, odvar z nich se doporučuje k léčbě průjmu. Nejběžněji se však používá již zmiňovaný olej.

Našemu tělu prospějí zejména esenciální mastné kyseliny, které olej obsahuje. Tyto látky si naše tělo nedokáže přirozeně vyrobit, a je tedy odkázáno na jejich příjem ve stravě. Důležitou roli sehrává kyselina gama-linoleová, která se v těle přeměňuje na prostaglandiny a leukotrieny. Ty pak mají žádoucí protizánětlivý efekt.

Kyselina gama-linoleová také potlačuje vznik poškození nervů, který se běžně objevuje při cukrovce. Pokud bychom do těla tuto kyselinu nedodávali, bylo by u nás mnohonásobně vyšší riziko vzniku hypertenze, vyšší hladiny cholesterolu, častých migrén i astmatu.

Hubnutí i zmírnění nepříjemného svědění

Pupalkový olej v mnoha ohledech ocení ženy. Dokáže zmírnit bolest provázející příchod menstruačního krvácení. Pomáhá při léčbě neplodnosti. Bylo u něj prokázáno preventivní působení proti vzniku cévních onemocnění i roztroušené sklerózy. Zlepšuje různé trávicí obtíže jako třeba zácpu nebo nadýmání. Celkově posiluje imunitu.

S pupalkovým olejem můžete zapracovat i na redukci své váhy. Prostaglandiny, které se s pomocí kyseliny gama-linoleové tvoří, se totiž uplatňují při hubnutí. Dochází s jejich přispěním k efektivnějšímu spalování přijatých kalorií.

Zevně můžete pupalkový olej s úspěchem použít k léčbě různých kožních onemocnění. Zmírňuje ekzémy i projevy lupénky. Při alergických reakcích dokáže utlumit obtěžující svědění. Podporuje dobré hojení ran, minimalizuje vznik jizev. Pupalkový olej je vhodný i na masáž. Můžete si ho také vmíchat do pleťové kosmetiky.

 Zdroje:

  • MRÁKOTOVÁ, Alena. S redukcí váhy pomůže pupalka dvouletá! Zdravě [online]. 2009 [cit. 23.5.2019]. Dostupné z: https://bylinky.zdrave.cz/s-redukci-vahy-pomuze-pupalka-dvouleta/
  • NOVÝ, Břetislav. Pupalka. Celostní medicína [online]. 2012 [cit. 23.5.2019]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/pupalka.htm
  • Pupalkový olej: Účinky a zkušenosti. Tajemství zdraví [online]. 2016 [cit. 23.5.2019]. Dostupné z: https://tajemstvizdravi.cz/pupalkovy-olej-ucinky-a-zkusenosti/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Může změna jídelníčku zlepšit váš spánek? Sami můžete dojít k tomu, že kolikrát má jídlo značný vliv na kvalitu spánku. Po těžké večeři se vám bude obtížně usínat nebo bude spánek přerušovaný. Stejně tak je ale na druhou stranu nepříjemné, když vás ze spaní budí pocit hladu. Pokud chcete zlepšit váš spánek, zkuste se třeba na pár dní zaměři...
Tofu jako náhrada masa a zdroj bílkovin Při vyslovení „tofu“ si možná plno lidí představí jen bílou kostku čehosi, dle odpůrců zcela bez chuti. Tofu si však na našem trhu nachází své místo. Je ryze rostlinného původu, ale přitom našemu tělu dodá pořádnou porci bílkovin. Nachází oblibu nejen u lidí, kteří chtějí ze svého jídelníčku živočiš...
Nechte se inspirovat středomořskou stravou Jídelníček typický pro země na jihu Evropy má v sobě zakomponováno mnoho charakteristik zdravého stravování. Není pak divu, že obyvatelé v této oblasti jsou méně náchylní k nadváze, vysoké hladině cholesterolu i různým srdečně cévním onemocněním. Pokud je vám tento jídelníček blízký, nechte se jím i...