Chromatická dieta – jaké je hubnutí s dietou dle barev?

Přesněji se tato dieta označuje jako chromatická – a ano, jejím základem jsou opravdu barvy. Díky své hravosti a pestrosti vás může přimět k vyšší konzumaci ovoce a zeleniny, možná i k zařazení méně často konzumovaných potravin do jídelníčku. Může pro vás být hravá, nápaditá, neomezující. Je zde ponechán velký prostor na vlastní úpravy – a dle nich se mohou odvíjet i velmi odlišné výsledky tohoto stravování. Měla by být však brána spíše jako inspirace, ale nikoliv hlavní zásada toho, jak sestavit adekvátní jídelníček.

Vhodné střídání barevných pokrmů

Základním principem diety je skutečnost, že potraviny, které mají podobnou barvu, obsahují také podobné látky. Je pak zapotřebí je v jídelníčku vhodně střídat, což by mělo prospět našemu trávení. Neexistuje zde žádný seznam toho, co je třeba z jídelníčku vynechat. Rozhodně vás nečeká vážení potravin nebo počítání zkonzumovaných kalorií. Nejsou udaná množství potravin, která si smíte dopřát. Jediným kritériem výběru je opravdu barva.

Spíše nevědecky podložený přínos diety

Můžete zaslechnout velmi odlišné názory na tento druh stravování. Ty odborné obvykle považují dietu spíše za hru, metodu, která snadno naláká svou hravostí a jednoduchostí, ale výsledky a prospěšnost našemu zdraví jsou často zpochybňovány.

Pozitivní efekt stravování vychází ve většině případů spíše z toho, že si dopřejete dostatek ovoce a zeleniny. Nastává pak zásobení těla potřebnými vitamíny, což se může odrazit v lepší imunitě, bezproblémovém trávení, ale též na stavu vlasů nebo pleti. Někdo hovoří též o celkové stabilizaci psychického stavu, lepší paměti, soustředění nebo zmírnění únavy. Je však třeba zamyslet se nad tím, zda svému tělu nepomůžeme k lepšímu zdraví spíše tím, že si každý den dopřejeme dostatek ovoce a zeleniny, než že si budeme vyhrazovat každý den pro určitou barvu.

Každá barva nám přinese něco jiného

Dieta obvykle vypadá tak, že každý den se snažíte konzumovat potraviny jen od jedné barvy. Tělo tak bude celý den trávit podobné látky, což uleví trávení. Zároveň během týdne potraviny prostřídáte a vašemu tělu by teoreticky nemělo nic chybět. Co tedy spadá
do jednotlivých barev a co nám tyto potraviny přináší?

  • Bílá: Tato barva nám pomáhá pročistit tělo, potraviny mají obvykle detoxikační nebo močopudné účinky. S jejich pomocí dochází k regulaci hladiny cholesterolu v krvi, zásobí nás bílkovinami a vápníkem. Můžeme si představit květák, mléko, kefír, tvaroh, rýži, bílé maso, ryby nebo třeba vejce.
  • Žlutá: Potraviny žluté barvy zmírňují psychické vyčerpání, podporují dobrou náladu. Mají též pozitivní vliv na stav srdce a cév. Patří sem citróny, ananas, kukuřice, celozrnné cereálie, těstoviny, brambory nebo tvrdé sýry.
  • Oranžová: V potravinách jsou obsaženy zejména vitamíny skupiny B, které prospějí stavu pleti i vlasů. Vláknina podpoří dobré trávení. Lze sem zařadit mrkev, meruňky, mandarinky nebo pomeranče.
  • Červená: Tato barva vám dodá energii, podpoří metabolizmus. Pokud si v týdnu vyhradíte „červený den“ pomůžete svému tělu v boji s cukry. V potravinách bývá vysoký obsah vitamínu C a prospěšné červené barvivo lykopen. Lze si představit např. rajčata, jahody, řepu, červený rybíz, maliny, ale i chilli nebo červené maso.
  • Modrá: Možná vás zprvu napadne, že potraviny modré barvy se v našem jídelníčku příliš nevyskytují, nalézt je však lze. Velmi často se řadí mezi superpotraviny, zásobí nás velkým množstvím vitamínů. Jsou to třeba borůvky, ostružiny, lilek nebo švestky.
  • Zelená: Zelené potraviny nám prospívají obsahem chlorofylu, často mají protizánětlivé působení. Jako příklad můžeme uvést špenát, hlávkový salát, hrášek, brokolici, cuketu, ale i bylinky.

Vyváženost stravy

Může být zajímavé jen se podívat na svůj jídelníček optikou této diety a zamyslet se nad tím, zda si dopřáváme běžně dostatek potravin od každé barvy, zda v našem jídelníčku některá znatelně nepřevažuje a některé se naopak nedostává vůbec. Můžete si tak svůj jídelníček obohatit, čímž svému tělu jedině prospějete.

Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Ketonová dieta – aneb zhubněte s nejznámější dietou světa Milé ženy - která z nás by alespoň jedenkrát v životě nezatoužila zhubnout?! Určitě i vy často stojíte před zrcadlem, kriticky si prohlížíte svůj odraz a říkáte si, že bez těch kil usazených na bříšku, na stehnech nebo na zadečku, byste se cítila mnohem lépe. A co víc, lépe byste i vypadala. Jenž...
Jak při dietě do jídelníčku zařadit ovoce? Ať už se snažíme zhubnout nebo ne, ovoce je pro naše tělo vždy přínosem. Není tedy na místě ho z jídelníčku zcela vynechat, ale na druhou stranu je vhodné konzumovat ho v přiměřeném množství. Rozhodně není dobrý nápad nasadit si čistě ovocnou dietu a přesvědčovat se, jak moc tím prospějete svému těl...
Nejčastější chyby při držení diety Stále zkoušíte nějaké zaručené diety, ale výsledek se ne a ne dostavit? Nebo nárazově zhubnete, ale po pár dnech jsou kila navíc i s nějakým tím přídavkem? Možná děláte některou z dále uvedených chyb. Sáhněte si tedy do svědomí a možná vás přiznání pravdy posune o kousek dopředu. Zázračná dieta Ne...