Krátkodobé diety nadělají více škody než užitku

23Pod pojmem krátkodobá dieta je zřejmě možné mít ukryto více představ. Bez větších následků se může obejít situace, kdy se rozhodnete zhubnout, trochu snížíte svůj kalorický příjem, zapojíte do života více pohybu, ale nevydržíte u toho a po dvou týdnech se opět vrátíte do svého zaběhnutého režimu. Horší dopad však mohou mít krátkodobé a drastické diety, během nichž opravdu rapidně snížíte množství přijímané energie a úbytek na váze je pozorovatelný během pár dní. Jenže co poté?

Na ženském těle, jelikož zejména ženy k těmto druhům diet inklinují, mohou takovéto kroky napáchat mnoho škod. Obvykle je na počátku tlak, kdy chceme co nejrychleji zhubnout. Mnohdy může být důvodem i nějaká akce, důležité setkání nebo nás prostě jen někdo „pošťouchne“, „rýpne si“, zda jsme náhodou nepřibraly.

Jo-jo efekt

Základní reakcí těla na snížení příjmu potravy pod jeho potřeby je, že si v dobách kdy je jídla dostatek, začíná část energie ukládat do zásob. Po skončení redukčních snah pak ihned dojde k opětovnému nabrání váhy. Tyto rychlé váhové skoky se často označují jako „jo-jo efekt“. Pokud ubývání na váze a následné rychlé přibírání párkrát zopakujete, tělo bude stále méně ochotně příště spolupracovat při hubnutí a dostáváte se do začarovaného kruhu.

Narušení hormonální rovnováhy

Kromě toho však v těle dochází k navýšení hladiny estrogenů. Následně se zvyšuje děložní sliznice, narušuje se fungování vaječníků. Pokud dojde k nadměrnému odbourání tukové tkáně, u ženy se mohou projevit poruchy menstruačního cyklu. Ten se nejprve prodlužuje, poté se zastaví úplně. Rizikem je zde vážné poškození reprodukční schopnosti až úplná neplodnost ženy.

Nevyváženost stravy

Při drastických (a mnohdy jednostranně zaměřených) dietách také zřejmě nedodáte svému tělu vše, co potřebuje pro správné fungování. Vystavujete se tak riziku, že budete mít nedostatek určitých vitamínů, minerálů či stopových prvků. To vše se může odrazit na vašem celkovém stavu. Často bývá problémem únava, poruchy koncentrace, náladovost, ale třeba i padání vlasů nebo opakované infekce v těle.

Je tedy výhodnější vsadit na celkovou a trvalou úpravu životního stylu než se rychle hnát za shozenými kilogramy. Ve výsledku to není efektivnější varianta a vaše zdraví vám za ni jistě nepoděkuje.

Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Severská dieta – vyzkoušejte skandinávská pravidla pro zdraví Můžete zaslechnout i označení skandinávská či vikingská dieta nebo anglické nordic diet. Důkazy opravdu vypovídají o tom, že ten, kdo dietu dodržuje, je zdravější. Znatelně méně ho ohrožují nemoci, v jejichž základu stojí vysoké množství cholesterolu v těle. Jedním z autorů tohoto typu stravování...
Víte co je ananasová dieta? A má smysl se jí věnovat? Zdravý životní styl je pojem, který se stává nedílnou součástí života stále většího počtu lidí. A to je jedině dobře, protože zdraví má každý z nás jen jedno a je tedy potřeba, abychom se o něho řádně starali. A pokud sami sobě můžeme pomoci tím, že si dáme záležet na vyvážené a obsahově pestré s...
Ketonová dieta – aneb zhubněte s nejznámější dietou světa Milé ženy - která z nás by alespoň jedenkrát v životě nezatoužila zhubnout?! Určitě i vy často stojíte před zrcadlem, kriticky si prohlížíte svůj odraz a říkáte si, že bez těch kil usazených na bříšku, na stehnech nebo na zadečku, byste se cítila mnohem lépe. A co víc, lépe byste i vypadala. Jenž...